Wezbrane rzeki, zerwane drogi i ewakuacje. Tak wyglądała...

Wezbrane rzeki, zerwane drogi i ewakuacje. Tak wyglądała Małopolska podczas nawałnicy

Zdjęcie autora materiału
Paulina Piotrowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wezbrane rzeki, zerwane drogi i ewakuacje. Tak wyglądała Małopolska podczas nawałnicy
1/8
przejdź do galerii

©Józef Budacz

Uszkodzone budynki, połamane drzewa, ewakuowane obozy harcerskie, zamknięte drogi i szlaki turystyczne - to bilans całonocnej ulewy, która ze środy na czwartek przeszła w naszym regionie. Na szczęście sytuacja już się ustabilizowała. Opady deszczu zanikają. W większości regionów stan pogotowia przeciwpowodziowego ma zostać utrzymany do godz. 21 w piątek.
Wezbrana woda najwięcej zniszczeń wyrządziła w powiecie limanowskim. Najgorsza sytuacja panuje w gminie Kamienica. We wsi Zasadne górski potok przerwał jedyną drogę dojazdową. Mieszkańcy na własną rękę próbowali udrażniać jego koryto, zanim przybyli strażacy.

- Droga, którą woda zerwała, była niedawno odnowiona, a teraz wszystko zniszczyła. Walczymy cały czas, mamy nadzieję, że w końcu pogoda będzie dla nas łaskawa - mówi Agata Zięba, sołtys Zasadnego.

W środę wieczorem policja zamknęła drogę wojewódzką nr 968 z Mszany Dolnej do Zabrzeży. Strażacy musieli ratować z samochodów sześć osób. Droga wciąż jest nieprzejezdna.

- Oprócz uwięzionych na drodze wojewódzkiej ewakuowaliśmy 10 osób z domów mieszkalnych w Łososinie Górnej (gmina Limanowa) i Podłopieniu (gm. Tymbark) - relacjonuje bryg. Tomasz Pawlik z Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.

Padający nieprzerwanie obfity deszcz sprawił, że ze względów bezpieczeństwa ewakuowano obóz harcerski w Juszczynie koło Makowa Podhalańskiego. Były tam zuchy i druhowie z Oświęcimia, Brzeszcz i Krakowa. Jak przekonują opiekunowie, nic złego się nie dzieje - wszyscy są bezpieczni w pobliskiej szkole podstawowej.

- Jeśli zostaje ogłoszone ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, z automatu musi być ewakuacja - wyjaśnia Adam Góralczyk, komendant Hufca ZHP Oświęcim. - Komendant obozu Joanna Krajcarz jest w szkole z dziećmi.

Strażacy musieli ewakuować także obóz harcerski w Witowie na Podhalu. 24 osoby zostały przeniesione do budynku miejscowej OSP.

Strażacy z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego odnotowali ponad 250 interwencji.

Wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki. Miejscami woda wystąpiła z koryt, przez co szlaki zostały podtopione. Część z nich Tatrzański Park Narodowy musiał zamknąć. Z powodu intensywnych opadów deszczu niedostępne dla turystów są m.in. szlaki z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich, wokół Morskiego Oka oraz na Rysy. Jaskinia Mroźna również została częściowo zalana i jest nieczynna do odwołania.

- Na szczęście nie ma żadnych osób rannych na skutek tych opadów - mówi Jarosław Kośmiński, p.o. wicekomendanta PSP w Zakopanem.

- Najbardziej u nas ucierpiała Czarna Góra w gminie Bukowina Tatrzańska. Zalana została niemal cała wioska. Woda wdarła się do piwnic każdego niemal domostwa - dodaje.

Wczoraj wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał doraźne posiedzenie sztabu kryzysowego w remizie w Harklowej (gm. Nowy Targ).

- Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na terenie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji - powiedział wojewoda.

W Tarnowie i powiecie tarnowskim występowały przejściowe ulewne opady deszczu, które nie spowodowały zagrożenia powodziowego. Stany ostrzegawcze przekroczone są od nocy na Białej - na stacjach pomiarowych w Ciężkowicach, Golance i Tuchowie, ale widoczna jest tendencja spadkowa.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński jest w stałym kontakcie z wojewodami z zagrożonych regionów. „Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc. W pierwszej kolejności samorządy ocenią sytuację i prześlą informacje do wojewodów. Później trafią one do MSWiA, które podejmuje decyzję o ewentualnym uruchomieniu pomocy finansowej” - czytamy w komunikacie.

WSPÓŁPR.: BUD, ROG, PACH, JB, ŁB


CZYTAJ WIĘCEJ:
Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [ZDJĘCIA]
Region. Ponad 150 interwencji strażaków na terenie powiatu limanowskiego
Intensywne opady deszczu na Sądecczyźnie. Strażacy mają pełne ręce roboty
Zasadne. Mieszkańcy wsi walczą z żywiołem. Są odcięci od świata

Lubomierz. Mieszkańcy próbowali bronić się przed wodą. Dzisiaj szacują straty


CZYTAJ TAKŻE:
Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [ZDJĘCIA]
Podhale. Tak wyglądała nocna walka o utrzymanie mostu w Białym Dunajcu [ZDJĘCIA]
Ulewa na Podhalu. Dziesiątki domów podtopionych. Strażacy wypompowują wodę [ZDJĘCIA]
Małe Ciche. Woda porwała część drogi. Zagraża teraz budynkowi [ZDJĘCIA]
Całe Podhale obserwuje rzeki. Woda opada, ale zagrożenie nadal jest [ZDJĘCIA]
Tatry. Szlaki zamieniły się w rwące potoki. TPN ostrzega [ZDJĘCIA]


CZYTAJ WIĘCEJ:
Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [ZDJĘCIA]
Zerwany dach w Ochojnie. Porywy wiatru narobiły szkody
Skawinka przekroczyła stany alarmowe. Gdy przestaje padać jest tendencja spadkowaCZYTAJ WIĘCEJ:
Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [ZDJĘCIA]
Tarnowskie. Wysoka woda w Dunajcu unieruchomiła promyZOBACZ WIDEO: Ulewne deszcze i burze w Małopolsce

Autorzy: videoactive.pl, Julia Karasiewicz, Józef Budacz, Janusz Bobrek, TVN24

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zezwolenia na budowę na terenach zlewowych.

były urzednik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Dlaczego wydawane są zezwolenia na budowę na terenach zalewowych , a później są pretensje do wszystkich o przyznanie odszkodowania. Odszkodowania powinni płacić podpisujący dedycje ( tzw. WZ i...rozwiń całość

Dlaczego wydawane są zezwolenia na budowę na terenach zalewowych , a później są pretensje do wszystkich o przyznanie odszkodowania. Odszkodowania powinni płacić podpisujący dedycje ( tzw. WZ i zezwolenia na budowę)
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobra rada

Wujek dobra rada (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Wyciąć więcej drzew, wybudować więcej "stokówek" po lasach, zaasfaltować więcej ziemi!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
osiągnięcia naukowców

Ezop (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

wg map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego systemu ISOK na który wydano miliardy złotych z budżetu - Lubomierz, Szczawa i Kamienica nie są zagrożone powodzią!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
budownictwo drogowe

Krytyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

po co w Polsce utrzymujemy uczelnie kształcące rzekomo ludzi o specjalnościach w dziedzinie budownictwa jeżeli tydzień deszczu weryfikuje dorobek tego towarzystwa - patrz zrujnowana infrastruktura...rozwiń całość

po co w Polsce utrzymujemy uczelnie kształcące rzekomo ludzi o specjalnościach w dziedzinie budownictwa jeżeli tydzień deszczu weryfikuje dorobek tego towarzystwa - patrz zrujnowana infrastruktura drogowa -w Małopolsce- wniosek jest jeden: rozpędzić to towarzystwo na cztery wiatry i zatrudnić specjalistów z zagranicy - dość marnowania publicznych pieniędzy!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo