Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż się doskonalić

Redakcja
W szkole podstawowej lubiła fizykę na przekór wszystkim. Nikt inny nie podzielał jej zainteresowań. Dziś dr inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik znalazła się w gronie najlepiej zapowiadających się młodych naukowców na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

To idzie młodość

Uwielbia analizować dane, wyciągać wnioski i poszukiwać nowych rozwiązań. A po godzinach spędzonych na uczelni biegnie na zajęcia fitness, ogląda programy kryminalistyczne i dużo spaceruje.
W pracy doktorskiej zajmowała się opracowaniem technologii obróbki materiałów ceramicznych na elementy endoprotez. Rektor Politechniki, prof. Józef Gawlik uważa, że powinna być jedną z kandydatek do tegorocznych "Polskich Noblów", nagrody przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Atrakcyjna 30-latka o karierze uczelnianej marzyła od czasów licealnych. Na Politechnice ukończyła zarządzanie i marketing, ale zawsze bardziej od ekonomii pociągały ją przedmioty inżynierskie.- Zależało mi, żeby zająć się czymś, co przyniesie konkretną korzyść ludziom. Na świecie przeprowadzanych jest rocznie ponad milion zabiegów wszczepienia endoprotez, w tym około dziesięć tysięcy w Polsce. Biofunkcjonalność sztucznego stawu uzależniona jest, poza materiałami, od cech geometrycznych - podkreśla dr Niemczewska-Wójcik.
Implanty są głównie wykorzystywane w leczeniu schorzeń reumatycznych i degeneratywno-dystroficznych. Stosuje się je również w ratowaniu stawów u pacjentów z hemofilią. Trwałość endoprotez rzadko przekracza jednak 7-12 lat. - Na moje zainteresowanie tym tematem wpłynął także fakt, że siostra w wieku kilkunastu lat cierpiała na jałową martwicę głowy kości udowej (choroba Perthesa). Dla pacjentów, u których konieczne jest wszczepianie endoprotez, szczególnie ważna jest ich trwałość, by ograniczyć kolejne ingerencje chirurgiczne - _mówi pani Magdalena.
W poszukiwaniu materiału, pozwalającego na dożywotnią eksploatację implantów dr Niemczewska-Wójcik zainteresowała się sztucznie wyhodowanym monokryształem szafiru. Próbki do eksperymentów dostarczył Instytut Fizyki Kryształów w Charkowie. - _Badania biomedyczne wykazały, że materiał ten może być zastosowany w medycynie
- opisuje dr Magdalena.
Skupiła się na technologii wytwarzania implantów stawu biodrowego. Monokryształ szafiru posłużył jako materiał głowy endoprotezy stawu, a panewkę wykonano z polietylenu. Eksperymenty polegały przede wszystkim na badaniu właściwości tribologicznych, czyli tarcia materiałów oraz struktury geometrycznej ich powierzchni. Wyniki porównano między innymi z ceramiką stosowaną obecnie na głowy endoprotez.
- Badanie współpracy ceramiki i polietylenu polegało na przeprowadzeniu serii biegów badawczych. Z powodu wysokiej twardości i małej intensywności zużycia biomateriałów eksperyment trwał 11 i pół doby. W przyszłości zajmę się wyznaczaniem czynników, powodujących niszczenie materiałów na poziomie nanocząsteczek - wyjaśnia.
Wciąż dąży do perfekcji. Studia ukończone z wysoką lokatą i wyróżniona praca doktorska, która zwróciła uwagę środowiska naukowego, to nie wszystko. W życiu prywatnym również stawia wysoko poprzeczkę. - Połączyłam__zamiłowanie do tańca, muzyki i sportu w jedno-fitness. Niesamowicie pozwala się zrelaksować. Od niedawna jestem jego instruktorem - uśmiecha się dr Magdalena.
NATALIA ADAMSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski