Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weryfikacja historii

Redakcja
Kraków lat 1988-1989

   (INF. WŁ.) - Szedłem do Sejmu po wyborach czerwcowych w 1989 roku z myślą, że za niedługo pójdę siedzieć. Nie wierzyłem w to, że komuniści nam odpuszczą - przyznał wczoraj w Krakowie Edward Nowak, działacz opozycyjny, poseł na Sejm kontraktowy, podczas promocji książki "Opozycja polityczna w Krakowie w latach 1988-1989" autorstwa Remigiusza Kasprzyckiego.
   - Skąd był u ciebie ten lęk? - zapytał Maciej Gawlikowski, w końcu lat 80. członek Organizacji Studenckiej KPN. - Tak było. Nie bałem się o siebie; żal mi było, że znowu nasz wysiłek pójdzie na marne - odparł Nowak. Ktoś z sali przypomniał, że aresztowania bał się również Jan Rokita. 5 czerwca 1989 r. przybiegł przestraszony do Krzysztofa Kozłowskiego i przekonywał go, że trzeba się ukrywać przed uwięzieniem, bo wstępne wyniki wyborów są bardzo niekorzystne dla reżimu.
   Na promocji książki w siedzibie małopolskiej "Solidarności" zjawiło się wielu legendarnych przywódców związku i innych niepodległościowych ugrupowań, np. KPN. Uczestnicy spotkania prowadzili bardzo gorącą dyskusję. Najpierw jednak rozpoczęli ją historycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Tomasz Gąsowski oraz prof. Andrzej Chwalba.
   - Praca Remigiusza Kasprzyckiego pokazuje, że Kraków w tamtym czasie różnił się od reszty kraju. Przede wszystkim widać to było w czasie obrad okrągłego stołu. To w Krakowie najbardziej kontestowano jego obrady. Tutaj odbywały się raz po raz demonstracje, tłumione przez milicję i ZOMO - mówił prof. Chwalba.
   Ciekawymi wspomnieniami podzielił się prof. Roman Ciesielski, senator w Sejmie kontraktowym, a jednocześnie uczestnik komisji, która w Krakowie weryfikowała funkcjonariuszy SB. Zasiadając w komisji, profesor wiele dowiedział się od esbeków, ale jak twierdzi, podpisał dokument, który nie pozwala mu ujawnić szczegółów. Wczoraj przyznał jednak, że najwięcej agentów bezpieka miała w Papieskiej Akademii Teologicznej. Tylko 16 osób donosiło natomiast dla SB w Politechnice Krakowskiej. Komisja negatywnie zweryfikowała 52 proc. funkcjonariuszy policji politycznej PRL w Krakowie. (K.W.)
   Książkę "Opozycja polityczna w Krakowie w latach 1988-1989" wydała Fundacja Dokumentacji Czynu Niepodległościowego oraz Księgarnia Akademicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski