Weekend w Krakowie. Odkrywamy Kościół na Skałce! [ZDJĘCIA]

Weekend w Krakowie. Odkrywamy Kościół na Skałce! [ZDJĘCIA]

Redakcja

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Weekend w Krakowie. Odkrywamy Kościół na Skałce! [ZDJĘCIA]
1/56
przejdź do galerii

Weekend w Krakowie. Odkrywamy Kościół na Skałce! [ZDJĘCIA] ©Anna Kaczmarz

Kościół św. Michała i św. Stanisława Biskupa i Męczennika „Na Skałce” oo. Paulinów jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w Krakowie. Położony jest niedaleko Wawelu, nad samą Wisłą.
Co roku, w maju odbywa się procesja z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława. Na terenie kościoła, warto zobaczyć Ołtarz Trzech Tysiącleci oraz Krypty Zasłużonych Polaków. Jest tu także klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Paulinów. Przy kościele znajduje się źródełko z wodą pitną św. Stanisława. Woda posiada dużą zawartość szczawianów oraz siarkowodoru i posiada właściwości lecznicze.

***Jest niedaleko miasta Krakowa na nieco wystającej skale kościół okrągły, z białego kamienia wymurowany, poświęcony św. Michałowi i Aniołom, z jeziorkiem"- pisał Jan Długosz w Żywocie św. Stanisława o krakowskim kościele, zwanym potocznie "Skałką".

Historia Skałki, to historia zmagania się dwóch potęg: świeckiej, reprezentowanej przez króla Bolesława Śmiałego oraz kościelnej, reprezentowanej przez biskupa krakowskiego Stanisława.

A było to tak...Rok 1079. Na skałkę przybywa biskup Stanisław. Pasterz pokorny gorliwy i bliźnich miłujący, który nie bał się stanąć w obronie ludu karanego przez króla. W intencji jego nawrócenia: za grzechy i niemoralne zachowanie biskup Stanisław, chciał odprawić Najświętszą Ofiarę. Nie mogło umknąć to uwadze samego króla. Nie znosił on biskupa, nie ufał mu, kazał śledzić każdy krok. Planowaną Mszę Świętą uznał za doskonałe miejsce i czas oraz za idealny pretekst do pozbycia się kapłana. Król dokonał czyny okrutnego, niewiarygodnie niehumanitarnego, gwałcąc prawa boskie i ludzkie. Idąc za legendą, król pod obstawą orszaku wtargnął do kościoła i ściął głowę Stanisława. Bez wyroku sądu, podobno własnoręcznie. Następnie wyrzucił ciało za drzwi kościelne i dał je do porąbania żołnierzom. Jeśli król miał nadzieję, że pamięć o biskupie zginie, pomylił się straszliwie. Męczeńska śmierć biskupa, oznaczała upadek króla, a kanonizację Stanisława.

Od czasu męczeńskiej śmierci biskupa kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa Męczennika stał się miejscem licznych pielgrzymek. Wierni wierzą w moc Skałki, która przyciąga niczym magnes. Każdego roku do miejsca "na nieco wystającej skale" wędrują pielgrzymi z nadzieją i wiarą na błogosławieństwo.

Zakon od zawsze - na zawszeSkałka to nie tylko historyczne miejsce męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława. To od setek lat zakon Paulinów, którzy stali się nieodłączną jego częścią, nieprzerwanie tworząc jego historię. Data przybycia Paulinów na Skałkę sięga 1472 roku. Zakonnicy wiedząc, jaką wartość ma wiedza, swymi działaniami przede wszystkim dążyli do szerzenia i propagowania edukacji. W ok. 200 lat później dzięki ciągłej pracy oraz nauce, otrzymali pozwolenie od Stolicy Apostolskiej na otworzenie domu studiów filozoficzno-teologicznych. Był to sukces niebywały, bowiem od setek lat krakowska Skałka związana jest ze studiami, które filozofię i teologię traktują, jako etap formacji przyszłych kapłanów oo. Paulinów.

Dla zasłużonychWyjątkowe miejsce, to również wyjątkowi ludzie pochowani na Skałce. W podziemiach kościoła powstała Krypta Zasłużonych. Jej pomysłodawcą był jeden z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Łepkowski. Otwarta w 1880 roku, w 400. rocznicę śmierci Jana Długosza, chowa najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury. Spoczywają tu m.in: Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski, dramaturg Stanisław Wyspiański, kompozytor Karol Szymanowsk, aktor i reżyser Ludwik Solski oraz światowej sławy astronoma Tadeusz Banachiewicz. W sierpniu 2004 r. został pochowany laureat literackiej Nagrody Nobla - Czesław Miłosz. Obecna świątynia, pochodząca z pierwszej połowy XVIII w., jest także uważana za jeden z najbardziej pasjonujących i wartch zobaczenia kościołów barokowych w Krakowie.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Wideo: Co Ty wiesz o Krakowie?

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
11

11 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Szukajcie na FB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ten jak zawsze ...

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ten jak zawsze ... "pierdoli !"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Skałka jest piękna

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

i ma niepowtarzalny klimat. Trochę nie pasują te nowoczesne dobudowania. Ale czy w Sadzawce zawsze musi być taka syfiasto brudna woda?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?