Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wawel po raz pierwszy otwiera dla zwiedzających kościół św. Gereona. Według legendy, to miejsce o magicznej mocy [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wawel po raz pierwszy otwiera dla zwiedzających kościół św. Gereona. Według legendy, to miejsce o magicznej mocy
Wawel po raz pierwszy otwiera dla zwiedzających kościół św. Gereona. Według legendy, to miejsce o magicznej mocy Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wawelskie wzgórze to stała trasa wycieczek zwiedzających Kraków oraz miejsce chętnie odwiedzane przez krakowian. Od 30 lipca zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć niedostępny do tej pory dziedziniec Batorego, rezerwat archeologiczno-architektniczny romańskiego kościół św. Gereona oraz podziwiać panoramę Krakowa z północnych stoków zamku. Nowy szlak to jedna z najpiękniejszych tras plenerowych po wzgórzu wawelskim.

FLESZ - Pilnuj swojego dowodu. Nieostrożność przypłacisz długami

Trasa plenerowa „Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona” to nowość wśród szlaków, dzięki którym można poznać historię i tajemnice Wawelu. Pierwsi turyści będą mogli przemierzyć ją 30 lipca.

- Po raz pierwszy w historii Zamku Królewskiego na Wawelu udostępniamy przestrzeń rezerwatu archeologicznego, który stanowi relikt romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki – zapowiada nową wawelską atrakcję Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. - Po raz pierwszy także podczas zwiedzania plenerowego, które w pandemii cieszy się ogromną popularnością, dajemy możliwość dotarcia pod pomnik Kościuszki - nawet dla krakowian stanowi to wyjątkową okazję.

Kościół św. Gereona

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny wśród wielu form ekspozycji muzealnych zajmuje miejsce wyjątkowe. W latach 1914-1920 odnalezione zostały relikty romańskiej bazyliki transeptowej, jednego z najbogatszych i najciekawszych w swym założeniu zabytków wczesnośredniowiecznej architektury sakralnej na ziemiach polskich. Kościół św. Gereona usytuowany jest w przyziemi zachodniej części zamku, obejmuje relikt krypty i transeptu romańskiego kościoła. Od 1989 roku w obrębie rezerwatu prowadzone były prace konserwatorskie oraz weryfikacyjne badania archeologiczne.

- Rezerwat obejmuje relikty krypty i transpetu romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Gereona oraz powstałej na jego miejscu gotyckiej kaplicy pod wezwaniem św. Marii Egipcjanki – mówi archeolog Andrzej Kukliński z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Tak według projektu ma wyglądać nowa oranżeria planowana na miejscu dawnej, wyburzonej około 50 lat temu

Kraków. Ogród Botaniczny UJ wzbogaci się o odtworzoną okazał...

Według najnowszych koncepcji romańska świątynia powstała w drugiej połowie XI wieku i funkcjonowała jako okazała kaplica pałacowa, natomiast fundację gotyckiej kaplicy łączy się z inicjatywą króla Kazimierza Wielkiego.

- To miejsce, przy którym turyści zazwyczaj przystawali w drodze z dziedzińca arkadowego, możliwość zwiedzenia tego rezerwatu archeologicznego jest uzupełnieniem naszej stałej ekspozycji „Wawel zaginiony”. Ta przestrzeń wielu może zaskoczyć – dodaje Andrzej Betlej. – Chcemy, by Wawel stał się ponownie miejscem przyjaznym dla krakowian. Przed pandemią 80 proc. zwiedzających Wawel to byli turyści zagraniczni, a 20 proc. to Polacy, obecnie sytuacja została odwrócona. Okazuje się, że dla Polaków i dla samych krakowian także Wawel wciąż stanowi magiczne miejsce.

Gotycka kaplica pod wezwaniem św. Marii Egipcjanki służyła jako kaplica zamkowa.

Zwiedzanie kościoła zostało zaplanowane tak, by było atrakcję nie tylko dla specjalistów. Do kościoła św. Gereona prowadzi niedostępny dotąd dla zwiedzających dziedziniec Batorego (nazwa pochodzi od położonej obok kaplicy grobowej Stefana Batorego). Niewielka przestrzeń położona jest między zachodnim skrzydłem zamku a prezbiterium katedry, z którym łączy się renesansową przewiązką. Tą drogą król i dworzanie mogli przejść z komnat zamkowych na nabożeństwa w katedrze. Z dziedzińca roztacza się malowniczy widok Plant.

Legendarny czakram

Legendy głoszą, że to w tym miejscu znajduje się czakram, choć, jak podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, cały Wawel jest miejscem magicznym, a dziedziniec Batorego stanowi jedynie część trasy blisko 90-minutowej trasy zwiedzania.

– Istnienie czakramu to kwestia wiary. Osobiście nie jestem o tym przekonany, aczkolwiek świadomy jestem tego, że są na świecie sprawy, które nie śniły się filozofom – komentuje wawelski archeolog.

Turyści po raz pierwszy będą mogli zobaczyć z bliska także pomnik Tadeusza Kościuszki witający turystów wchodzących na Wawel Bramą Herbową. Pomnik można było do tej pory oglądać jedynie z dołu. Pierwotnie Tadeusz Kościuszko miał stanąć na Rynku, nie wyrażono jednak na to zgody, a w latach 20-tych XX wieku znalazł swoje miejsce na Wawelu.

Trasę plenerową „Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona” można będzie zwiedzać od 30 lipca, w 9-osobowych grupach z przewodnikiem, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Bilety w cenie 25 zł oraz 15 zł ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wawel po raz pierwszy otwiera dla zwiedzających kościół św. Gereona. Według legendy, to miejsce o magicznej mocy [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski