Watykan: papież Franciszek przyznał po raz pierwszy, że...

Watykan: papież Franciszek przyznał po raz pierwszy, że księża i biskupi wykorzystywali siostry zakonne

kazimierz sikorski

Polska

Aktualizacja:

Polska

Watykan: papież Franciszek przyznał po raz pierwszy, że księża i biskupi wykorzystywali siostry zakonne
Po raz pierwszy papież Franciszek przyznał publicznie, że siostry zakonne były seksualnie wykorzystywane przez księży i biskupów.
Watykan: papież Franciszek przyznał po raz pierwszy, że księża i biskupi wykorzystywali siostry zakonne

Papież Franciszek po raz pierwszy publicznie potwierdził, że księża i biskupi molestowali seksualnie siostry zakonne.

Dodał, że jest zdecydowany uczynić więcej, by zwalczyć ten proceder. Przemawiając we wtorek do dziennikarzy, Franciszek przypomniał, że jego poprzednik papież Benedykt XVI podjął akcję przeciwko zakonowi francuskiemu, po tym jak niektóre z jego sióstr zakonnych zmuszane były do „seksualnego niewolnictwa" przez księdza, który założył zakon i innych kapłanów.


Przypomina się, że w ubiegłym roku agencja Associated Press i inne media informowały o przypadkach wykorzystywania zakonnic w Indiach, Afryce, Europie i Ameryce Południowej – co znaczy, że problem nie ogranicza się tylko do określonego obszaru geograficznego.

W listopadzie organizacja reprezentująca katolickie zakony żeński potępiła „kulturę ciszy i tajemnicy", która powstrzymywała siostry od mówienia o wykorzystywaniu ich przez księży i informowaniu o tym policji.

Franciszek powiedział, że niektórzy duchowni zostali zawieszeni za złe traktowanie sióstr zakonnych. Zauważył też, że złe traktowanie kobiet jest problemem w całym społeczeństwie, gdzie kobiety są nadal uważane za "obywateli drugiej kategorii".

"To problem kulturowy. Ośmielę się powiedzieć, że ludzkość jeszcze nie dojrzała – powiedział.

Papież pytany, czy w pracach nad rozwiązaniem problemu wykorzystywanie sióstr zakonnych mogą mieć zastosowanie uniwersalne normy - jak zrobiono to w przypadku wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych - Franciszek sugerował, że te przypadki wykorzystywania zakonnic przez księży wciąż są rozpatrywane indywidualnie.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
biskupi polscy i tak wiedzą lepiej

m (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ciekawe co na to nasi dostojnicy? Znowu będą tłumaczyć ludowi, co papież miał na myśli, tylko tak, żeby się przypadkiem nie okazało, że miał rację? Jak papież głosił postulat ubóstwa to biskupi...rozwiń całość

Ciekawe co na to nasi dostojnicy? Znowu będą tłumaczyć ludowi, co papież miał na myśli, tylko tak, żeby się przypadkiem nie okazało, że miał rację? Jak papież głosił postulat ubóstwa to biskupi polscy tłumaczyli, że nie chodziło mu wcale o skromne życie, teraz też znajdą wyjaśnienie - w Polsce kler ma się i będzie się miał dobrze, bo prowadzi konsekwentną politykę indoktrynowania wiernych.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nedojrzałość

Karol Mustafa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Ludzkość nie dojrzała??? A, może - wprowadzony prawie 1000 lat temu i ponad 1000 lat po śmierci Jezusa - celibat okazał się błędem i porażką. Jeżeli nawet tzw. "powołanie" nie daje tej...rozwiń całość

Ludzkość nie dojrzała??? A, może - wprowadzony prawie 1000 lat temu i ponad 1000 lat po śmierci Jezusa - celibat okazał się błędem i porażką. Jeżeli nawet tzw. "powołanie" nie daje tej "dojrzałości" to coś tu nie działa.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo