Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarze. Ważne informacje. Użyteczne wskazówki. Przydatne adresy.

Wielka Brytania

Brytyjscy pracodawcy zwykle poszukują weterynarzy do pracy w lecznicach dla zwierząt (surgeon veterinary) lub przy badaniu mięsa (meat inspector). Najczęściej stawiane kandydatom do pracy w tej branży wymogi to wykształcenie wyższe kierunkowe, dobra znajomość języka angielskiego oraz minimum dwuletnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Lekarz weterynarz, aby móc praktykować na terenie Wielkiej Brytanii, musi zarejestrować się w Royal College of Veterinary Surgeons (RCVS). Instytucja ta w pełni uznaje dyplomy polskich uczelni, kształcących lekarzy weterynarii. Inne dokumenty wymagane przy rejestracji to zaświadczenie o członkostwie w Okręgowej Izbie Lekarsko - Weterynaryjnej, zaświadczenie o prawie do wykonywania zawodu. Potrzebne mogą być również zaświadczenia o zgodności wykształcenia lekarza z dyrektywą 78/1027/EEC oraz o przynajmniej trzyletniej praktyce zawodowej w ciągu ostatnich pięciu lat. Rejestracja w RCVS jest płatna, jej wysokość zależy od daty ubiegania się o wpis. Lekarz rejestrujący się między 29 września a 24 grudnia, zapłaci 139 funtów. Inspektorzy weterynaryjni nie mają obowiązku rejestracji w RCVS, mogą jednak ubiegać się o członkostwo w niezależnej organizacji Royal Society for the Promotion of Health (RSPH).
Lekarz weterynarii w Wielkiej Brytanii może liczyć na początkowe zarobki w granicach 30 tys. funtów rocznie brutto. Bardziej doświadczeni zarobią już około 50 tys. Inspektor weterynaryjny zarobi natomiast od 16 do 30 tys. funtów rocznie. Więcej informacji: Royal College of Veterinary Surgeons -**www.rcvs.org.uk; Royal Society for the Promotion of Health -**www.rsph.org; Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna**-**www.vetpol.org.pl; brytyjskie urzędy pracy -**www.jobcentreplus.gov.uk; Europejskie Służby Zatrudnienia EURES -**www.eures.praca.gov.pl; informacje n.t. zawodu inspektora weterynaryjnego oraz lekarza weterynarii -**www.learndirect-advice.co.uk; (DUE)
Irlandia
Chętni do tej pracy w Irlandii muszą znać bardzo dobrze język angielski. Drugi warunek to kierunkowe wykształcenie. Pracodawcy najczęściej wymagają kilkuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku. Aby praktykować w zawodzie, należy zarejestrować się w Veterinary Council of Ireland. Do rejestracji niezbędne są: kopie lub oryginały dyplomów, certyfikatów i innych dokumentów poświadczających kwalifikacje oraz paszport lub dowód osobisty. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat wraz z formularzem na stronie www.vci.ie.
Więcej informacji: www.veterinaryireland.ie; www.ahis.org (miejsca, gdzie można**uczyć się weterynarii w**Irlandii); www.vci.ie; www.agriculture.gov.ie; www.veterinary-ireland.org; www.apha.ie.
(WALCZ)
Hiszpania
W Hiszpanii weterynarz musi w pierwszej kolejności dokonać bezpłatnej weryfikacji dyplomu. Dokumenty: wniosek, dyplom, paszport lub inny dokument tożsamości oraz referencje należy przedłożyć w ministerstwie edukacji i kultury w Madrycie. Dodatkowo każdy cudzoziemiec, chcący podjąć pracę w Hiszpanii, zobowiązany jest uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu oraz numer identyfikacji cudzoziemca. Instrukcję dotyczącą ubiegania się o ww. dokumenty można znaleźć na stronie internetowej: www.zanimwyjedziesz.eu/. Obecnie w Hiszpanii nie ma zbyt wielu ofert pracy dla weterynarzy. Sporadycznie można znaleźć ogłoszenia dotyczące pracy przy zwierzętach domowych w klinikach dla zwierząt. Wymagane są przede wszystkim: doświadczenie (ok. 2 lat), znajomość języka hiszpańskiego, wysoka kultura osobista i łatwość w komunikacji z klientem. Zarobki kształtują się w przedziale 17 000 -19 000 euro rocznie brutto. Ceny wynajmu mieszkania kształtują się od 220 do 300 euro miesięcznie, podobną kwotę należy przeznaczyć na wyżywienie.
Więcej informacji: Europejskie Służby Zatrudnienia EURES -**www.eures.praca.gov.pl (SKI)
Niemcy
Zawód weterynarza należy w Niemczech do tzw. zawodów regulowanych (podobnie jest w przypadku asystenta weterynaryjnego). Oznacza to, że odpowiednie władze krajowe mają prawo i obowiązek sprawdzić, czy dane stanowisko pracy, które obywatel innego państwa chce zajmować w ich kraju, odpowiada temu, na które ubiegająca się o nie osoba posiada odpowiednie kwalifikacje, tzn. wykształcenie i ewentualnie staż zawodowy, zdobyte w kraju pochodzenia czy też w innym niż Niemcy państwie. Władze te muszą także sprawdzić, czy okres kształcenia i jego program odpowiadają temu, jakie odbywa się w przypadku osób zdobywających ten zawód w niemieckich szkołach wyższych. Różnice programowe nie mogą być zbyt duże, ewentualnie trzeba je uzupełnić odpowiednim szkoleniem, czy kursem. Jednak zanim zainteresowany dowie się, czy jest to konieczne, musi poczekać ok. 4 miesięcy na decyzję - tyle zazwyczaj trwa postępowanie w sprawie uznania wykształcenia. Jego wynikami mogą być: uznanie kwalifikacji, propozycja specjalnych procedur wyrównawczych lub decyzja odmowna, od której jednak można się odwołać. Często zdarza się tak, że doświadczenie zawodowe pokrywa luki w wiedzy, co również jest uznawane.
Do składanych dokumentów konieczne jest dołączenie dwóch zaświadczeń, mianowicie dokumentu, który poświadcza, że dana osoba posiada obywatelstwo jednego z państw UE oraz dyplomu potwierdzającego posiadanie odpowiednich kwalifikacji do pracy w zawodzie weterynarza.
Oferty pracy dla weterynarzy na niemieckim rynku nie są zbyt liczne, jednak pojawiają się i jeśli ktoś jest dobrym specjalistą i, co ważne, dobrze włada językiem niemieckim, to nie ma raczej problemu z zatrudnieniem (ogłoszenia o pracy dla weterynarzy można znaleźć np. na stronie www.praca.gov.pl). Średnia pensja weterynarza wynosi w Niemczech 2100 euro miesięcznie netto.
Więcej informacji: Deutsche Tierärzteschaft (Niemieckie Stowarzyszenie Weterynarzy) -www.bundestieraerztekammer.de; www.berlin.polemb.net -**ambasada polska w**Berlinie; http://ec.europa.eu/; www.hrc.pl. (MAP)
Holandia
Zawód weterynarza znajduje się w tzw. grupie zawodów sektorowych. Do jego wykonywania w Holandii konieczne jest zdobycie właściwego wykształcenia i uznanie kwalifikacji zawodowych. W przypadku ich braku konieczne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia w tym zawodzie. Zwykle są to trzy lata pracy w ciągu ostatnich pięciu lat. Z wnioskiem o uznanie kwalifikacji należy zgłosić się do odpowiedniej instytucji. Wykaz instytucji zajmujących się w Holandii uznawaniem wykształcenia oraz wykaz potrzebnych dokumentów znajduje się na stronie www.enic-naric.net. Instytucja rozpatrująca podanie musi wraz z decyzją przedstawić jej uzasadnienie oraz wskazać możliwość odwołania się. Cała procedura powinna trwać do 4 miesięcy. W przypadku nieotrzymania odpowiedzi w terminie również istnieje możliwość odwołania się do sądu. Koszty procedury uznania kwalifikacji zwykle musi pokryć osoba ubiegająca się o nie. Weterynarze zatrudniani są najczęściej na stanowiska inspektorów weterynaryjnych w zakładach spożywczych, mięsnych oraz w ubojniach. Od kandydatów na to stanowisko wymagane jest przede wszystkim posiadanie wyższego wykształcenia weterynaryjnego, zootechnicznego lub pokrewnego oraz wszelkie potrzebne dokumenty o uznaniu kwalifikacji. Konieczne jest również posiadanie przynajmniej dwuletniego doświadczenia oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego lub niemieckiego. Zarobki na tym stanowisku wynoszą zwykle około 2000 euro netto miesięcznie. Pracodawcy zapewniają najczęściej odzież roboczą oraz zakwaterowanie.
Najpopularniejszą formą pracy w zawodzie weterynarza jest w Holandii samozatrudnienie, czyli otworzenie własnej lecznicy dla zwierząt. W tym przypadku należy najpierw zarejestrować swoją działalność w odpowiedniej izbie branżowej oraz w urzędzie podatkowym. Następnie w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji (www.ind.nl/EN/index.asp) złożyć dokument o zarejestrowaniu działalności, jej opis, biznesplan, dowód rejestracji w urzędzie podatkowym, kopię zakupu lub kontraktu na wynajem pomieszczenia z przeznaczeniem na siedzibę gabinetu.
Więcej informacji: www.nuffic.nl; www.vet.uu.nl (wydział weterynarii Uniwersytetu w**Utrechcie w**Holandii); www.weterynarz.com.pl (oferty pracy dla weterynarzy). (JKL)
Austria
Weterynarze nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy w Austrii. Najczęściej poszukiwani są specjaliści od małych zwierząt z doświadczeniem (zwykle 2 lata), ale inni specjaliści, np. w zakresie chirurgii, radiologii, dermatologii, również mogą liczyć na stałą posadę. Wymagane są: wysoki poziom wiedzy i umiejętności, znajomość języka niemieckiego lub francuskiego (w zależności od regionu), odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole i gotowość do pracy nocą i po godzinach. Warto nawiązać kontakt z Austriacką Izbą Lekarzy Weterynarii (www.tieraerztekammer.at). W sprawie nostryfikacji dyplomu należy kontaktować się z NARIC (Nationale Informationszentren für die akademische Anerkennung, Rosengasse 4, A-1014 Wien). Uwaga: Austria nie zdecydowała się dotychczas na pełne otwarcie swego rynku pracy dla Polaków, w związku z czym zdobycie posady utrudniają pewne procedury.
Więcej informacji: www.vet-magazin.com/magazin/jobs/jobs.html; www.tieraerztekammer.at; www.gigajob.at; www.vetcontact.com/kleinanzeigen/; www.europa.eu.int/eures/. (CT)
Dania
Od weterynarzy w Królestwie Danii wymaga się kierunkowego, najlepiej wyższego wykształcenia. Problemów z nostryfikacją dyplomu nie ma, gdyż lekarze weterynarii objęci zostali systemem obowiązkowego i automatycznego uznawania uprawnień. Jednak samo wykształcenie to za mało. Od aplikanta oczekuje się znajomości języka angielskiego lub niemieckiego. Często też pojawia się wymóg posiadania prawa jazdy kat. B. Mile widziane jest doświadczenie przy inspekcjach mięsa (jeśli ubiegamy się o pracę w sektorze Meat Inspector) lub w opiece nad zwierzętami (jeśli chcemy leczyć). W końcu pewną koniecznością jest uczestniczenie w szkoleniach weterynaryjnych wg przepisów duńskich oraz nauka języka duńskiego. Jeżeli spełniamy większość kryteriów wymaganych w zawodzie weterynarza, powinniśmy niezwłocznie przesłać swoje angielskie CV do duńskiego pracodawcy. Po pomyślnej rekrutacji czeka nas już tylko podpisanie, na duńskich warunkach, umowy o pracę. Pracodawca zapewnia atrakcyjne wynagrodzenie, darmowe zakwaterowanie, nie rzadko też służbowy samochód.
Więcej informacji: baza**ofert pracy dla weterynarzy: www.vetcontact.com; www.gieldarolna.pl; www.ams.dk; www.jobbank.dk; www.eures.dk; www.workindenmark.dk. Przydatne adresy: Duński Urząd Imigracyjny: www.nyidanmark.dk; Konsulat Królestwa Danii w**Krakowie (Nordic House) ul. św. Anny 5, tel. (012) 421-72-91. (DŁ)**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski