Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Watykańskie arcydzieła

Łukasz Gazur
Wczoraj o wystawie opowiadali m.in. Dr M. Bedeschi, prof. P. Krasny i dr hab. A. Betlej, dyrektor MNK
Wczoraj o wystawie opowiadali m.in. Dr M. Bedeschi, prof. P. Krasny i dr hab. A. Betlej, dyrektor MNK Fot. Adam Wojnar
Muzeum. Krakowska wystawa „Maria Mater Misericordiae”, na którą zjadą dzieła światowej sławy artystów, będzie do zobaczenia w Muzeum Narodowym już od 24 czerwca.

- To niewątpliwie najważniejsze wydarzenie artystyczne w tym roku - mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. I dodaje: - Warto nas odwiedzić. Bo takiej wystawy dotąd w Polsce chyba nie było.

Na wystawie zobaczymy dzieła twórców włoskich, hiszpańskich i północnoeuropejskich, głównie z okresu późnego średniowiecza i epoki nowożytnej. Zestaw nazwisk jest imponujący: Hans Memling, Donatello, Andrea Mantegna, Lorenzo Ghiberti, Francesco Zurbaran i Giorgio Vasari. Wszystkie dzieła, które prezentowane będą w Krakowie, łączy jedno: wizerunek Marii Miłosiernej.

- Na wystawie zobaczyć będzie można wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często w kontekście idei wiązania miłosierdzia z Marią - Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko, Matkę Boską czułą - zaznacza prof. dr hab. Piotr Krasny, kurator wystawy.

Dr Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży - która wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie odpowiada za organizację wystawy - zaznaczał, że idea wystaw sztuki towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży, zrodziła się w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. To on był zwolennikiem „ewangelizacji przez kulturę, która staje się przestrzenią życia i tworzenia człowieka”.

- Te ekspozycje są darem dla uczestników ŚDM i miasta, które gości uczestników. Zawsze spotyka się z wielkim zainteresowaniem. Tym razem wybraliśmy temat nim papież ogłosił obchody roku miłosierdzia. Okazaliśmy się prorokami - żartował Bedeschi.

Ale Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło wykorzystać okazję do promowania rodzimej sztuki i zachęcić do zwiedzania kościołów, w których poukrywane są dzieła sztuki przedstawiające wizerunki Marii Miłosiernej. Stąd pomysł opracowania specjalnej mapy, na której znajdują się m.in. Kościół Mariacki, kościół karmelitów trzewiczkowych na ul. Karmelickiej, kościół klasztoru augustianów.

- Chcieliśmy podkreślić, że nasze przedstawienia nie odbiegają od europejskiej tradycji sztuki - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Krasny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski