We Lwowie powstanie pomnik dowódcy UPA

We Lwowie powstanie pomnik dowódcy UPA

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

W najbliższy piątek w siedzibie Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej zostanie rozstrzygnięty konkurs na projekt pomnika Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), który ma stanąć we Lwowie.
Poinformował o tym portal Zaxid.net kierownik zarządu do spraw polityki wewnętrznej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ihor Ożyjiwski. W piątek z siedmiu nadesłanych projektów zostaną wybrane trzy propozycje, z których następnie zostanie jeden zwycięski. Na budowę pomnika Szuchewycza w budżecie instytucji zaplanowano na ten rok od 200 do 250 tys. hrywien, z czego zostanie sfinansowane przygotowanie terenu oraz dokumentacja projektowo-kosztorysowa.


Pomnik ma stanąć na skrzyżowaniu ulic Stepana Bandery i gen.
Tarasa Czuprynki (pseudonim Romana Szuchewycza). Jak powiedział Ihor Ożyjiwski, lokalizacja ta jest popierana przez wiele organizacji społecznych we Lwowie, gdyż w ten sposób zostanie "ideowo wzmocniona" ul. Stepana Bandery, na której jak dotąd stoi pomnik Bandery, są tablice pamiątkowe poświęcone Jewhenowi Konowalcowi (założyciel Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów), Romanowi Szuchewyczowi, a także płaskorzeźba Ołeksy Hasyna (w latach 1943-1949 wiceszef, a potem sztabu UPA) i pomnik ofiar totalitarnych represji.


Roman Szuchewycz, dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii w latach 1943 - 1950, ponosi główną odpowiedzialność za ludobójstwo dokonywane przez tę formację na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, którego ofiarą padło ponad 100 tysięcy osób.


tr/Kresy.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo