Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

   Wiadomości

Redakcja
Istnieje szansa, że 15 lipca znowelizowaną ustawę Prawo budowlane podpisze prezydent. Zdaniem posła Janusza Piechocińskiego przyjęty przez komisję projekt ma charakter porządkujący, a na potrzebę ustabilizowania przepisów budowlanych zwracają od dawna uwagę wszyscy związani z tą dziedziną. Dodał, że odkąd zajmuje się polityką, jest to 26. nowelizacja Prawa budowlanego. Projekt m.in. znosi obowiązek uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenia budowy niektórych przyłączy do zbiorowej infrastruktury (elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych).

Mniej obowiązków

   W projekcie znalazły się także poprawione definicje niektórych pojęć używanych w Prawie budowlanym (budowla, przebudowa); dodano też przepisy określające uzyskiwanie uprawnień budowlanych. Zgodnie z projektem samodzielne funkcje techniczne w budownictwie mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, stwierdzone "uprawnieniami budowlanymi" wydanymi przez organ samorządu zawodowego. Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest też zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

Za bezterminowym

   Rząd wnioskuje do Komisji Europejskiej, aby bezterminowo objąć usługi budowlane niższą, 7-proc., stawką VAT - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister infrastruktury Jan Kurylczyk. "Możliwość przeforsowania tego wniosku nie wydaje się niemożliwa" - powiedział. Według niego z podobnymi wnioskami występują też inne kraje.
   Od 1 maja 2004 r. w Polsce na materiały budowlane obowiązuje 22-procentowa stawka podatku VAT. Zaś zgodnie z decyzją komisji usługi budowlane będą objęte do końca 2007 r. preferencyjną 7-procentową stawką VAT-u. Wiceminister odpowiadał na pytanie posła Wiesława Okońskiego (SLD) dotyczące VAT-u w budownictwie. 6-7 czerwca odbędzie się w Luksemburgu spotkanie ministrów finansów UE, gdzie zostanie poruszony m.in. temat VAT-u.

Kolejny udany rok

   Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) szacują, że 2005 r. może być kolejnym rokiem wzrostu zużycia cementu w Polsce. W 2004 r. wzrost wyniósł prawie 3 proc. "Oceniam, że możliwy jest wzrost konsumpcji w granicach 4-5 proc., a to oznacza, że każdy kolejny miesiąc powinien przynieść wzrost o około 10 proc." - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes SPC i prezes Lafarge Cement Polska Andrzej Tekiel. "5 proc. można przyjąć przy dużej dawce optymizmu" - dodał.
   Według Andrzeja Balcerka, prezesa SPC i prezesa Górażdże Cement, dopiero wyniki po maju mogą faktycznie wskazać tendencję panującą na rynku. W okresie od stycznia do marca 2005 roku sprzedaż cementu w Polsce spadła do 1,11 mln ton z 1,46 mln ton w analogicznym okresie 2004 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski