Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

   Wiadomości

Redakcja
Japońskie media podały, że pewna firma budowlana, wykonująca tunel dla szybkiego pociągu w Gunma w środkowej Japonii, zorganizowała w niedzielę "zwiedzanie" tunelu dla ok. 100 miejscowych mieszkańców. Jednak przy wejściu zatrzymano wszystkie (ok. 30) kobiety i nie wpuszczono ich do tunelu. Dlaczego? Bo przynoszą pecha - uzasadniają przedstawiciele firmy. Według przesądnych japońskich budowniczych, kobiety, które wejdą do tunelu podczas jego budowy, obudzą zazdrość bogini gór i spowodują katastrofę.

Przynoszą pecha...

   Chociaż równouprawnienie kobiet w Japonii jest gwarantowane w konstytucji i od 50 lat w coraz większym stopniu respektowane, to wciąż jest wiele miejsc, gdzie kobiety nie mają prawa wstępu - na przykład do tuneli podczas budowy.
   Japońska konstytucja, przyjęta po II wojnie światowej, zabrania dyskryminacji ze względu na płeć i gwarantuje równe prawa. Jednak zmiany obyczajów i tradycja nie zawsze nadążają za gwarancjami prawnymi.
   

Nadzieja w pożyczce?

   Centrum Informacyjne Rządu podało, że KERM poparł przedłożony przez ministra finansów projekt uchwały rządu "w sprawie związania rządu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej ramową umową pożyczki z Bankiem Rozwoju Rady Europy, przeznaczoną na współfinansowanie programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego, poprzez podpisanie, wraz z załącznikami". W marcu rząd zgodził się na złożenie wniosku o udzielenie takiej pożyczki.
   W komunikacie po posiedzeniu KERM CIR podał, że dzięki tej pożyczce, w latach 2001-2002 będzie można
- w ramach projektu wspierania społecznego budownictwa czynszowego - wybudować 10540 mieszkań na wynajem, o umiarkowanych czynszach.
   Pożyczka będzie spłacana ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, zostanie udzielona na 15 lat, włącznie z 5 latami karencji. Jej wypłata nastąpi maksymalnie w 4 transzach.
   "Pożyczka pozwoli sfinansować 50 proc. netto kosztów inwestycji mieszkaniowych, pozostałą część stanowić będą środki KFM oraz wkład Towarzystwa Budownictwa Społecznego i spółdzielni mieszkaniowych, który nie może być niższy niż 30 proc. kosztu kredytowanej inwestycji"
- napisano w komunikacie. KFM został powołany ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 1995 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski