MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widlata Góra, Widłak czy może raczej Śnieżnica

Redakcja
FOT. ARCHIWUM
FOT. ARCHIWUM
Urocze góry, malownicze widoki, nieskażona przyroda, interesująca flora i fauna, sporo szlaków, trasy rowerowe i konne, łatwy dojazd i tanie noclegi - tym wszystkim może pochwalić się Beskid Wyspowy. Na odkrywanie jego tajemnic zapraszają: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Limanowa (miasto i gmina), Lubień, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Rabka-Zdrój, Raciechowice, Słopnice, Tymbark i Wiśniowa, a także Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK i "Dziennik Polski"!

FOT. ARCHIWUM

24 CZERWCA - ŚNIEŻNICA (1007 M N.P.M.)

Zobacz, jak zdobywali Śnieżnicę [ZDJĘCIA] >>

"Jako róża jest najpiękniejszą i najwonniejszą z kwiatów, tak i tę górę można uznać za najpiękniejszą ze swego układu, jako i z widoków i pięknego spaceru" - tak w pierwszej połowie XIX stulecia zachwycał się Śnieżnicą Jan Nepomucen Rostworowski, ziemianin, pisarz, ale także autor jakże interesujących notatek etnograficznych z podróży po ówczesnej Małopolsce.

Czy dziś wciąż zachwycałyby go "trzy cyple podobne do wyniosłych piramid", a także "skały podobne wałom murowanym i bastionom"? Pewnie tak, bowiem "Śnieżna pani" - mimo upływu lat - powabu nie utraciła. Choć może nieco bardziej skryła się za dorodnym lasem, to jednak wciąż można z niej dostrzec trzy żyzne doliny, a i Ćwilin "przy którym leżą wsie Pożyczki i Jurków". Zadziwiłaby go pewnie spora połać lasu wycięta na stoku, po którym latem z niesamowitą prędkością mkną rowerzyści, a zimą narciarze i snowboardziści, a także krzesełka sunące po linach pod jej wierzchołek.

Skąd nazwa? - Już w średniowieczu pisano o niej jako górze Śnieżnej. Nazwę zawdzięcza zapewne płatom śniegu, długo zalegającym w podszczytowych zagłębieniach - mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". To nie jedyna jej nazwa, bowiem owe "trzy cyple" - "Na Budaszowie" (główny), "Wierchy" i "Nad Stambrukiem" - miejscowi określają także mianem Widlatej Góry lub Widłaka.

Niegdyś na jej stokach pasły się owce i krowy, a z bezleśnego wierzchołka roztaczały się szerokie panoramy. Dziś jest porośnięta gęstym, coraz niżej schodzącym lasem. Pod szczytem znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny. Poniżej głównego wierzchołka można też odnaleźć częściowo zasypany otwór Piwnicy, niewielkiej jaskini.

W niedzielę na Śnieżnicę wyruszymy z Porąbki (zbiórka o godz. 9 koło dawnego SKR; bez szlaku). Ze szczytu zejdziemy do Ośrodka Śnieżnica, a następnie do stacji PKP w Kasinie Wielkiej.

Wędrowców powita gospodarz gminy, będzie msza św. polowa, występy kapel, zespołów regionalnych i muzycznych, pokazy ratownictwa prowadzone przez GOPR oraz straż pożarną, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym i fotograficzny (oczywiście, z nagrodami), a także grill, degustacja potraw regionalnych i wspólna fotografia. Uczestnicy wycieczki wybiorą też Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także Najdalszego... wędrowca.

Wyprawy na beskidzkie "wyspy" - z "Dziennikiem Polskim" i Forum Gmin Beskidu Wyspowego - odbywać się będą bez względu na pogodę! Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Zapraszamy!

(DMA)

KOLEJNE WYPRAWY

* 1 LIPCA - ĆWILIN

JURKÓW (zbiórka koło kościoła; szlak niebieski) - Ćwilin - Czarny Dział - MSZANA DOLNA (szlak żółty)

A 8 LIPCA - GRODZISKO

PODKAMIEŃ (zbiórka koło Diabelskiego Kamienia; szlak czarny i niebieski) - Grodzisko - Raciechowice (bez szlaku)

* 15 LIPCA - JASIEŃ
 

KOSZARKI (zbiórka na przystanku PKS; szlak niebieski) - Mały Krzysztonów (szlak żółty) - Polana Wały - Kutrzyca - Jasień - przełęcz Przysłopek - Rzeki Lubomierz (szlak żółty)

* 22 LIPCA - POLCZAKÓWKA

OLSZÓWKA (zbiórka przy szkole; szlak czarny im. E. Trybowskiej i J. Tolińskiego) - Grzebień - Polczakówka - RABKA-ZDRÓJ (szlak czarny)

* 29 LIPCA - KOSTRZA

PODŁOPIEŃ (zbiórka przystanek PKS; szlak zielony) - Stronia - Kostrza (szlak zielony) - JODŁOWNIK (szlak zielony)

* 5 SIERPNIA - SZCZEBEL

LUBIEŃ (zbiórka przy gimnazjum; szlak czarny) - Szczebel - MSZANA DOLNA (szlak czarny)

* 12 SIERPNIA - ŁOPIEŃ

DOBRA (zbiórka przy Urzędzie Gminy; szlak zielony) - Łopień - Hala Jaworze - TYMBARK

* 19 SIERPNIA - JAWORZ

PISARZOWA (szlak zielony) - Sałasz (szlak niebieski) - Jaworz (wieża widokowa) - Sałasz (szlak niebieski) - Limanowa-Ski - Miejska Góra - LIMANOWA (Ośrodek Wypoczynkowy)

* 26 SIERPNIA - MOGIELICA

PRZEŁĘCZ SŁOPNICKA (szlak zielony) - Mogielica - Polana Stumorgi - Chyszówki - PRZEŁĘCZ RYDZA ŚMIGŁEGO (szlak zielony)

* 2 WRZEŚNIA - LUBOGOSZCZ

MSZANA DOLNA (zbiórka w Parku Miejskim; szlak zielony) - Lubogoszcz - Baza Lubogoszcz (szlak czarny) - MSZANA DOLNA (szlak czerwony)

* 9 WRZEŚNIA - POTACZKOWA

MSZANA DOLNA (zbiórka w Parku Miejskim; szlak czarny) - Adamczykowa - Potaczkowa (szlak czarny) - Grzebień - RABKA-ZDRÓJ (szlak czarny)

* 16 WRZEŚNIA - SŁOPNICE

II Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"

Każda niedzielna wycieczka rozpoczynać się będzie o godzinie 9. Zawsze towarzyszyć nam będą doświadczeni przewodnicy Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK oraz ratownicy GOPR!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski