Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wezbrane rzeki, zerwane drogi i ewakuacje. Tak wyglądała Małopolska podczas nawałnicy

Redakcja
Uszkodzone budynki, połamane drzewa, ewakuowane obozy harcerskie, zamknięte drogi i szlaki turystyczne - to bilans całonocnej ulewy, która ze środy na czwartek przeszła w naszym regionie. Na szczęście sytuacja już się ustabilizowała. Opady deszczu zanikają. W większości regionów stan pogotowia przeciwpowodziowego ma zostać utrzymany do godz. 21 w piątek.

Wezbrana woda najwięcej zniszczeń wyrządziła w powiecie limanowskim. Najgorsza sytuacja panuje w gminie Kamienica. We wsi Zasadne górski potok przerwał jedyną drogę dojazdową. Mieszkańcy na własną rękę próbowali udrażniać jego koryto, zanim przybyli strażacy.

- Droga, którą woda zerwała, była niedawno odnowiona, a teraz wszystko zniszczyła. Walczymy cały czas, mamy nadzieję, że w końcu pogoda będzie dla nas łaskawa - mówi Agata Zięba, sołtys Zasadnego.

W środę wieczorem policja zamknęła drogę wojewódzką nr 968 z Mszany Dolnej do Zabrzeży. Strażacy musieli ratować z samochodów sześć osób. Droga wciąż jest nieprzejezdna.

Tak wygląda potęga żywiołu z powietrza [ZDJĘCIA, WIDEO INTERNAUTÓW]

- Oprócz uwięzionych na drodze wojewódzkiej ewakuowaliśmy 10 osób z domów mieszkalnych w Łososinie Górnej (gmina Limanowa) i Podłopieniu (gm. Tymbark) - relacjonuje bryg. Tomasz Pawlik z Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.

Padający nieprzerwanie obfity deszcz sprawił, że ze względów bezpieczeństwa ewakuowano obóz harcerski w Juszczynie koło Makowa Podhalańskiego. Były tam zuchy i druhowie z Oświęcimia, Brzeszcz i Krakowa. Jak przekonują opiekunowie, nic złego się nie dzieje - wszyscy są bezpieczni w pobliskiej szkole podstawowej.

- Jeśli zostaje ogłoszone ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, z automatu musi być ewakuacja - wyjaśnia Adam Góralczyk, komendant Hufca ZHP Oświęcim. - Komendant obozu Joanna Krajcarz jest w szkole z dziećmi.

Strażacy musieli ewakuować także obóz harcerski w Witowie na Podhalu. 24 osoby zostały przeniesione do budynku miejscowej OSP.

Strażacy z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego odnotowali ponad 250 interwencji.

Wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki. Miejscami woda wystąpiła z koryt, przez co szlaki zostały podtopione. Część z nich Tatrzański Park Narodowy musiał zamknąć. Z powodu intensywnych opadów deszczu niedostępne dla turystów są m.in. szlaki z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich, wokół Morskiego Oka oraz na Rysy. Jaskinia Mroźna również została częściowo zalana i jest nieczynna do odwołania.

Lipcopad - "ulubiony" miesiąc Polaków [MEMY]

- Na szczęście nie ma żadnych osób rannych na skutek tych opadów - mówi Jarosław Kośmiński, p.o. wicekomendanta PSP w Zakopanem.

- Najbardziej u nas ucierpiała Czarna Góra w gminie Bukowina Tatrzańska. Zalana została niemal cała wioska. Woda wdarła się do piwnic każdego niemal domostwa - dodaje.

Wczoraj wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał doraźne posiedzenie sztabu kryzysowego w remizie w Harklowej (gm. Nowy Targ).

- Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na terenie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji - powiedział wojewoda.

W Tarnowie i powiecie tarnowskim występowały przejściowe ulewne opady deszczu, które nie spowodowały zagrożenia powodziowego. Stany ostrzegawcze przekroczone są od nocy na Białej - na stacjach pomiarowych w Ciężkowicach, Golance i Tuchowie, ale widoczna jest tendencja spadkowa.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński jest w stałym kontakcie z wojewodami z zagrożonych regionów. „Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc. W pierwszej kolejności samorządy ocenią sytuację i prześlą informacje do wojewodów. Później trafią one do MSWiA, które podejmuje decyzję o ewentualnym uruchomieniu pomocy finansowej” - czytamy w komunikacie.

WSPÓŁPR.: BUD, ROG, PACH, JB, ŁB

Lubomierz. Mieszkańcy próbowali bronić się przed wodą. Dzisi...

Region. Ponad 150 interwencji strażaków na terenie powiatu l...

Most w Białym Dunajcu

Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuac...

Zasadne. Mieszkańcy wsi walczą z żywiołem. Są odcięci od świata

Ulewa na Podhalu. Dziesiątki domów podtopionych. Strażacy wy...

Podhale. Tak wyglądała nocna walka o utrzymanie mostu w Biał...

Skawinka przekroczyła stany alarmowe. Gdy przestaje padać je...

Zerwany dach w Ochojnie. Porywy wiatru narobiły szkody

CZYTAJ WIĘCEJ:

CZYTAJ WIĘCEJ:

ZOBACZ WIDEO: Ulewne deszcze i burze w Małopolsce

Autorzy: videoactive.pl, Julia Karasiewicz, Józef Budacz, Janusz Bobrek, TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wezbrane rzeki, zerwane drogi i ewakuacje. Tak wyglądała Małopolska podczas nawałnicy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski