Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend pod znakiem akcji 60+ Kultura. Dziesiątki atrakcji dla seniorów.

red.
W ramach ogólnopolskiej akcji na seniorów czekają zniżkowe bilety i atrakcje w dziesiątkach placówek kulturalnych.

Krakowska odsłona ogólnopolskiej akcji „60+ Kultura” przedstawia się wyjątkowo bogato. Specjalną ofertę od dzisiaj do niedzieli przygotowały niemal wszystkie działające w mieście instytucje kulturalne: od muzeów, przez teatry, domy kultury po biblioteki. Placówki kuszą seniorów nie tylko zniżkowymi biletami (m.in. w Starym Teatrze w piątek i sobotę „Podróże Guliwera” można obejrzeć za 20 zł, w Operze w weekend „Normę” za 25 zł, za darmo lub za symboliczną kwotę wejdziemy do Muzeum Narodowego i Muzeum Krakowa, a festiwal Sacrum Profanum przygotował 30 darmowych wejściówek), ale i specjalnymi atrakcjami. Dla przykładu: w Starym Teatrze będzie można zajrzeć za kulisy oraz spróbować własnych sił przy tworzenia spektaklu; w Muzeum Lotnictwa obejrzymy seans w Kinie Lotnik, zaś w Muzeum Fotografii podyskutujemy o portrecie. Szczegółowy spis wydarzeń, odbywających się w ramach akcji „60+ Kultura”, można znaleźć na Facebooku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sztuka i znajomości

Chociaż taka kulturalna kumulacja zdarza się raz do roku, pojedyncze wydarzenia dedykowane osobom 60+ to dziś nic wyjątkowego. Wręcz przeciwnie, niemal wszystkie krakowskie instytucje kultury mają w swoich programach ofertę dla emerytów. Oprócz zniżkowych biletów, proponują im również specjalne wydarzenia: seanse filmowe z prelekcją i poczęstunkiem, oprowadzania kuratorskie, warsztaty kreatywnego pisania czy dyskusje. - Na frekwencję nie można narzekać - mówi Dagmara Marcinek z Muzeum Narodowego, które od kilku lat organizuje dedykowany seniorom cykl „Rozmowy o...”. - Przypuszczam, że wabikiem jest nie tylko sztuka, ale też możliwość spotkania z kimś o podobnych zainteresowaniach. Zauważyliśmy, że dla wielu osób „Rozmowy o...” to obowiązkowe wydarzenie w ich kalendarzu, a także, że dzięki tym spotkaniom nawiązują się nowe znajomości.

Obustronna korzyść

Coraz częściej seniorów postrzega się nie tylko jako odbiorców, ale też animatorów kultury: do współpracy w ramach wolontariatu zapraszają ich krakowskie festiwale, m.in. Opera Rara, Sacrum Profanum, Festiwal Miłosza. Jak mówi Barbara Zając, koordynatorka ds. dostępności z Krakowskiego Biura Festiwalowego - z obustronną korzyścią. - Seniorzy wnoszą do naszych zespołów doświadczenie, wysoką kulturę osobistą, empatię i - choć może to niektórych zaskoczyć - nieskończone pokłady energii - wylicza. - Starsze osoby, które pomagają przy festiwalach, to też najlepsza zachęta dla innych. Swoją obecnością komunikują rówieśnikom: tak, ta impreza jest również dla nas.

W tym otwarciu na starszych nie ma nic dziwnego. Zdaniem demografów w 2040 r. już co trzeci Polak, a co za tym idzie co trzeci potencjalny odbiorca kultury, będzie miał ponad 65 lat. - Na taką grupę nie można się zamykać. Chodzi nie tylko o demografię, ale też o to, by kultura była dla wszystkich, bez względu na wiek, sprawność fizyczną czy zasobność portfela - podsumowuje Barbara Zając.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski