Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej bez pracy

SYP
Przyczyn wzrostu można upatrywać zarówno w trudnej sytuacji gospodarczej miejscowych firm, jak i zakończeniu staży dla bezrobotnych finansowanych przez olkuski Powiatowy Urząd Pracy. Jak wynika z danych olkuskiego PUP, na początku tego roku pozostawało bez pracy 6344 mieszkańców powiatu olkuskiego. W lutym ich liczba wzrosła do 7156. Potem sukcesywnie spadała. O ile pod koniec sierpnia w powiecie olkuskim było 5939 bezrobotnych, tak obecnie już 6257, z czego tylko 727 ma prawo do zasiłku.

Największy wzrost bezrobocia nastąpił w Olkuszu. Fot. Jacek Sypień

POWIAT. Po raz pierwszy od początku roku w powiecie olkuskim wzrosło bezrobocie

Obecnie więcej, bo 3378 bezrobotnych mieszka w miastach, niż na wsi (2879 osób). Więcej jest bezrobotnych kobiet (3446), niż mężczyzn (2811).

Przez cały wrzesień w olkuskim PUP zarejestrowało się, aż 1111 nowych bezrobotnych, najwięcej od początku roku. Wyrejestrowało się 793 osoby, z czego tylko 384 ze względu na podjęcie pracy. Pracodawcy zgłosili w minionym miesiącu do PUP zaledwie 194 oferty pracy.

Jednak jak się okazuje wzrost liczby bezrobotnych o 318 osób w skali powiatu nie jest równomierny w poszczególnych gminach.

Sporo bezrobotnych przybyło w Olkuszu, gdzie na początku września pozostawało bez pracy 2887 osób, a obecnie 3001. Minimalny wzrost bezrobocia nastąpił w Wolbromiu, gdzie obecnie nie ma pracy 1150 osób, a miesiąc temu 1046. Zwiększyło się także bezrobocie w Bukownie z 459 do 477 osób. Niewielki wzrost bezrobocia nastąpił także w gminie Trzyciąż, gdzie przed miesiącem nie miało pracy 252 osoby, a obecnie 268.

Co ciekawe, niewielki spadek bezrobocia odnotowano w gminie Klucze, gdzie przed miesiącem było 950 bezrobotnych, a teraz 947. Minimalnie spadło też bezrobocie w gminie Bolesław, gdzie przed miesiącem nie miało pracy 344 osoby, a teraz 341.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski