MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceprezydenci Krakowa w komplecie. Maria Klaman będzie odpowiadać za edukację, sprawy społeczne i mieszkalnictwo

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Maria Klaman została wiceprezydentką Krakowa
Maria Klaman została wiceprezydentką Krakowa Anna Kaczmarz
W czwartek, 16 maja, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił czwartego wiceprezydenta Krakowa. Stanowisko objęła Maria Klaman, która w krakowskim magistracie będzie odpowiadać za edukację, sprawy społeczne i mieszkalnictwo.

- Maria Klaman jest członkiem Nowej Lewicy i osobą z dużym doświadczeniem samorządowym. Pracowała w urzędzie gminy w Sopocie, ma bogate doświadczenie z rożnych organizacji pozarządowych - powiedział prezydent Aleksander Miszalski.

Maria Klaman podkreśliła: - Jestem zaszczycona, że mogę pracować dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Rozpoczynam tę pracę z ogromną radością. Zdaję sobie sprawę ze skali wyzwań, ale mamy świetny zespół, różnorodny, z energią, połączenie kompetencji, doświadczenia i młodości. Zapewniamy, że zrobimy wszystko, by Kraków jak najlepiej się rozwijał. Przyjeżdżam do Krakowa z Sopotu. To bardzo piękne miasto, Kraków jest przepiękny, mamy wiele wspólnego zarówno jeżeli chodzi o politykę miejską, mieszkaniową, zieleń, kulturę, turystykę, edukację. Tym bardziej cieszę się, że jestem w takim mieście jak Kraków.

Maria Klaman urodziła się 10 sierpnia 1985 r. Jest menedżerką, edukatorką i trenerką. Sprawowała funkcję rzeczniczki w samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach kultury w Gdańsku, Warszawie i Sopocie. Jest członkinią Nowej Lewicy. Była mentorką w kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory” (2024), rzeczniczką, doradczynią zarządu i koordynatorką działań operacyjnych w Stowarzyszeniu Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” (2021–2024).

Sprawowała funkcję kierowniczki referatu Biura ds. Współpracy Samorządowej i Repatriacji w Urzędzie Miasta Sopotu (2021–2024). Była szefową programu rozwojowego „Szkoła liderów politycznych dla samorządowców, liderów i liderek organizacji pozarządowych, aktywistów, posłów i posłanek” (2018–2021), menedżerką i trenerką w programie edukacji politycznej „Akademia demokracji socjalnej” dla lewicowych działaczek i działaczy, współorganizowanym przez Fundację im. Friedricha Eberta, Krytykę Polityczną, Global.Lab, Fundację ICRA, Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a i Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”, Szkołę Liderów (2018–2020).

Pracowała jako redaktorka i sekretarz redakcji „Polish Theatre Journal” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (2016–2019). Była koordynatorką projektów w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” (2015–2017), trenerką w Fundacji Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” (2013–2017), szefową Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (2011–2015) i współorganizatorką gdańskich Manif.

Maria Klaman jako mentorka, edukatorka i trenerka, była zaangażowana w programach szkoleniowych i rozwojowych dla urzędników, samorządowców, członków organizacji pozarządowych, aktywistów, młodzieży, rad seniorów, animatorów i pracowników instytucji kultury. Ich tematyka obejmowała zakres partycypacji społecznej, edukacji obywatelskiej, polityki senioralnej, animacji kultury, zarządzania zespołem, komunikacji w zespole, komunikacji i marketingu, rozwoju społeczności lokalnych, budowania partnerstw, realizowanych między innymi dla Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytutu Adama Mickiewicza, Szkoły Liderów, Fundacji Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Fundacji Batorego, Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Była moderatorką debat i kierowniczką projektów poświęconych tematyce edukacji, kultury, polityki miejskiej, polityki senioralnej, demokracji, partycypacji obywatelskiej. Jest pomysłodawczynią, redaktorką i współautorką książki „Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Konferencja, podczas której została przedstawiona nowa wiceprezydent odbyła się w Ogrodzie Krakowianek, położonym między fortem Kleparz a ulicą Prądnicką.

Przypomnijmy, że wcześniej, we wtorek 14 maja prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił trzech wiceprezydentów.

Pierwszym zastępcą Aleksandra Miszalskiego jest prof. Stanisław Mazur, dotychczas rektor Uniwersytetu Ekonomicznego. Stanisław Mazur też zgłosił się do wyborów na prezydenta Krakowa, brał udział w kampanii, ale pod jej koniec się z niej wycofał przekazując poparcie Aleksandrowi Miszalskiemu.

Stanisław Mazur w urzędzie odpowiada za obszary, które dotyczą strategii rozwoju miasta, planowania przestrzennego oraz przedsiębiorczości i gospodarki.

Kolejnym wiceprezydentem jest Stanisław Kracik, który odpowiada za infrastrukturę, inwestycje i gospodarkę komunalną. Będzie mógł służyć samorządowym doświadczeniem, które zdobył przez wiele lat pracy jako burmistrz Niepołomic. Ostatnio jako kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył mandat do Sejmiku Województwa Małopolskiego. W 2010 roku był kandydatem PO na prezydenta Krakowa, przegrał w drugiej turze z Jackiem Majchrowskim.

Wiceprezydentem został także Łukasz Sęk, który zajmie się sportem, promocją i komunikacją. W jego pionie znajdą się także innowacje i obszar Metropolii Krakowskiej. Łukasz Sęk z samorządem przez lata był związany jako miejski radny z klubu Koalicji Obywatelskiej (do Rady Miasta dostał się także podczas tegorocznych kwietniowych wyborów). Teraz w urzędzie też będzie odpowiadał też za komunikację z mieszkańcami.

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wiceprezydenci Krakowa w komplecie. Maria Klaman będzie odpowiadać za edukację, sprawy społeczne i mieszkalnictwo - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski