Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź udział w konkursie historycznym. Poznaj los dzieci z Pahiatua

Magdalena Uchto
Polskie dzieci w Pahiatua
Polskie dzieci w Pahiatua archiwum KUL
Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Miechowie ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Dzieci Pahiatua”. Wszystko po to, by uświadomić młodym Polakom, jak dramatyczne były historie dzieci podczas II wojny światowej.

- Celem konkursu jest poznanie okrutnego losu jaki spotkał setki tysięcy polskich dzieci na zsyłkach do przymusowej pracy w Sowieckiej Rosji oraz do obozów w Niemczech. Poznaliśmy koleje losu zaledwie około 18 tysięcy dzieci, które wydostały się z Rosji z Armią Andersa. Jak potoczyło się życie pozostałych - nie wiemy. Tymczasem warto byłoby wiedzieć, co działo się z naszymi współobywatelami. - mówi Czesław Gamrat, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Miechowie.

Warto zauważyć, że podczas II wojny światowej, grupa 733 polskich dzieci oraz 105 osób polskiego personelu opiekuńczego przybyła do Pahiatua w Nowej Zelandii. Większość z dzieci straciła część lub całość swojej najbliższej rodziny po deportacji w głąb ZSRR w latach 1940-1941. W kampusie Pahiatua dzieci przebywały do połowy kwietnia 1949 roku. Część z nich pozostała w Nowej Zelandii.

Chęć wzięcia udziału w konkursie można zgłaszać do 31 stycznia poprzez stronę www.pahiatua.pl. Do 5 marca będą przyjmowane prace o losach dzieci w okresie II wojny światowej oraz o ich dalszych losach (do 26 października 1991 roku). Może to być na przykład esej, film, prezentacja czy obraz.

Następnie 25 kwietnia każdy, kto zgłosi się do konkursu napisze test na podstawie informacji zamieszczonej na stronie www.pahiatua.pl w zakładce „Literatura”.

- Do przeczytania będzie książka „Dwie Ojczyzny - Polskie dzieci w Nowej Zelandii - Tułacze wspomnienia” zredagowana przez Stanisława Manterysa, mieszkańca Ziemi Miechowskiej do 1937 roku., którego dotknęła wywózka na Syberię - informuje Czesław Gamrat.

Wynik testu plus atrakcyjność przesłanego materiału będą decydowały o zakwalifikowaniu uczestnika konkursu do finału w Miechowie, który wyłoni zwycięzców konkursu. Finał odbędzie się dnia 2 czerwca. - Liczę na każdego w Polsce, komu bliski jest los polskich dzieci w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu - dodaje Czesław Gamrat.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski