Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka szlakiem street artu. Autobusem i meleksem

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Zwiedzający poznają historię „Mozaiki Wyspiańskiego i Mehoffera” widniejącej na rondzie Mogilskim
Zwiedzający poznają historię „Mozaiki Wyspiańskiego i Mehoffera” widniejącej na rondzie Mogilskim fot. Adam Wojnar
Turystyka. Niektórzy wybierają muzea, inni wypoczynek nad wodą, a my proponujemy ciekawą alternatywę - podziwianie ulicznej sztuki, która koresponduje z architekturą Krakowa.

Jeżeli chcesz zobaczyć najciekawsze krakowskie murale i posłuchać przewodnika, który wie o nich wszystko, zapisz się na dzisiejszą bezpłatną wycieczkę szlakiem street artu.

- Niektórzy naukowcy twierdzą, że udanego eksperymentu nie należy powtarzać, ale muszę powiedzieć, że ta zasada nie ma zastosowania w przypadku naszego projektu „Krakowski szlak street artu”. Dostałem liczne sygnały i głosy poparcia, które tylko potwierdziły, że idziemy w dobrym kierunku - mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej, organizator projektu bezpłatnych wycieczek.

A co czeka zwiedzających na szlaku? M.in. dzieło Piotra Janowczyka „Kazimierskie murale historyczne” (ul. Józefa), przedstawiające postaci ściśle związane z krakowskim Kazimierzem. Rozpoznamy w nich Kazimierza Wielkiego, Esterkę, Karola Knausa, Helenę Rubinstein oraz cesarza Józefa II Habsburga.

- Mural nie tylko odzwierciedla klimat jednej z najstarszych dzielnic Krakowa, ale także przybliża społeczności ich historię. Z kolei dzieło Sainera znajdujące się na FORUM Przestrzenie bardzo dobrze podkreśla modernistyczny charakter tego miejsca - wyjaśnia Anita Seweryn, koordynatorka „Krakowskiego szlaku”.

Podczas trwającej właśnie trzeciej edycji „Krakowskiego Szlaku Street Artu” mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w dwóch alternatywnych wycieczkach (meleksowej i autobusowej).

Podróżując dziś autobusem, zobaczymy murale na rondzie Mogilskim, przy FORUM Przestrzenie oraz w Nowej Hucie. - Zwiedzający poznają historię powstania „Mozaiki Wyspiańskiego oraz Mehoffera”, przejdą się kolorowymi schodami autorstwa Moniki Pasek i Agnieszki Roli oraz dowiedzą się, co zainspirowało Aleksandrę Toborowicz do stworzenia „Audiomuralu” - zachęca Anita Seweryn. Trasa, tak jak w ubiegłym roku, rozpoczyna się przy zwycięskim muralu konkursu Mall Wall Art na wschodniej ścianie Galerii Krakowskiej, autorstwa Justyny Posiecz-Polkowskiej.

Podczas wycieczki meleksowej (16 lipca) będzie można zobaczyć 25 murali. Kolejne przystanki będą znajdować się na terenie Starego Miasta, Kazimierza, Zabłocia i Podgórza. Tam podziwiać będziemy dzieła m.in. Blu, Nawera, Mikołaja Rejsa i Marcina Wierzchowskiego.

Podczas wycieczki Galeria Krakowska zapewnia każdemu uczestnikowi unikatowy album KSSA oraz plecak. Wycieczki trwają trzy godziny. Aby wziąć w nich udział, należy zgłosić się pod nr tel. 507 108 984 lub zarejestrować się na stronie internetowej szlakmurali.pl.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski