Rocznica konsekracji kościoła św. Piotra Apostoła w Wadowicach
Od czwartku trwa dwutygodniowy cykl uroczystości z okazji 10-lecia konsekracji przez Ojca Świętego kościoła św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Zapoczątkował je wyjazd do Częstochowy na nocne czuwanie. Momentem kulminacyjnym będzie odprawiona 13 sierpnia przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego msza święta, potem procesja i odsłonięcie tablicy pamiątkowej z wmurowanym certyfikatem od papieża.
Zespół sakralny - kościół, wieża z pokojami dla pielgrzymów i dom katechetyczny służący jako plebania został wzniesiony według projektu krakowskich architektów: Przemysława Szafera oraz Jacka i Ewy Gyurkovichów i symbolizuje drogę Jana Pawła II z Wadowic przez katedrę na Wawelu na Stolicę Piotrową. Powstanie kościoła nie byłoby możliwe, gdyby nie ofiarność parafian z Wadowic i okolic, wszystkich ludzi dobrej woli, a także zaangażowanie w dzieło samego Ojca Świętego i bpa Stanisława Dziwisza.
- Wszyscy mieszkańcy bardzo chętnie pracowali przy budowie kościoła, cieszyli się, widząc jak rośnie w oczach. Duża w tym zasługa nieżyjącego już księdza Pioska, który własnym przykładem mobilizował ludzi do działania - wspomina architekt Halina Jarosz z Wadowic. - Właściwie trudno byłoby znaleźć rodzinę w Wadowicach, która przeszłaby wobec tej budowy obojętnie.
Kierownikiem budowy był wadowiczanin Stanisław Pena. Dzięki niemu prace szły sprawnie. Zrealizował on też w kościele jedno z najśmielszych rozwiązań konstrukcyjnych - tzw. słupy zaufania - kolumny, które nie dotykają podłoża.
Dzieło wykończenia budowli to już okres, kiedy proboszczem został ks. dziekan Tadeusz Kasperek. Ostatnio wykonano np. barierki przy wejściu, poprawiono schody, zrobiono kapliczkę w ogrodzie.
- Myślę, że do tego kościoła przyciąga ludzi miłość Ojca Świętego - mówi ks. Kasperek. - Atmosferę życzliwości tworzą też katecheci poprzez swą pracę z młodzieżą, wspaniała scholka państwa Wajdzików, a także wszystkie osoby świeckie związane z organizacjami działającymi przy kościele. Nie mamy właściwej plebanii, nasze podwórko jest otwarte. Parafianie mogą tu przyjść, usiąść na ławce przy fontannie, porozmawiać. Poprzez to mogą poczuć się jak u sobie w domu, bo to ich własna parafia, własna świątynia.
Program uroczystości rocznicowych przewiduje nabożeństa dla osób z różnych dzielnic parafii i grup wiekowych tak, aby każdy włączył się w jubileusz. Obchody zakończą się 14 sierpnia.
(BEA)