Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrują, nie bacząc na ból i zmęczenie

Marcin Banasik
Krakowscy pielgrzymi będą wędrowali przez 6 dni. Ich celem jest klasztor na Jasnej Górze
Krakowscy pielgrzymi będą wędrowali przez 6 dni. Ich celem jest klasztor na Jasnej Górze Fot. Adam Wojnar
Religia. 6 sierpnia ze wzgórza wawelskiego wyruszy 34. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę w Częstochowie.

„Wszyscy, którzy pójdziemy tym szlakiem zaniesiemy Matce Bożej nasz hołd, nasze dziękczynienie i zawierzenie, nasze modlitwy za Kościół i Ojczyznę, za sprawy każdego z nas, nasze radości i sukcesy, nasze niepokoje i troski...” – takimi słowami arcybiskup Franciszek Macharski zwracał się do młodzieży i wiernych Kościoła krakowskiego w maju 1981 r., zapraszając do udziału w I Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę.

W tym roku do wędrówki przed obraz Czarnej Madonny będzie zapraszał kardynał Stanisław Dziwisz. 6 sierpnia o godz. 7 rano na wzgórzu wawelskim tradycyjnie odbędzie się msza święta rozpoczynająca 34. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską.

Trzeba koniecznie ją przeżyć i doświadczyć nie bacząc na złą pogodę, zmęczenie, pot oraz ból pęcherzy i ran na stopach. Wartość współczesnego człowieka mierzy się zdolnością do wyrzeczeń i pokonywania trudów – mówi Julian Dudka, uczestnik wędrówki na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka krakowska odbywa się pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Prawie 10 tysięcy pątników jest podzielonych na osiem wspólnot, idących różnymi trasami. Jej uczestnicy pokonają około 150 km, a niektórzy pochodzący spoza Krakowa ponad 200 km.

W tym roku pielgrzymka to także przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

– _Pragniemy, by każdy pielgrzym usłyszał w tym roku o przygotowaniach do ŚDM. Dlatego nasi wolontariusze pojawią się we wszystkich wspólnotach i we wszsytkich grupach. Będziemy też codziennie odmawiać oficjalną modlitwę ŚDM i wspominać o tym ważnym wydarzeniu w trakcie modlitwy wiernych w czasie Eucharystii _– mówi Katarzyna Kucik, z sekcji wolontariatu ŚDM.

Organizatorzy zapraszają szczególnie liderów parafialnych, czyli młodych ludzi z parafii całej Archidiecezji Krakowskiej, z którymi współpracują oraz wszystkich wolontariuszy ŚDM.

Trasa pielgrzymki wiedzie malowniczym Szlakiem Orlich Gniazd. Każdego dnia pątnicy pokonują około 25 km, chociaż bywają też dłuższe odcinki. Wszyscy mają możliwość przewiezienia swojego bagażu na miejsce noclegu. Pątnicy mogą też liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy i pielęgniarki. Podąża za nimi karetka pogotowia oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju lub noclegu.

Jak twierdzą organizatorzy, pielgrzymka to codzienna msza święta, konferencje, Anioł Pański, modlitwa różańcowa, nabożeństwo Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski na zakończenie dnia. Jest też możliwość rozmowy z kapłanem, która często kończy się spowiedzią. Podczas wędrówki odbywają się też śluby.

W marszu bierze udział wiele ciekawych osób, które dzielą się swoimi zdolnościami i umiejętnościami. Są też zapraszani soliści i zespoły muzyczne. Zwłaszcza młodzi pielgrzymi na postojach wykorzystują możliwość, by zagrać w piłkę lub wspólnie pośpiewać.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją uczestnicy wędrówki mogą wziąć udział w konkursie na najciekawsze zdjęcie, wiersz i żart pielgrzymkowy.

Zachęcamy również do duchowego udziału w „rekolekcjach w drodze”. Prośby i intencje modlitewne, które będziemy polecać Panu Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej, prosimy przesyłać na adres: [email protected] – mówi Andrzej Bac, współkoordynator wędrówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski