Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend z komiksem w Krakowie. Jedenasta edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu w dniach 25-27 marca

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jednym z najpopularniejszych wydarzeń odbywających się w ramach Krakowskiego Festiwalu Komiksu są targi wydawnictw - w tym roku weźmie nich udział rekordowa liczba wystawców
Jednym z najpopularniejszych wydarzeń odbywających się w ramach Krakowskiego Festiwalu Komiksu są targi wydawnictw - w tym roku weźmie nich udział rekordowa liczba wystawców Aneta Zurek / Polska Press
Między 25 a 27 marca odbędzie się w tym roku jedenasta edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, impreza powraca do realnych przestrzeni.

FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

od 16 lat

Krakowski Festiwal Komiksu w ciągu jedenastu lat swej działalności wyrósł na jedną z najważniejszych imprez dedykowanych rysunkowym opowieściom w Polsce i w znacznym stopniu przyczynił się do popularyzacji tej sztuki nad Wisłą. To zasługa Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, które niedawno obchodziło dziesięciolecie działalności.

- W zeszłym roku tuż przed festiwalem dowiedzieliśmy się, że Kraków wchodzi w czerwoną strefę obostrzeń, w związku z czym musieliśmy zrezygnować z aktywności plenerowych i przejść całkowicie na ofertę cyfrową. Była to trudna decyzja – ale konieczna, aby festiwal mógł się odbyć. Podstawową funkcją tej imprezy jest konsolidacja środowiska, pozyskiwanie nowych odbiorców i promocja czytelnictwa komiksów, dlatego koniecznie jest tworzenie pewnej społeczności. W odbiorze cyfrowym nie mogło być o tym mowy. Dlatego w tym roku powracamy do formuły stacjonarnej – tłumaczy nam Rafał Kołsut z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, organizującego festiwal.

Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu odbywać się będą w czterech miejscach: Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Pałacu Potockich, Muzeum Komiksu i w Kinie Pod Baranami. Gośćmi imprezy będą twórcy z Polski, Belgii, Hiszpanii i Finlandii.

- W tym roku widać w naszym programie, że postrzeganie komiksu jako typowo chłopięcej rozrywki, powinno odejść do lamusa. W Polsce i na świecie coraz bardziej rozrasta się środowisko twórcze i czytelnicze złożone przede wszystkim z kobiet. Szczególnie chcemy zaakcentować rolę belgijskiego komiksu kobiecego. To rodzaj hołdu i pożegnania z wieloletnim partnerem festiwalu – delegaturą Walonii-Brukseli, która została z Krakowa wycofana, ponieważ Belgia ogranicza działalność dyplomatyczną w Polsce. A tamtejszy rynek komiksowy jest jednym z najprężniejszych w Europie – podkreśla Rafał Kołsut.

Autorką tegorocznego plakatu festiwalu jest również kobieta – Magdalena Kania. To rysowniczka, której międzynarodowa kariera jest ewenementem w polskim środowisku komiksowym ostatnich lat. Na plakacie krakowskiej imprezy znajduje się postać z jej najnowszego komiksu, który będzie miał premierę pod koniec marca. Organizatorzy chcą w ten sposób wspomóc promocję tego wydawnictwa wśród uczestników festiwalu.

Kolejną ważną kobiecą postacią, która pojawi się na krakowskiej imprezie, będzie Aleksandra Herzyk. To popularna autorka komiksów internetowych. Na festiwalu swoją premierę będzie miał jej nowy album „Wolność albo śmierć”.

- Aleksandra Herzyk przygotowała bardzo ambitny projekt poświęcony rewolucji francuskiej, który w formie jej dyplomu na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobył bardzo wysokie oceny. Album, który będzie miał premierę na festiwalu, jest rozbudowaną wersją tamtego przedsięwzięcia. To wielka gratka dla historyków i frankofilów oraz tych, którzy interesują się historią ruchów społecznych – zapowiada Rafał Kołsut.

Ważnym elementem programu Krakowskiego Festiwalu Komiksu były zawsze atrakcje dla najmłodszych odbiorców. Tak będzie i w tym roku – to warsztaty rysunkowe prowadzone przez profesjonalnych twórców komiksu dziecięcego, jak Kajetan Wykurz czy Tomasz Spell, ale również projekcje filmów animowanych w Kinie Pod Baranami w ramach cyklu „Baranki dzieciom”.
Po rocznej przerwie powróci na festiwal giełda wydawnictw komiksowych. Odbędzie się ona w sobotę i w niedzielę w użyczonych organizatorom przez Teatr Bagatela pomieszczeniach przy ul. Sarego 7.

- Podczas festiwalu ogłosimy zwycięzcę programu rezydencji odbywających się w Krakowie i we francuskim Angouleme. Rysownik, który wygra, będzie mógł pracować przez miesiąc we Francji nad zgłoszonym do konkursu projektem. Ubiegłoroczny zwycięzca tegoż programu - Tomasz Spell - zaprezentuje w Krakowie swój komiks „Zasada trójek”, który powstał podczas takiej rezydencji. To, coś, co pozostanie po tej edycji festiwalu w formie materialnej – podsumowuje Rafał Kołsut.

Wszystkie wydarzenia poza pokazami filmowymi w Kinie Pod Baranami w ramach Krakowskiego Festiwalu Komiksu są dostępne bezpłatnie. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły: www.komiks.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Weekend z komiksem w Krakowie. Jedenasta edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu w dniach 25-27 marca - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski