Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wszystkich Świętych - według sprawdzonego wzoru

WES
W tym roku - dzięki temu, że dzień Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek - na odwiedziny grobów bliskich będziemy mieli 3 wolne dni, co powinno nieco rozładować tłok na drogach i cmentarzach. - Jednak te dni będą sprawdzianem wszystkich służb miejskich. Będziemy korzystać ze sprawdzonych rozwiązań z lat ubiegłych, do których wprowadziliśmy pewne korekty. Największa zmiana, która zapewne nie spotka się z zadowoleniem części mieszkańców - to całkowite zamknięcie ul. Darwina dla ruchu indywidualnego - informuje Jan Tajster, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Krakowie.

Największa zmiana - zamknięcie ul. Darwina

   Podobnie jak w ostatnich latach, 31 października i 1 listopada na krakowskich drogach zostanie wprowadzony zdecydowany priorytet dla komunikacji zbiorowej. Najlepiej w tych dniach zrezygnować z własnego samochodu i na cmentarz udać się tramwajem lub autobusem, dzięki czemu korki na drogach będą mniejsze. Policja Drogowa oraz ZDiK apelują do kierowców, by w tych dniach zwracali baczną uwagę na oznakowanie, gdyż w rejonie największych krakowskich cmentarzy w niedzielę i poniedziałek będą obowiązywać czasowe ograniczenia w ruchu.
   - Największa wada polskiego kierowcy polega na tym, że najchętniej wjechałby samochodem na cmentarz, pod samą mogiłę, bo tak mu wygodniej - ubolewa Ryszard Grabski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego krakowskiej policji.

Ograniczenia w ruchu

   Najwcześniej, bo już 30 bm., zostanie wyłączona z ruchu ulica Rakowicka - do pętli tramwajowej. O północy z soboty na niedzielę zamknięta dla samochodów zostanie także ul. Prandoty, nastąpi też wyłączenie ruchu kołowego (z wyjątkiem pojazdów komunikacji miejskiej, taksówek i pojazdów osób niepełnosprawnych) na prawej jezdni al. Mickiewicza - od ul. Czarnowiejskiej - oraz na al. Słowackiego i al. 29 Listopada (do ul. Wileńskiej) - w stronę cmentarza Rakowickiego i do Batowic. Objazd zamkniętego ciągu poprowadzony będzie ulicami: Czarnowiejską, Nawojki, Armii Krajowej, Conrada, Opolską. Na drugiej jezdni Alej (w stronę Podgórza) komunikacja będzie się odbywać normalnie.
   Udający się na cmentarz Grębałowski muszą pamiętać, że - w odróżnieniu od lat poprzednich - tym razem
31 X i 1 XI ul. Darwina (od ul. Kocmyrzowskiej do Blokowej) zostanie całkowicie wyłączona z ruchu; nie wolno będzie również przy niej parkować. Na ul. Kocmyrzowskiej dla ruchu ogólnego będzie obowiązywał jeden kierunek jazdy - w stronę wyjazdu z miasta. Parkowanie możliwe będzie po obu stronach ul. Łowińskiego, na ul. Ujastek, Blokowej oraz Mrozowej.
   W rejonie Batowic przez dwa dni wyłączona z ruchu będzie ul. Strzelców; na ulicy Powstańców natomiast (od Strzelców do Agromy) wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy - w kierunku Nowej Huty, z dopuszczeniem komunikacji miejskiej w dwóch kierunkach.
   Również i w tym roku właściciele samochodów, pragnący dojechać na Batowice, będą mogli skorzystać z parkingów przy Parku Wodnym lub Budostalu II, gdzie będzie funkcjonował system "P+R" (park and ride) - kierowcy mogą pozostawić samochody i przesiąść się do autobusów MPK, jadących pod cmentarz na Batowicach. Opłata za parking w cenie 5 zł będzie równocześnie uprawniała do bezpłatnego przejazdu autobusem - na podstawie kwitu parkingowego - wszystkich pasażerów samochodu (do 5 osób) na cmentarz i z powrotem.

Wzmocnione linie

   W niedzielę oraz dzień Wszystkich Świętych linie MPK, dojeżdżające w pobliże nekropolii, zostaną wzmocnione dodatkowym taborem; na krakowskich ulicach znajdzie się o 180 wagonów tramwajowych i ponad 140 autobusów więcej niż normalnego dnia. Na trasach wiodących w rejon cmentarzy już od soboty będzie też kursować 6 dodatkowych linii tramwajowych (natomiast linie 5 i 24 nie będą jeździć 30 i 31 bm. oraz 1 listopada); także niektóre z 12 dodatkowych linii autobusowych zostaną wprowadzone już 30 bm. Dla autobusu 912, który w sobotę i niedzielę będzie dowoził krakowian na cmentarz Grębałowski (pod główną bramę), ustanowiony zostanie nowy przystanek MPK - za wiaduktem na ul. Darwina, dla tych, którzy będą chcieli wysiąść wcześniej i dojść do bocznej bramy. MPK pomyślało również o dodatkowym (tymczasowym) przystanku dla jadących z cmentarza Rakowickiego w stronę centrum; będzie on zlokalizowany przy skrzyżowaniu al. 29 Listopada z ul. Wita Stwosza.
   Do wszystkich krakowskich rodzin w tych dniach powinny dotrzeć wydane przez MPK ulotki, informujące dokładnie o świątecznym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
   - Ci, którzy w poprzednich latach korzystali w te dni z komunikacji miejskiej, wiedzą, że ich nie zawiedliśmy. Liczę na to, że w tym roku przekonają się o tym kolejni krakowianie - mówi Bogdan Żelazo, dyrektor MPK SA do spraw komunikacji.

To nie taksówka

   Porządku i bezpieczeństwa w rejonie cmentarzy będą pilnować zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy. Ci drudzy zapowiadają, że będą także pilnować, by miejsc parkingowych przy cmentarzach, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, nie zajmowali zdrowi kierowcy. Straż Miejska będzie również kontrolować legalność handlu przy nekropoliach i nie zamierza dopuścić do rozkładania stoisk w miejscach niedozwolonych, gdzie tamowałyby one ruch pieszych.
   O niepełnosprawnych, odwiedzających największe cmentarze, zadba Zarząd Cmentarzy Komunalnych, umożliwiając im dojechanie do grobów bliskich meleksem. - _W poprzednich latach niektórzy zdrowi ludzie, mający dużo wiązanek i zniczy, chcieli traktować te meleksy jak taksówki. To niedopuszczalne - _stwierdza dyrektor ZCK Anna Rybakiezy-Ralska. Informuje ona również, że pracownicy zarządu rozpoczęli już pełnienie dyżurów informacyjnych, by m.in. ułatwić odwiedzającym cmentarze znalezienie grobów.
    (WES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski