Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węglowodany – energia

(DD)
W zdrowej diecie udział węglowodanów powinien wynosić 50-70 proc.
W zdrowej diecie udział węglowodanów powinien wynosić 50-70 proc. Fot. 123RF
Zdrowie na talerzu. Prawidłowo skomponowany posiłek nie może się obejść bez węglowodanów: pieczywa, mąk, kasz, płatków zbożowych, makaronu lub ryżu oraz warzyw.

Węglowodany to podstawa odżywiania, główne źródło energii dla pracy mięśni i funkcjonowania organizmu. Dają człowiekowi siłę, pozostawiają uczucie sytości – dzięki zawartości skrobi na długo zaspokajają głód.

Dostarczają błonnika, który jest ważnym składnikiem regulującym pracę przewodu pokarmowego, zapobiegającym zaparciom i chroniącym przed nowotworami jelita grubego. Produkty węglowodanowe są ponadto źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Węglowodany zawarte są w produktach roślinnych, głównie zbożowych, oraz w warzywach i owocach. Rośliny wytwarzają je

z dwutlenku węgla i wody w procesie fotosyntezy. W skład produktów spożywczych węglowodany wchodzą w postaci cukrów prostych, dwucukrów i wielocukrów.

Wśród cukrów prostych najważniejsze to glukoza i fruktoza, występujące głównie w owocach i w cukrze. Dużo fruktozy jest w miodzie, a glukoza jest składnikiem cukru mlecznego (obok galaktozy), skrobi, glikogenu i celulozy.

Dwucukry – do tej grupy zalicza się: sacharozę (cukier buraczany), laktozę (cukier mleczny), a także maltozę (cukier słodowy), celobiozę i trehalozę. Wielocukry, czyli węglowodany złożone, to skroba, glikogen, celuloza. Węglowodany złożone, w przeciwieństwie do cukrów prostych i dwucukrów, nie rozpuszczają się w wodzie i nie są słodkie.

Pełnią funkcje zapasowe (skrobia w bulwach i nasionach; glikogen w organizmach zwierzęcych) i strukturalne (celuloza wchodząca w skład błonnika). Z punktu żywieniowego węglowodany dzielimy na przyswajalne i nieprzyswajalne przez człowieka.

Do przyswajalnych zalicza się: z jednocukrów – glukozę i fruktozę; z dwucukrów – sacharozę, laktozę i maltozę; z wielocukrów – skrobię i glikogen. Do węglowodanów nieprzyswajalnych (błonnik pokarmowy) zalicza się wielocukry: celulozę, hemicelulozy i pektyny.

Węglowodany spożywane w nadmiarze, szczególnie sacharoza (cukier, słodycze) przekształcają się w tłuszcze (triglicerydy) i w tej postaci odkładają się w organizmie człowieka, prowadząc do otyłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski