Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzieć słuchem

Redakcja
Niezwykła zdolność do modyfikowania pierwotnych instrukcji genetycznych ma jednak pewne granice Obszar mózgu nadzorujący zmysł słuchu może również interpretować sygnały nerwowe, przesyłane do kory mózgowej przez zmysł wzroku - ogłosili niedawno naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, dostarczając kolejnego dowodu na fenomenalne możliwości mózgu ssaków. Zespołem eksperymentatorów kierował prof. Mriganka Sur, dziekan Wydziału Badań nad Mózgiem i Umysłem na tej uczelni.

Kora mózgowa potrafi zmieniać swoje funkcje

Kora mózgowa potrafi zmieniać swoje funkcje

Niezwykła zdolność do modyfikowania pierwotnych instrukcji genetycznych ma jednak pewne granice

Obszar mózgu nadzorujący zmysł słuchu może również interpretować sygnały nerwowe, przesyłane do kory mózgowej przez zmysł wzroku - ogłosili niedawno naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, dostarczając kolejnego dowodu na fenomenalne możliwości mózgu ssaków. Zespołem eksperymentatorów kierował prof. Mriganka Sur, dziekan Wydziału Badań nad Mózgiem i Umysłem na tej uczelni.
 Doświadczenia, które przeprowadzili naukowcy z MIT na młodych szczurach, polegały na zmianie przebiegu szlaków nerwowych w mózgu. W wyniku tych manipulacji sygnały wysyłane z siatkówki oka, zamiast trafić do kory wzrokowej, położonej z tyłu mózgu, wędrowały do płatów skroniowych, gdzie znajduje się kora słuchowa. Okazało się, że znajdujące się tam neurony były w stanie interpretować informacje wizualne.
 Zdaniem badaczy, wyniki eksperymentów mają ogromne znaczenie, pokazują bowiem, że mózg ssaków, a więc i człowieka, ma ogromne możliwości przystosowawcze.
 - Okazuje się, że szare komórki wchodzące w skład kory mózgowej są niezwykle plastyczne i pod wpływem bodźców zewnętrznych mogą zmieniać swoją funkcję, mimo iż zostały genetycznie zaprogramowane do wykonywania zupełnie innych czynności - mówi prof. Sur. Zwraca on jednak uwagę, że choć kora słuchowa młodych szczurów prawidłowo interpretowała sygnały wzrokowe, to jednak pracowała znacznie wolniej i mniej dokładnie niż właściwa kora wzrokowa.
 - Elastyczność mózgu, choć ogromna, ma swoją granicę. Wyznaczają ją geny, które we wczesnej fazie rozwoju mózgu decydują o tym, jakie funkcje będą pełniły poszczególne grupy neuronów. Nasze badania wskazują jednak, że mózg posiada niezwykłą zdolność do modyfikowania pierwotnych instrukcji genetycznych, jeśli wymaga tego potrzeba - twierdzi uczony.
 Mriganka Sur oraz naukowcy z MIT - Jitendra Sharma, Alessandra Angelucci i inni - opublikowali w "Nature" dwie prace poświęcone swoim badaniom. W pierwszej wykazali, że kora słuchowa może się zamieniać w korę wzrokową pod wpływem bodźców nerwowych nadchodzących z siatkówki oka, choć sposób zarządzania informacjami wizualnymi będzie gorszy.
 W drugim artykule badacze opisali wyniki testów, podczas których sprawdzano, jak zwierzęta z "widzącą" korą słuchową reagują na obraz i dźwięk. Obserwacja ich zachowań potwierdziła to, co wcześniej było widoczne na obrazach pracy mózgu, uzyskanych za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego: zwierzęta, którym nerwy wzrokowe podłączono do kory słuchowej, widziały, lecz za to już nic nie słyszały.

(SN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski