Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiatr lepszy niż Kawka

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wskazania czujników pokazują, że powietrze w mieście ciągle jest zanieczyszczone
Wskazania czujników pokazują, że powietrze w mieście ciągle jest zanieczyszczone Fot. Archiwum
Sensory monitorujące stan jakości powietrza w mieście w ciągu kilku dni pokazały, że mimo stopniowej likwidacji kotłowni węglowych, do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele

Czujniki zostały zamontowane w sześciu punktach miasta. W rejonie ulic Szpitalnej, Krótkiej, Rynku, Mikołaja Kopernika, Jana III Sobieskiego i Marii Konopnickiej. Pokazują stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz tzw. wskaźnik dziennej jakości powietrza (CAQI).

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Jak tłumaczył przed ich zainstalowaniem burmistrz Dariusz Marczewski, celem było bieżące monitorowanie jakości powietrza w mieście oraz sprawdzenie, czy inwestycje, mające na celu wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, przyniosły oczekiwane skutki. - Myślę, że czujniki spełniają swoją rolę. Dają możliwość bieżącego śledzenia tego, czym oddychamy. Przy okazji podnoszą świadomość, że to co spalamy w piecach, ma znaczenia dla jakości powietrza. Myślę, że osoby, które do tej pory mogły problem bagatelizować, przekonały się, że on naprawdę istnieje - mówi Dariusz Marczewski.

Problem istnieje, choć w ostatnich latach gmina pozyskała i zainwestowała sporo środków w to, by ograniczyć palenie węglem. Zlikwidowano praktycznie wszystkie węglowe kotłownie osiedlowe i w budynkach użyteczności publicznej. Udało się wymienić sporo kotłów w budynkach jednorodzinnych. Kolejne już czekają na wymianę w ramach ostatniej transzy programu Kawka (trwa weryfikacja złożonych wniosków).

A mimo to wskazania zamontowanych w Miechowie czujników częściej świecą się na czerwono i pomarańczowo niż na zielono. To oznacza, że stan jakości powietrza nadal pozostawia wiele do życzenia. - Widzę, że nie jest tak dobrze, jak się wydawało - ocenił na facebookowym profilu burmistrza Marczewskiego Piotr Wywiał. Jadwiga Szpak zaproponowała z kolei, by mieszkańców zaopatrzyć w darmowe maski antysmogowe.

- Niestety samo zmontowanie czujników nie będzie miało większego wpływu na walkę ze smogiem. Uzyskujemy tylko informację nt. tego czy jest dobrze czy źle z naszym lokalnym powietrzem... A gdy zapada zmrok to wtedy można bardzo dobrze poczuć czym kto pali w piecach - napisał Mar Cin.

Poprawę jakości powietrza można było zaobserwować wczoraj. Przed południem większość czujników pokazywała, że powietrze jest na tyle czyste, że po mieście można swobodnie spacerować. Rano wyjątkiem były okolice dworca kolejowego (ul. Krótka), gdzie powietrze było bardzo zanieczyszczone. Potem jednak stan uległ poprawie. Nietrudno się domyślić, że optymistyczne wczorajsze wskazania były efektem wiatru, który przepędził pyły znad Miechowa. - To oczywiste, że w takim mieście jak nasze, położone w dolinie, pogoda ma niebagatelny wpływ na stan powietrza - przyznaje burmistrz i zapowiada kolejne działania na rzecz likwidacji pieców węglowych. - Na pewno nie poprzestaniemy na tym, co już zrobiliśmy - mówi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski