Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek przejdzie Orszak Trzech Króli

Grażyna Starzak
Krakowianie co roku tłumnie uczestniczą w orszaku
Krakowianie co roku tłumnie uczestniczą w orszaku fot. Adam Wojnar
O tym się mówi. Na zakończenie usłyszymy hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Utwór pt. "Błogosławieni miłosierni" w samo południe zabrzmi na Rynku Głównym.

Orszak Trzech Króli przejdzie w tym roku ulicami ponad 300 miast w Polsce i zagranicą. W Krakowie, już po raz piąty, wyruszy tradycyjnie z trzech punktów miasta. Człon "zielony" orszaku, symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszy o godz. 11 z placu Sikorskiego.

Przejdzie ulicami: Garncarską, Studencką, do kościoła św. Anny i przed nim skręci w Planty do ul. Szerokiej i dalej do Rynku. Na jego czele będzie szedł oddział Tatarów, a kolędowanie poprowadzi Krakowski Zespół Folklorystyczny z Mydlnik. Dalekowschodnim akcentem tego członu będzie - tradycyjnie - dźwięk gongów. Zobaczymy tam też harcującego Lajkonika.

Orszak "czerwony" (europejski) wyruszy z Wawelu po mszy św. odprawionej w katedrze o godz. 10. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz, który następnie powita króla z "czerwonego" orszaku i jego dwór, a potem pójdzie na czele pochodu do Rynku.

Orszak "niebieski" - z królem afrykańskim - wyruszy o godz. 11 z placu Matejki. Ten człon orszaku przejdzie na Rynek ul. Floriańską.

Jak zapowiada Robert Kowalski, jeden z organizatorów, w tym roku finał tego wydarzenia odbędzie się na scenie ustawionej w innym miejscu niż w minionych latach. Pod Ratuszem, ale od strony Pałacu pod Baranami. To właśnie tam przyjdą Trzej Królowie prowadzeni przez kard. Dziwisza, by pokłonić się Świętej Rodzinie i Dzieciątku.

- Orszak Trzech Króli organizujemy szczególnie z myślą o dzieciach. Chcemy uczyć nasze pociechy ofiarności. Tak jak Trzej Królowie szli do Jezusa z darami, tak samo my, uczestnicząc w Orszaku, możemy złożyć dar potrzebującym. W tym roku zachęcamy do wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio - mówi Paweł Czerenko, rzecznik komitetu Orszaku.

Warto wspomnieć, że Fundacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od wielu lat pomaga bezdomnym. Pieniądze ze zbiórki, która będzie prowadzona wśród uczestników jutrzejszego Orszaku, zostaną przeznaczone na mieszkania, w których tymczasowo przebywają osoby i rodziny bezdomne. To miejsca, gdzie uczą się samodzielności. Kwestować na ten cel będą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Uczestnicy Orszaku Trzech Króli będą też mieli okazję usłyszeć prawykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Utwór "Błogosławieni miłosierni", do którego muzykę i tekst napisał Jakub Blycharz, zabrzmi o godz. 12 na Rynku Głównym.

- Pragniemy, by mieszkańcy Krakowa poczuli się gospodarzami Światowych Dni Młodzieży. Sądzimy, że pierwsze publiczne wykonanie tego utworu akurat na Rynku Głównym wzbudzi sympatię krakowian i przełoży się na ich otwarcie wobec młodych ludzi z całego świata, którzy za półtora roku przyjadą pod Wawel - mówił w czasie konferencji prasowej ks. Tomasz Kijowski SDB, dyrektor biura prasowego ŚDM.

Na scenie na Rynku pojawią się jutro wszystkie osoby zaangażowane w powstanie hymnu. Na żywo wystąpią chór, orkiestra symfoniczna i zespół muzyczny. Ich członkowie pod kierunkiem Huberta Kowalskiego w ostatnich miesiącach pracowali nad prawykonaniem utworu "Błogosławieni miłosierni".

W tym samym dniu na stronie internetowej ŚDM Kraków 2016 pojawi się film przygotowany podczas nagrań hymnu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski