MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Francji pracę zaczyna ponad milion pomp ciepła rocznie, ale w Polsce wzrost jest większy

Tomasz Troczyński
Getty Images
Pompy ciepła biją rekordy popularności - w 2021 r. wzrost zainteresowania w Polsce wyniósł 65 proc., a w pierwszych miesiącach tego roku aż 75 proc. wniosków o dofinansowanie dotyczyło właśnie pomp ciepła

Francuska organizacja UNICLIMA poinformowała, że w tym kraju w 2021 roku zamontowano ponad milion pomp ciepła. W przypadku urządzeń powietrze-woda stanowi to 52,5 proc. wzrost w porównaniu z 2020 r. Najsilniejszy wzrost na francuskim rynku odnotowano w segmencie od 6 do 10 kW - rok do roku aż o 65 proc.

Chociaż Francja to największy rynek pomp ciepła w Europie, to jednak procentowe wzrosty w Polsce są nawet większe. Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2021 roku rynek wzrósł o 66 proc., a segment pomp ciepła do ogrzewania budynków o ponad 88 proc. Taki poziom wzrostów wyprzedził więc Francję uznawaną za europejskiego lidera w tym zakresie. Inne kraje nie chcą zostać w tyle - w Niemczech co roku wymienia się średnio 800 tys. źródeł grzewczych, pompy ciepła obowiązkowe będą tam już od 2024 roku.

Jakie wsparcie dla pomp?

W Polsce duże znaczenie ma dofinansowanie takich inwestycji - w kwietniu 2022 r. w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono niemal 13,7 tys. wniosków, a pompy ciepła odpowiadały za niemal 50 proc. wszystkich. Od stycznia do kwietnia 2022 r. wzrost wniosków o pompy ciepła wynosi około 75 proc. Proporcjonalny spadek notuje liczba wniosków o kotły gazowe. Ma to zatem wymiar zwiększający strategiczne bezpieczeństwo kraju.

PORT PC prognozuje, że wzrost liczby powietrznych pomp ciepła w Polsce w 2022 roku będzie nadal duży i wyniesie ponad 50 proc. To bardzo ważne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, bo milion wdrożonych pomp ciepła do ogrzewania budynków zmniejsza zapotrzebowanie na gaz o około 1,1-1,5 mld m3, a przemysłowe pompy ciepła o dużym zapotrzebowaniu na ciepło zwielokrotniają ten efekt.

MŚP też przechodzi na OZE

Na rozwój rynku energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii wpływa gwałtownie rosnące zainteresowanie firm z sektora MŚP.

Tak wielu próśb o wycenę instalacji OZE kierowanych do nas z sektora MŚP nie było jeszcze nigdy. Wcześniej wiele się o tym mówiło, teraz przedsiębiorcy idą o krok dalej i proszą o konkretne audyty, koncepcje i projekty. Oczekiwania małych i średnich firm są zbieżne z tymi, jakie mają duże przedsiębiorstwa - chcą za prąd płacić mniej, a rozwiązania techniczne również są podobne. Technologia OZE jest coraz bardziej skalowalna, a dzięki temu możliwości jej adaptacji do potrzeb małego biznesu są coraz większe - mówi Grzegorz Pióro, ekspert ze SPIE Building Solutions.

Wg eksperta główne czynniki, które spowodowały zmianę nastawienia do OZE w sektorze MŚP to rosnąca świadomość ekologiczna, wysokie koszty energii i relatywnie tańsze rozwiązania i technologie produkcji „zielonej energii”.

Świadomość ekologiczna skutkuje dążeniem do redukcji zużycia energii i emisji CO2. Możliwość określenia firmy jako „zielonej”, korzystającej z odnawialnej energii, to ceniony przez konsumentów wyróżnik rynkowy, a w niektórych branżach warunek konieczny pozwalający konkurować i odnosić sukcesy.

Ile małą firmę kosztuje przejście na OZE

Jeszcze silniejszą motywacją są pieniądze. Rosnące koszty energii obniżają marże i zyskowność biznesu. Szczególnie w branżach energochłonnych. Poziomy cen energii elektrycznej dostarczanej przez operatorów nie obniżą się znacząco w najbliższym czasie, a mogą nawet wzrosnąć, więc inwestycja w OZE nabiera większego sensu.

- Najtańsze w eksploatacji źródło energii cieplnej to pompa ciepła plus fotowoltaika. Dodatkowo połączone z magazynem energii. Instalacja PV produkuje prąd, nadwyżkę ponad potrzeby własne obiektu gromadzi w magazynie, a sprzedaje do sieci, kiedy energia jest droższa. Małe firmy poszukują rozwiązań ograniczających koszty, a efektem wzrostu cen energii jest skrócenie czasu zwrotu z inwestycji w system fotowoltaiczny. W przypadku firmy zużywającej 50 MWh energii rocznie, konieczna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp. Koszt takiej instalacji to przedział 250 000-300 000 zł. Zwraca się w czasie 5 lat - szacuje Grzegorz Pióro. - W przypadku średniej wielkości biurowca zwrot nakładów inwestycyjnych na instalacje OZE szacuje się na 6-8 lat. Jest uzależniony od parametrów budynku, położenia, bilansu energetycznego, rodzaju dachu, na którym są montowane moduły

- dodaje ekspert SPIE.

Decyzja o inwestycji w rozwiązania OZE powinna uwzględniać warunki techniczne i eksploatacyjne budynków, ponieważ nie wszystkie są zaprojektowane z założeniem wprowadzenia dodatkowych obciążeń konstrukcji dachu. Ponadto, istnieje ryzyko uszkodzenia membrany dachu, co w przypadku występowania izolacji z wełny mineralnej znacząco utrudnia opanowanie ewentualnych przecieków. Innym problemem po zamontowaniu systemu PV może być odśnieżanie dachu przy zastosowaniu niewłaściwie dobranej konstrukcji wsporczej i braku zabezpieczeń mechanicznych przewodów połączeniowych. Należy też pamiętać o dostosowaniu instalacji odgromowej do zmienionego układu urządzeń na dachu.

Aby uniknąć złych decyzji, oceny możliwości montażu instalacji PV na konkretnych budynkach powinny dokonywać wyłącznie profesjonalne i doświadczone firmy, potrafiące zapewnić inwestorom m.in. właściwą analizę warunków technicznych.

Inwestycje w OZE warto zabezpieczyć polisą

Inwestycję, która kosztuje kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych w przypadku firm, warto zabezpieczyć polisą ubezpieczeniową. Jej koszt zaczyna się od kilkudziesięciu złotych rocznie.

- Urządzenia i elementy stanowiące integralną część instalacji infrastruktury technicznej, w tym m.in. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia nieruchomości (podnosząc sumę ubezpieczenia - SU murów lub elementów stałych) lub samodzielnie - bez konieczności ubezpieczenia nieruchomości. Wśród zagrożeń uznawanych przez ubezpieczycieli, które mogą uszkodzić taką instalację, są przepięcie, uderzenie pioruna, grad, silny wiatr, zapadnięcie czy osunięcie się ziemi, napór śniegu, uderzenie pojazdu, upadek drzew, a nawet powódź czy zalanie. Osobną kategorią uwzględnianą przez ubezpieczycieli jest kradzież z włamaniem, rabunek czy dewastacja- mówi Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

W niektórych przypadkach możliwe jest zabezpieczenie polisą instalacji obok obiektu w stadium budowy lub domu letniskowego. Przykładem nietypowych, ale przydatnych form odpowiedzialności ubezpieczyciela jest wypłata odszkodowania (w granicach sumy ubezpieczenia) za koszty poniesione przez ubezpieczonego związane z koniecznością nabycia energii z sieci zewnętrznych przez okres przerwy w pracy uszkodzonej lub skradzionej instalacji).

- Składka za ubezpieczenie pompy ciepła jest zależna od wysokości sumy ubezpieczenia, a także danych dotyczących nieruchomości, np. lokalizacji itp. Może to być od 46 zł (przy SU 10 000 zł) do 106 zł (przy SU 50 000 zł). Takie ubezpieczenie można zawrzeć w wielu towarzystwach ubezpieczeń, ale są jednak pomiędzy nimi istotne różnice. Zarówno, jeśli chodzi o sumy ubezpieczenia, zakres ochrony czy wreszcie wysokość składki. Warto więc porównywać różne oferty - dodaje Karolina Ławicka.


To warto wiedzieć:

Na odnawialne źródła energii w coraz większym stopniu przechodzą także małe firmy - rewolucja energetyczna nabiera tempa w małym biznesie.
Rośnie opłacalność inwestycji w OZE, skraca się czas ich zwrotu. W przypadku małej firmy zużywającej rocznie 50 MWh energii koszt instalacji fotowoltaicznej to ok. 250 000 zł, który może zwrócić się w ciągu 5 lat.
Ubezpieczenie pompy ciepła m.in. przed powodzią, zalaniem, osunięciem się ziemi, naporem śniegu czy upadkiem drzewa to koszt od kilkudziesięciu złotych.


Pompy ciepła. Ile to kosztuje?

Sama pompa ciepła kosztuje od 17 tys. zł w górę, ale to opcja samego kosztu zakupu urządzenia. Według szacunkowych, uśrednionych danych pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną potrzebna do ogrzania i nagrzania wody w domu wielkości ok. 200 m kw. to wydatek rzędu 40 000 zł.
Cena uzależniona jest jednak od wielu czynników, m.in. takich jak położenie domu, jego ocieplenie, typ dachu (wycena paneli). Różnice w cenie mogą sięgać nawet 20%.


Szacunkowe porównanie kosztu ubezpieczenia domowej pompy ciepła w zależności od sumy ubezpieczenia zapisanej na polisie:

Suma ubezpieczeniaWielkość składki
10 000 zł46 zł
20 000 zł64 zł
30 000 zł80 zł
40 000 zł93 zł
50 000 zł106 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: We Francji pracę zaczyna ponad milion pomp ciepła rocznie, ale w Polsce wzrost jest większy - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski