Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wawrzeńczyce. Jest szansa na odwodnienie ciągle zalewanych terenów. Czy mieszkańcy zgodzą się na sprzedaż działek?

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Jedna z zalanych posesji półtora roku temu
Jedna z zalanych posesji półtora roku temu fot. Urząd Gminy
Wawrzeńczyce w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce od kilkudziesięciu lat nawet przy najmniejszych opadach są podtapiane. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy przysiółków Hektary i Podgaje. Rozwiązaniem byłoby zbudowanie zbiorników retencyjnych i rowów na zalewowych terenach, a także przepustów pod drogą krajową 79.

FLESZ - Pomoc dla firm od 1 lutego

Inżynierowie z Instytutu Górnictwa w Katowicach opracowali koncepcję odprowadzenia wód z przysiółka Hektary, skąd woda spływa w rejon Podgaja.

- Należy zaznaczyć że nie istnieje jedno rozwiązanie techniczne, które uchroni teren sołectwa przed negatywnymi skutkami intensywnych opadów deszczu. Wyłącznie kompleksowe podejście do problemu oparte o wdrożenie szeregu rozwiązań technicznych i nietechnicznych spowoduje efektywne ograniczenie wielkości spływu powierzchniowego i ograniczenie strat materialnych podczas podobnych zjawisk w przyszłości

– podkreślają autorzy opracowania.

Wśród działań wymieniają: odpowiedni układ pól, użytków zielonych i zadrzewień, dróg dojazdowych, zabiegi przeciwerozyjne (pasy buforowe, zadrzewienia przydrożne i śródpolne), wyznaczenie miejsc na infrastrukturę wodną (stawy, zbiorniki), renaturyzację cieków.

Podtapiani liczą na sąsiadów

Opracowanie obejmuje budowę obiektów odwodnieniowych także na gruntach, których podtopienia nie spotykają, więc niektórzy właściciele nie są zainteresowani udostępnieniem działek pod tę inwestycję.

- Jednak nie da się stworzyć właściwego systemu bez zajęcia ich ziemi

– zaznacza Józef Rysak, wójt gminy.

Mieszkańcy z zalewanych terenów, m.in. w sąsiedztwie drogi krajowej 79 liczą, że sąsiedzi zgodzą się na zbycie kawałków swoich gruntów, by oni mogli już spokojnie żyć.

Sprawa jest ważna, tym bardziej, że gmina chce sfinansować budowę sieci rowów i zbiorników i już porozumiała się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która podczas modernizacji krajowej 79 wykona dwa przepusty pod nią. Odprowadzą one wodę z rowów do Wisły.

Rowy tylko podczas modernizacji krajówki

Gdyby teraz się nie udało doprowadzić do stworzenia kompleksowego systemu odwodnieniowego, to taka okazja nie powtórzy się długo. W najbliższych dziesięcioleciach droga nie będzie przebudowywana i nikt później nie zgodzi się na jej rozkopywanie.

- Na razie na sprzedaż gruntów zdecydowało się dwóch właścicieli. Liczymy, że inni też się zgodzą, bo wykonanie tej inwestycji będzie możliwe tylko podczas prac drogowych na krajówce, a wiemy jak dotkliwie są poszkodowani mieszkańcy domów, których woda często podtapia

– mówi wójt Rysak.

Sołtys jest optymistą

Zdaniem Michała Bętkowskiego, sołtysa Wawrzeńczyc I, obejmujących Hektary, nie powinno być problemu z uzyskaniem zgód na sprzedaż działek.

- Gdy minie zagrożenie zarażeniem się koronawirusem, zorganizujemy zebrania, gdyż teraz nie chcemy ryzykować i nikogo narażać. Gdyby nie pandemia, to zapewne rozpoczęty w zeszłym roku cykl zebrań zostałby zakończony. Jestem przekonany, że dobra współpraca z mieszkańcami, także radnych, spokojne rozmowy i wyjaśnienie im szczegółów przyniesie efekt

– uważa sołtys Bętkowski.

Podkreśla, że to nie duża woda z Wisły, ale małe potoczki zatapiają gospodarstwa i rowy odwodnieniowe będą wybawieniem i ratunkiem przed niszczeniem przez żywioł dobytku ludzi.

Przypomnijmy, do lipca 2023 roku ma być gotowa dokumentacja techniczna na całe przedsięwzięcie związane z przebudową drogi 79.
Realizację zaplanowano na lata 2024-2027. Równolegle musi powstać dokumentacja na odprowadzenie wód z pól, co sfinansuje gmina. Będzie mogła ją zlecić po uzyskaniu zgód na sprzedaż gruntów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski