Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgrzce, Bibice. Turyści na nowym szlaku. Prowadzi ich Wyspiański

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Powstała trasa dla piechurów i amatorów nordic walking. Można przejść 3,5 km, a nawet siedem

Szlak Stanisława Wyspiańskiego, który został wyznaczony w częściach wiosek Węgrzce, Bibice oraz Boleń jest związany z obchodami Roku Wyspiańskiego w gminie Zielonki. Trasa zaczyna się przy obelisku w Węgrzcach, gdzie stał dom artysty, do którego przeprowadził się z żoną Teodorą i dziećmi w ostatnim okresie życia.

- Wytyczeniem szlaku dla nas oraz jego oznakowaniem zajęli się przedstawiciele oddziału krakowskiego PTTK. Trasa prowadzi małą pętlą o długości 3,5 km przez Węgrzce i Bibice, ale jest też szlak wydłużony 7-kilometrowy do dworku Jana Matejki w Boleniu - informuje koordynator szlaku Marek Pła-chta, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Zielonkach. Ta instytucja wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz były organizatorami i pomysłodawcami wytyczenia trasy, której patronuje Wyspiański.

Celem stworzenia szlaku było zainteresowanie mieszkańców i turystów postacią wybitnego dramaturga, poety i malarza oraz poznanie jego dorobku twórczego. To się udało, bo już podczas otwarcia trasy mimo deszczu, zimna znaleźli się odważni mieszkańcy Bibic Węgrzc i Zielonek, którzy przemierzyli szlak. W nagrodę rozlosowano miedzy nimi bony zakupowe na 300, 200 i 100zł oraz nagrody pocieszenia.

Magdalena Listoś na spacer nowym szlakiem zabrała 12-letnia córką Karolinkę. - Bardzo chciałyśmy przejść tym szlakiem, bo prowadzi koło naszego domu w Węgrzcach i w okolicy, którą chodzimy czasem z psem - mówi pani Magdalena. Przyznaje, że okolica jest ciekawa, a o wydarzeniach historycznych z nią związanych trzeba sobie ciągle przypominać. - Na szczęście pomocne są nowe oznakowania i tablice edukacyjne, które powstały przy okazji tyczenia szlaku - dodaje uczestniczka wyprawy.

Z powstania szlaku bardzo ucieszyła się Zofia Kot, przewodnicząca Koła Seniora w Węgrzcach. - Będę zachęcała seniorów, żeby spacerowali tym szlakiem. Nie jest długi, a ciekawy mimo, że trasę tę wielu z nas zna od urodzenia - mówi pani Zofia. Podkreśla, że chce jeszcze tej jesieni zainspirować seniorów do spacerów. - Mamy Rok Wyspiańskiego, który mieszkał w naszej okolicy więc musimy uczcić to także poprzez rekreacje, bo na warsztatach plastycznych inspirowanych sztuką Wyspiańskiego już byliśmy - mówi Zofia Kot.

Przedsięwzięcie chwali również uczestnik wędrówki Józef Sołek z Zielonek. - Uprawiam marszobiegi dziennie przez 1 do 1,5 godziny, a w niedzielę do 3 godzin. Dla mnie nie ma nieodpowiedniej pogody, deszcz nie przeszkadza, wystarczy się odpowiednio przygotować - podkreśla pan Józef. Zachęca wszystkich, bez względu na wiek, żeby spacerowali. - A tym bardziej jeśli można przy okazji poznawać ciekawostki okolicy. W Węgrzcach byłem wiele razy, ale nigdy nie zwróciłem uwagi na obelisk w miejscu domu Wyspiańskiego, nie wiedziałem gdzie stał. Teraz te wiadomości uzupełniłem przemierzając nowy szlak.

Szlak Wyspiańskiego ma trzy punkty edukacyjne. Zaczyna się w Węgrzcach w miejscu, gdzie artysta mieszkał przed śmiercią, gdzie tworzył ostatnie dzieła - dramaty, gdzie robił rysunki chromą ręką. Tam w ostatnim roku jego życia organizowano dla niego dożynki, w których brała udział niemal cała wieś.

Kolejnym punktem na trasie jest popiersie artysty przed budynkami przedszkola i szkoły w Bibicach, bo tutejsza podstawówka nosi imię Stanisława Wyspiańskiego. A kolejnym ciekawym miejscem na szlaku jest dwór w Boleniu. To obiekt, który dla swojej córki Heleny zakupił malarz Jan Matejko, mentor Wyspiańskiego.

WIDEO: Bezpieczna podróż w samochodzie. O czym warto pamiętać?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski