Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widoki historii: plac Wolnica i kościół Bożego Ciała

Redakcja
Tak obecnie wygląda plac Wolnica Fot. Adam Wojnar
Tak obecnie wygląda plac Wolnica Fot. Adam Wojnar
HISTORIA. "Dziennik Polski" i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowały dla Was serię pocztówek z historycznymi widokami Krakowa. Dziś ostatnia z cyklu, przedstawiająca plac Wolnica i kościół Bożego Ciała w końcu XIX w.

Tak obecnie wygląda plac Wolnica Fot. Adam Wojnar

W 1335 r. nastąpiła lokacja nowego miasta Kazimierza sąsiadującego z Krakowem. Zgodnie z tradycją w nowej osadzie wytyczono rynek.

Pierwotnie dorównywał on wielkością rynkowi krakowskiemu i pełnił podobne do niego funkcje. Od strony zachodniej sięgał dzisiejszej ul. Augustiańskiej, a od południowej - linii ul. Skawińskiej i domu Esterki (ul. Krakowska 46).

Pierzeje wschodnia i północna do dziś pozostały niezmienione. Przez środek rynku (dzisiejszą ulicą Krakowską) biegł handlowy szlak solny, prowadzący w kierunku Wieliczki i Bochni. Na rynku odbywał się handel i mieścił się ratusz, gdzie rezydowały najwyższe władze administracyjne i sądownicze miasta Kazimierza.

Tutaj również ulokowane były inne budynki użyteczności publicznej: kramy, waga, postrzygalnia. W końcu XVIII w. rynek uzyskał nazwę plac Wolnica. Pochodziła ona od łacińskiego sformułowania forum liberum, określającego prawo wolnego handlu, które raz w tygodniu, w soboty, umożliwiało kupcom na rynku kazimierskim sprzedawanie mięsa poza jatkami. To właśnie plac Wolnica - sfotografowany jakieś sto lat później, w końcu XIX w. - widzimy na widokówce dołączonej dzisiaj do ,,Dziennika Polskiego".

Po włączeniu Kazimierza do Krakowa (1800 r.) w ramach akcji "upiększającej" wytyczono nowe linie regulacyjne ulic i to wtedy plac Wolnica zyskał dzisiejsze granice. Drugą akcję ,,upięk-szająco-porządkującą" przeprowadzono w latach 30. i 40. XX w.

Wtedy to zniknęły z rynku charakterystyczne kramy handlowe, obecne na nim od lat (podobnie zresztą jak na Rynku Głównym, Małym Rynku i placu Szczepańskim). Drewniane dachy kramów widać przy dolnej krawędzi naszej pocztówki (przypomnijmy: zdjęcie pochodzi z końca XIX w.). Widać na niej także otaczające plac kamienice. Rynek dawnego miasta Kazimierza od zawsze otoczony był bowiem domami mieszczańskimi, wzniesionymi na działkach wytyczonych w trakcie lokacji miasta. Dzisiejsze kamienice pochodzą z XIX w., zazwyczaj w ich parterowej części znajdują się sklepy, galerie, restauracje lub hotele.

Nad placem góruje bryła kościoła Bożego Ciała. Świątynię ufundował około 1340 roku król Kazimierz Wielki. Pierwszy kościół był drewniany. Budowę nowej, murowanej świątyni rozpoczęto w 1385 r. W 1405 r. ufundowano przy niej klasztor kanoników regularnych, połączony z kościołem przejściem wspartym na arkadach. W 2005 r. papież Jan Paweł II podniósł kazi-mierski kościół do godności bazyliki mniejszej.

Paweł Stachnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski