Węgrzy najlepsi w VI Spadochronowym Pucharze Krakowa. Jan Mach czwarty indywidualnie

Jerzy Filipiuk
Zaktualizowano
Archiwum sekcji spadochronowej WKS Wawel Kraków
Skoki spadochronowe. 35 zawodników i 8 zawodniczek wzięło udział w VI edycji Spadochronowego Pucharu Krakowa, który od czterech lat jest jednymi z pięciu zawodów Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Najlepsze miejsce z zawodników WKS Wawel Kraków – czwarte – zajął Jan Mach. Impreza była bardzo dobrze zorganizowana.

Spadochronowy Puchar Krakowa odbywa się od 2007 roku. Dzięki ponownemu objęciu wydarzenia patronatem przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego i współorganizacji zawodów – wspólnie z WKS Wawel – przez Gminę Miejską Kraków, realizowanej przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa, impreza znowu odbyła się na Błoniach.

Partnerami imprezy byli m.in. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Województwo Małopolskie, Agencja Mienia Wojskowego Oddział Kraków, Budrem Euro-Invest Kraków, PZL Mielec i Smay.

W celu zabezpieczenia transportu skoczków udało się pozyskać najlepszy śmigłowiec na świecie AS 350 B3 z firmy HeliPoland Sp. z o.o., zabierający jednorazowo na pokład tylko jedną drużynę skoczków, ale za to wykonujący operację od startu do lądowania w dużo krótszym czasie.

W trzydniowych zawodach, odbywających się podczas bardzo dobrych warunków atmosferycznych, rywalizowali skoczkowie z Białorusi, Bułgarii, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Wszystkie skoki podczas czterech kolejek wykonywano z wysokości 1000 metrów.

Złoty medal w klasyfikacji drużynowej wywalczył węgierski zespół Hungary Szolnok. Druga była rumuńska ekipa Aeroclubul Romaniei, a trzecia białoruskia drużyna Aiclub Hrodna, która debiutowała w zawodach Pucharu Europy Wschodniej w Celności.

Triumfatorką klasyfikacji indywidualnej kobiet została Bułgarka Ivanka Dringova (9 cm). Za nią uplasowały się jej rodaczka Ani Stamenowa (17 cm) i Rumunka Gabriela Balascau (24 cm).

Klasyfikację indywidualną mężczyzn wygrał Białorusin Maksim Tsaryk (7 cm). O drugie miejsce w dogrywce zmierzyło się trzech zawodników: Węgier Istvan Asztalos, Słowak Milan Kocik i Polak Jan Mach (WKS Wawel Kraków) - wszyscy z wynikiem 8 cm. W wyniku dogrywki drugą lokatę zajął Asztalos, trzecią Kocik, a czwartą Mach.