Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wesele” ożyje. Może również dzięki tobie

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Napisane przed ponad stu laty „Wesele” wciąż pozostaje aktualne
Napisane przed ponad stu laty „Wesele” wciąż pozostaje aktualne Fot. Archiwum
Już w pierwszą sobotę września kolejna odsłona Narodowego Czytania. W tym roku Polska zatopi się w lekturze dramatu Stanisława Wyspiańskiego

W tym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego - ogłosił w lutym prezydent Andrzej Duda. Dramat zwyciężył podczas internetowego głosowania, w którym można było wybierać spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego w plebiscycie pokonało „Przedwiośnie” autorstwa Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego. - Naprawdę warto po raz kolejny - bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele - tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla fundamentów tego, co nazywamy polskością, niezwykle ciekawe strofy tego arcydramatu - mówił prezydent podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

I ty możesz zostać Rachelą

Pół roku później ruszyły przygotowania do tego wydarzenia. W Krakowie organizatorzy - m.in. Teatr Mumerus, poszukują chętnych, którzy drugiego września przeczytają fragmenty dramatu. - Wydarzenie jest w pełni demokratyczne. Każdy, kto wraz aktorami chce przeczytać fragment „Wesela” jest mile widziany, potrzebny i serdecznie zaproszony - mówi Wiesław Hołdys, dyrektor Teatru Mumerus. - Nie będzie żadnego castingu, wystarczy się zgłosić. Zrobić to można do 31 sierpnia, pod adresem mailowym [email protected] .

Na tych, którzy prześlą swoje zgłoszenia, w pierwszą sobotę września, w samo południe, na Placu Szczepańskim będą czekały krzesła i stoliki. Uczestnicy zasiądą przy nich i przeczytają wybrany przez siebie fragment. Lekturze towarzyszyć będzie, nawiązujący do atmosfery utworu Stanisława Wyspiańskiego, podkład muzyczny. Wiesław Hołdys dodaje, że „Wesele” to bardzo dobry wybór. - Ten dramat, śmieszy, wzrusza, składnia do przemyśleń - wylicza. - Dodatkowo, mimo że powstał 117 lat temu, nadal pozostaje aktualny.

„Wesele” na trawie i tarasie

Czytanie na Placu Szczepańskim to tylko część zaplanowanych na ten dzień wydarzeń. O godz. 10 na tarasie Sukiennic pierwszy akt „Wesela” przeczytają krakowscy artyści, ludzie nauki, kultury i przedstawiciele samorządu. Potem orszak weselny z udziałem zespołu Ośrodka Kultury Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy przejdzie obok Wieży Ratuszowej na plac Szczepański, gdzie dramat przeczytają kolejni wykonawcy.

Dramat „czwartego wieszcza” czytać będzie można też w parkach: w Ratuszowym w Nowej Hucie, o godz. 10.15 swoje interpretacje „Wesela” przedstawią artyści, radni i nowohucianie, zaś w Parku Miejskim przy ul. Grottgera głośna lektura zostanie połączona z otwarciem szafy bookcrossingowej (inicjatywa, umożliwiająca mieszkańcom wymianę książek) i występem grupy Impro KRK (początek o godz. 12 ). Natomaist w ogrodzie Biblioteki Głównej, przy ul. Powroźniczej, arcydzieło Wyspiańskiego przeczytają członkowie klubu seniora (godz. 14).

W wielką scenę zamieni się Plac Centralny. Tam, odbędzie się happening zorganizowany przez aktorów Teatrów Ab Intra, Ancymon i Empiryk, działających w Nowohuckim Centrum Kultury (początek o godz. 12). jak zapewniają organizatorzy „W przestrzeni publicznej miasta bohaterowie dramatu ożyją, a z ich ust popłynie poezja wybitnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.”

W czytanie angażuje się również Krakowski Salon Poezji, który w samo południe zaprasza do foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego. Miejsce to symboliczne, bo prapremiera dramatu odbyła się 16 marca 1901 roku właśnie w tym teatrze.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywa się po raz szósty. Akcja została zainicjowana w 2012 roku, lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych edycjach czytano kolejno: Dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku wybór padł na „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W Ogrodzie Saskim obył się wtedy, trawjacy 11 godzin czytelniczy maraton, zainaugurowany przez prezydenta i pierwszą damę. Łacznie w Polsce i za granicą tego dnia powieść czytano w ponad 2200 miejscach.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura -
odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik
Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski