Weselne tradycje z różnych części świata. Słomiani goście, ryż i magiczna czerwień

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Lokalne obyczaje są wyznacznikiem kultury
Lokalne obyczaje są wyznacznikiem kultury Pexels
Zwyczaje ślubne nawet w Europie bardzo się różnią, a te z innych części świata potrafią zaszokować.

Spis treści

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK ŚLUBNY!

Weselne przyjęcia mają specyficzny, lokalny charakter. Zawdzięczają to licznym tradycjom i zwyczajom, które znacznie różnią się między sobą, i to nie tylko w skali świata, ale nawet regionu.

Co kraj, to obyczaj

W Polsce mamy powitanie chlebem i solą, tłuczenie kieliszków, weselne zabawy i oczepiny. A jak jest gdzie indziej?

W Niemczech, podczas wesela, młodzi mają za zadanie wspólne przepiłowanie kłody na pół. Kłoda symbolizuje przeszkody, które nadejdą. Wspólna praca ma zapewnią szczęście i umiejętność radzenia sobie z trudnościami.

W Czechach, młodzi rozdając zaproszenia na ślub, dołączają do nich malutkie słodkie bułeczki, zwane kołaczykami.

We Francji częściej niż ślub kościelny zawierany jest cywilny. Goście, na pamiątkę uroczystości, otrzymują torebkę z migdałami, a w kieliszkach królują wino i szampan.

Co przynosi szczęście?

W Grecji śluby są bardzo malownicze i huczne. Na głowach panny młodej i pana młodego umieszcza się wianki. W dobrym tonie jest, by panna młoda spóźniła się na ceremonię - to przyniesie szczęście!

Na Cyprze, zamiast koperty, dosłownie zasypuje się Młodych gotówką. Podobna tradycja celebrowana jest w niektórych regionach Grecji.

Bez dzieci

W Irlandii młodzi mężczyźni przebierają się w kostiumy ze słomy, a następnie odwiedzają idą na wesele. Słomiani goście tańczą z panną młodą, śpiewają i zabawiają weselników. Zwyczaj ten ma przynieść nowożeńcom szczęście i fortunę.

W krajach skandynawskich na ślub nie zabiera się dzieci, chyba, że są to dzieci panny lub pana młodego.

W wielu regionach Azji Środkowej, a także na Kaukazie panuje zwyczaj porywania przyszłej panny młodej. Nie zawsze dzieje się tak zgodnie z jej wolą, jest więc nielegalne, ale nadal praktykowane.

Ze złotem i z kaczką

W Indiach panna młoda zakłada czerwoną, obficie zdobioną suknię, a dłonie panny młodej ozdabia się henną. Ważny element weselnej kreacji stanowi ciężki naszyjnik ze złotem. Dedykowany jest on Lakszmi, bogini bogactwa, fortuny i dobrobytu. Hindusi wierzą, że panna młoda otrzyma od niej błogosławieństwo na czas małżeństwa.

W Korei panował obyczaj, zgodnie z którym kandydat na męża musiał ofiarować rodzinie panny młodej ptactwo, w postaci kilku kaczek lub gęsi. Dziś nikt nie wręcza żywych ptaków - zwyczaj został zastąpiony drewnianymi figurkami kaczek mandarynek. Jako że ptaki te łączą się w pary na całe życie, symbolizują wierność i wieczną miłość.

Na czerwono

W Chinach parę młodą obsypuje się ryżem, symbolizującym dostatek. W Chinach państwo młodzi ubierają czerwone stroje ślubne i to ten kolor dominuje podczas wesela.

W niektórych regionach w dobrym tonie są dramatyczne pożegnania panny młodej z rodzinnym domem. Dziewczynki trenują lamenty od małego!

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

Fot. pexels
============06 BS Zdjęcie Podpis (11177472)============
Lokalne obyczaje są wyznacznikiem kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie