Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja Unii Europejskiej ws. nielegalnego najmu mieszkań pod usługi turystyczne. Kraków liczy na nowe regulacje

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie wprowadzenia zmian w prawodawstwie unijnym w zakresie uregulowania najmu krótkoterminowego. Władze Krakowa, który jest członkiem Sojuszu Miast Europejskich, zwracają uwagę, że proponowane zmiany mają wpłynąć na zrównoważone funkcjonowanie ruchu turystycznego pod Wawelem.
Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie wprowadzenia zmian w prawodawstwie unijnym w zakresie uregulowania najmu krótkoterminowego. Władze Krakowa, który jest członkiem Sojuszu Miast Europejskich, zwracają uwagę, że proponowane zmiany mają wpłynąć na zrównoważone funkcjonowanie ruchu turystycznego pod Wawelem. Andrzej Banaś
Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie wprowadzenia zmian w prawodawstwie unijnym w zakresie uregulowania najmu krótkoterminowego. Władze Krakowa, który jest członkiem Sojuszu Miast Europejskich, zwracają uwagę, że proponowane zmiany mają wpłynąć na zrównoważone funkcjonowanie ruchu turystycznego pod Wawelem.

"Z dużym zadowoleniem przyjmujemy projekt rozporządzenia dla sektora turystycznego najmu krótkoterminowego zaproponowany przez Komisję Europejską. W szczególności doceniamy fakt, że propozycja podkreśla potrzebę zrównoważonego ekosystemu turystycznego" - podkreślono w oświadczeniu Europejskiego Sojuszu Miast na rzecz Krótkoterminowego Wynajmu Wakacyjnego (Short Term Holiday Rentals - STHR).

W skład sojuszu oprócz Krakowa wchodzą także: Amsterdam, Arezzo, Barcelona, Berlin, Bolonia, Bruksela, Budapeszt, Florencja, Lyon, Monachium, Paryż, Praga, Porto, Utrecht, Walencja, Wiedeń, Warszawa oraz EUROCITIES (stowarzyszenie dużych miast europejskich, głównie z państw UE zrzeszające ponad 140 miast z 39 krajów).

Najem krótkoterminowy stał się dużym problemem

W sojuszu znalazły się miasta z silnie rozwiniętym sektorem turystyki, dla których najem krótkoterminowy stał się dużym problemem. Z każdym rokiem w tych miastach przybywa wykupywanych mieszkań w kamienicach w centrum czy też apartamentów w nowych budynkach przeznaczanych pod najem krótkoterminowy dla turystów.

Włodarze miast turystycznych wskazują negatywne konsekwencje takiego zjawiska: wywieranie presji na wzrost cen mieszkań, kurczenie się zasobów mieszkaniowych, tworzenie swoistych enklaw z mieszkaniami prawie wyłącznie na wynajem, co stwarza uciążliwości dla stałych mieszkańców (m.in. hałas, zanikanie sklepów w rejonie zamieszkania).

Miasta przede wszystkim dla mieszkańców

Przypomnijmy, że Europejskie Stowarzyszenie Miast na rzecz Wynajmu Krótkoterminowego opublikowało list otwarty w sprawie potrzeby podjęcia działań legislacyjnych w ramach UE w zakresie zwalczania nielegalnego najmu turystycznego. Teraz problemem zajęła się Komisja Europejska.

Chodzi m.in o to, aby na platformach internetowych oferujących mieszkania na krótki termin wynajmu obowiązywały jednolite wymogi dotyczące rejestracji lokali i ich gospodarzy. Jeżeli okaże się, że właściciel danego mieszkania na krótkoterminowy wynajem, nie będzie wywiązywał się z wymogów, to będzie można zawieść jego numer rejestracyjny i domagać się usunięcia oferty z platform przeznaczonych do reklamowania tego typu usług.

"Jesteśmy miastami otwartymi, zapraszającymi podróżnych, by zainspirować ich dynamicznymi i unikalnymi doświadczeniami, które mamy do zaoferowania. Turystyka jest ważnym źródłem dochodów i zatrudnienia dla wielu ludzi i zdajemy sobie sprawę, że krótkoterminowy najem mieszkań jest częścią dzisiejszego przemysłu turystycznego. Naszym obowiązkiem jest jednak zapewnienie, aby ograniczone zasoby mieszkaniowe były wykorzystywane przede wszystkim dla tych, którzy chcą mieszkać, pracować lub studiować w naszych miastach. Powszechnie wiadomo, że rynki mieszkaniowe w większości miast UE znajdują się pod stałą presją. Kolejną kluczową odpowiedzialnością wobec naszych obywateli jest ochrona i poprawa komfortu życia w naszych dzielnicach, również w odniesieniu do negatywnych aspektów masowej turystyki" - zaznaczył w oświadczeniu Europejski Sojusz Miast na rzecz Krótkoterminowego Wynajmu Wakacyjnego.

Obowiązkowe udostępnianie danych przez gospodarzy lokali

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że niektóre platformy STHR nie współpracują z samorządami miast w pełni w zakresie udostępniania danych niezbędnych do zapewnienia zgodności z regulacjami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego, co stanowi
duże obciążenie.

W listopadzie 2002 roku Jacek Majchrowski po raz pierwszy został prezydentem Krakowa. Od tego czasu rządzi miastem nieprzerwanie od 20 lat.

Prezydent Jacek Majchrowski rządzi Krakowem od 20 lat. To cz...

"Obowiązkowe udostępnianie danych dotyczących działalności STHR w całej UE jest najważniejszą częścią projektu rozporządzenia. Proponowany system opiera się na krajowych/regionalnych lub lokalnych systemach rejestracji, które już istnieją w większości państw członkowskich UE, oraz wprowadza krajowe punkty kontaktowe, w których platformy STHR mają obowiązek
zgłaszania swoich danych STHR" - napisano w dokumencie.

"Dzięki temu, krajowe punkty kontaktowe mogą udostępniać dane lokalnym lub regionalnym organom publicznym, na ich wniosek, w celu egzekwowania obowiązujących przepisów lokalnych lub regionalnych. Tym samym zapewnione zostanie niezbędne wyjaśnienie dotyczące uprawnień organów publicznych do żądania i wykorzystywania tych danych na mocy prawa UE. Ze szczególnym zadowoleniem przyjmujemy fakt, że rozporządzenie to położy kres dyskusjom z platformami STHR w kwestii zgodności żądań danych ze standardami RODO" - dodają miasta zrzeszone w sojuszu.

Czeka nas fala zwolnień? Kluczowy będzie początek roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ważna decyzja Unii Europejskiej ws. nielegalnego najmu mieszkań pod usługi turystyczne. Kraków liczy na nowe regulacje - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski