Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Weekend ze Świętem Niepodległości w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i warsztaty

OPRAC.:
Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl wydarzeń związanych z okresem II Rzeczpospolitej. Za sprawą filmu, koncertu i spektaklu przeniesiemy się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i początków kina dźwiękowego. Warsztaty „Niepodległa – czyli jaka?” pozwolą najmłodszym poszukać odpowiedzi na to czym jest niepodległość. Natomiast wykład i oprowadzenia po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”, to doskonała okazja, żeby zapoznać się z wystawą pokazującą wieloaspektowe przemiany Polski po odzyskaniu niepodległości. W dniach od 11 do 13 listopada wstęp na wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP” w cenie 5 zł.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

11 listopada 2022

15:00 – „PIĘTRO WYŻEJ” (1937) – POKAZ FILMU

Hipolit Pączek (Józef Orwid), właściciel czynszowej kamienicy w Warszawie, spodziewa się wizyty bratanicy Lodzi (Helena Grossówna). Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia ona do mieszkającego piętro wyżej Henryka Pączka (Eugeniusz Bodo), młodego i przystojnego spikera radiowego, myśląc, że jest to mieszkanie jej stryja. Henryk, nie wiedząc kogo gości, opowiada dziewczynie o swoim konflikcie z znienawidzonym wrogiem, mieszkającym poniżej Hipolitem Pączkiem. Gdy Lodzia orientuje się w pomyłce, nie wyjawiając kim jest, znika, a zakochany bezgranicznie w ślicznej nieznajomej Henryk rozpoczyna jej gorączkowe poszukiwania....

Miejsce: Gmach Główny, Sala Samurajów
Wstęp bezpłatny.

17:00 – KONCERT „LATA 20., LATA 30.”

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na koncert, podczas którego zabrzmią najpopularniejsze szlagiery dwudziestolecia międzywojennego z repertuaru największych artystów scen polskich. Usłyszymy piosenki autorstwa najwybitniejszych autorów tekstów i kompozytorów tego okresu:

"Miłość Ci wszystko wybaczy", "Tango Milonga", "Ja się boję sama spać", "Sex a’peall", "Nie kochać w taką noc", "Ja się boję sama spać" oraz wiele innych perełek muzycznych starego teatru i kina polskiego.

Zaśpiewane z nietuzinkową interpretacją przez wspaniałą krakowską artystkę scen muzycznych Dorotę Helbin przy mistrzowskim akompaniamencie akordeonu guzikowego - Mateusz Dudek, skrzypiec - Wojciech Marcinowski i kontrabasu - Vasyl Kobil.

Miejsce: Gmach Główny, hol
Wstęp bezpłatny.

12 listopada 2022

10:00 – 14:00 – NOWOCZESNA, CZYLI JAKA? RODZINNE WARSZTATY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Nowoczesność bez wątpienia jest interesująca - zastanawia, zdumiewa, budzi podziw, szokuje. Czy w czasach, kiedy tak wiele już odkryto znajdziemy jeszcze świeże i śmiałe rozwiązania? Wchodząc w rolę architektów przestrzeni i inspirując się modernistyczną twórczością, poszukamy odpowiedzi na to, co może być nowoczesne - nowatorskie, nieszablonowe i pionierskie, odkrywcze, postępowe, a nawet rewolucyjne!

Ważne informacje:

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat. Warsztaty odbywają się w godz. 10:00–14:00. Do zajęć można dołączyć do godz. 13:00. Czas trwania to ok. 1 godz., w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników
Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny
Cena: 10 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)
Bilety: https://bilety.mnk.pl/

12:00 – NOWY POCZĄTEK, NOWA ARCHITEKTURA I URBANISTYKA – OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

Zainteresowanie tematem miasta w międzywojniu przenikało do innych dziedzin sztuki. Estetyka polskich i zagranicznych metropolii, z ich coraz śmielej pnącą się ku niebu zabudową, fascynowała artystów malarzy na czele z Tamarą Łempicką i Leonem Chwistkiem. Podczas oprowadzania tematycznego po wystawie „Nowy Początek. Modernizm w II RP” zaprezentujemy te liczne inspiracje i pokażemy, że postawione przez polskich urbanistów przed blisko stu lat diagnozy, jasno określone cele i wypracowane sposoby ich realizacji w dużej mierze pozostają aktualne, budząc podziw współczesnych pokoleń.

Prowadzenie: Radosław Bałaziński
Wstęp w cenie biletu na wystawę.

13 listopada 2022

12:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

Na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” zgromadzone są różnorodne obiekty: od grafiki i malarstwa przez fotografie i film aż po meble, rzemiosło artystyczne i wynalazki techniczne. Aby odnaleźć się w tej mnogości obiektów, zapraszamy na oprowadzanie z kuratorem wystawy prof. UAM dr hab. Piotrem Juszkiewiczem. Podczas oprowadzania publiczność będzie mogła poznać główne założenia wystawy i osie tematyczne, a także historię i kontekst wybranych obiektów.

Prowadzenie: prof. Piotr Juszkiewicz
Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

19:00 - W STARYM KINIE - SPEKTAKL W WYKONANIU BALETU DWORSKIEGO „CRACOVIA DANZA”

To spektakl taneczny przenoszący widza w magiczny świat polskiego kina 20-lecia międzywojennego. Przywołując niezapomniane przeboje filmowe tamtych lat tancerze kreują charaktery i postaci utrwalone na filmowych taśmach. Bawiący się na przedwojennym balu goście, zainspirowani piosenkami z epoki, odtwarzają bohaterów i sytuacje zaczerpnięte z modnych filmów starego kina. „Ada to nie wypada”, „Umówiłem się z nią na 9-tą”, „Barbara”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka” to tylko niektóre z utworów ilustrowanych przez tancerzy tańcem i pantomimą.

Oprócz opowiadanych historii filmowych w programie prezentujemy również najważniejsze formy i style tańca tamtych czasów. Taniec jazzowy, elementy kabaretu przeplatają się z modnymi wówczas walcami, tangiem i szalonym charlestonem.

Choreografia - Romana Agnel, Dariusz Brojek oraz tango – Beata Broniek
Scenografia i Kostiumy: Monika Polak – Luścińska
Miejsce: Gmach Główny, hol
Wstęp bezpłatny.

14 listopada 2022

18:00 - MODERNIZM I TOTALITARYZM W ARCHITEKTURZE I SZTUCE XX WIEKU - WYKŁAD

Wykład dotyczyć będzie funkcjonowania modernizmu lat dwudziestych i trzydziestych w krajach, których ustroje określa się mianem totalitarnych. W jego trakcie dowiedzą się Państwo, w jaki sposób i na jakich warunkach artyści modernistyczni mogli w tym okresie w Niemczech, Związku Sowieckim i Włoszech podejmować swoją aktywność twórczą i jak układały się relacje pomiędzy modernistycznymi ideami regeneracji rzeczywistości oraz oficjalnymi ideologiami państwowymi.

Prowadzenie: Piotr Juszkiewicz – historyk sztuki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UAM. Wśród obszarów jego zainteresowań są sztuka XX wieku, sztuka współczesna i krytyka artystyczna XVIII–XX wieku. Stypendysta Cambridge University, The Getty Grant Program, Rochester University, Edinburgh University. Jest autorem książek: Wolność i metafizyka. O tradycji artystycznej twórczości Marcela Duchampa (1995), Od rozkoszy historiozofii do gry w nic. Polska krytyka artystyczna czasu odwilży (2005) oraz Cień modernizmu (2013), a także redaktorem licznych publikacji, m.in. Melancholia Jacka Malczewskiego (1998), Perspektywy współczesnej historii sztuki (2009). Był również kierownikiem projektu badawczego o polskich filmach dokumentalnych o sztuce 1945-1989 1945-1989. Ostatnio pracuje nad cyklem wystaw o modernizmie w Polsce.

Czas trwania: 1 godz.
Udział bezpłatny
Miejsce: Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala AV

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weekend ze Świętem Niepodległości w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i warsztaty - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski