MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne: żywność gwałtownie nie podrożeje: jest rozporządzenie przedłużające zerową stawkę VAT na żywność na kolejny okres!

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Podpisane przez minister finansów Magdalenę Rzeczkowską rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023ukazało się już w Dzienniku Ustaw 2022 w poz. 2495.
Podpisane przez minister finansów Magdalenę Rzeczkowską rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023ukazało się już w Dzienniku Ustaw 2022 w poz. 2495. Adam Jankowski / Polska Press
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do końca pierwszej połowy 2023 r. Rozporządzenie ukazało się już w Dzienniku Ustaw. Ponieważ tarcza antyinflacyjna w obecnym kształcie obowiązuje do końca 2022 roku, bez przedłużenia stosowania zerowej stawki VAT z początkiem roku wiele podstawowych produktów podrożałoby automatycznie o 5 procent - teraz mamy już pewność, że tak się nie stanie.

Rozporządzenie przewiduje także przedłużenie preferencji w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe.

Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca br.

- Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Tańsza żywność co najmniej do końca czerwca 2023 roku

Rozporządzenie przewiduje ponadto:

  • utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0% na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie;
  • obniżenie do 8%, na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023
ukazało się w Dzienniku Ustaw 2022 w poz. 2495.

Tarcza antyinflacyjna 2022: co przewiduje

Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca 2022 r. Oznacza to obniżenie stawek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej.

W ramach tarczy antyinflacyjnej do końca roku obowiązuje również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw. Niższa akcyza obowiązuje również na lekki olej opałowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne: żywność gwałtownie nie podrożeje: jest rozporządzenie przedłużające zerową stawkę VAT na żywność na kolejny okres! - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski