Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważenia szkolnych tornistrów. Uczeń powinien nosić na plecach od 10 do 15 proc. swojej wagi

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Sanepid sprawdza wagę uczniowskich tornistrów. Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 11 kilkadziesiąt dzieci sprawdzało ile ważą ich plecaki. Wyniki badań trafią do dyrektorów i rodziców.

Kolejka uczniów ustawiła się przed jednym z pokoi na pierwszym piętrze podstawówki. Każde z dzieci wchodził na wagę, a później kładło na niej swój tornister. Jeśli waga plecaka wynosiła od 10 do 15 proc. ciężaru ucznia, oznaczało to prawidłową masę tornistra. Jeśli jednak dziecko ważące 30 kg miało na 6 kilogramowy plecak, oznaczało to, że tornister jest za ciężki.

Badania przeprowadzane w ubiegłych latach nie napawały optymizmem. – Zgodnie z prowadzonymi badaniami w 2016 r. masa przeciętnego tornistra była bardzo ciężka. Okazało się, że tylko 33 proc. przebadanych plecaków było odpowiednio dopasowanych wagowo do swoich właścicieli. Pozostałe były cięższe – mówi Piotr Pokrzywa, z małopolskiego sanepidu.
– Apelujemy do rodziców, żeby sprawdzali dzieciom tornistry, tak, żeby niepotrzebne rzeczy pozostawały w domu, a nie obciążały bez powodu plecaka – dodaje Piotr Pokrzywa, z małopolskiego sanepidu.
Najlżejsze plecaki mają uczniowie klas 3 4 i 5, ponieważ zostawiają pomoce edukacyjnej w klasie, w której mają większość przedmiotów.

W późniejszych klasach waga tornistra rośnie.– Dzieci często podchodzą do zawartości plecaka z założenia, że im więcej w środku tym bezpieczniejsza głowa, że wszystko jest pod ręką. Czasem trafia się, że dziecko ma trzy piórniki, jeden z kolorowymi flamastrami, drugi z bibelotami i zawieszkami, a trzeci z potrzebnymi przyborami typu długopisy, ołówki – mówi Marta Pszczoła, dyrektorka szkoły podstawowej nr 11.

Noszenie zbyt dużych ciężarów przez dzieci może spowodować nie tylko wady postawy, ale i nieprawidłowy rozwój innych organów. U młodych osób konstrukcja kręgosłupa jest bardzo delikatna i łatwo ulega zmianom, zwłaszcza, gdy regularnie noszą zbyt duży ciężar. Ciężki plecak naraża dziecko również na problemy z kolanami oraz zniekształcenie w budowie stóp.
Zaleca się, żeby plecak był lekki, ale z usztywnianymi plecami oraz z regulowanymi szelkami. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, lżejsze - wyżej.

Pod koniec lipca tego roku Ministerstwo Edukacji skierował do konsultacji publicznych rozporządzenie dotyczące zmiany w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach. Zakładało ono m.in. obowiązkowe szafki dla uczniów w szkole.
Propozycje te nie spodobały się jednak samorządowcom, którym ostatecznie podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego udało się przekonać ministerstwo, by nieco złagodziło swoje pierwotne wymagania.
Dyrektorzy szkół nie będą też na razie musieli kupować szafek dla uczniów. W nowej wersji rozporządzenia ma znaleźć się zapis o tym, że konieczne będzie jedynie wskazanie konkretnego miejsca, w którym uczniowie będą mogli przechowywać swoje rzeczy. Może to być np. regał w klasie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski