Więcej lat, więcej zniżek

Więcej lat, więcej zniżek

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Fot. THETA

Fot. THETA

Wakacyjne oferty dla seniorów są z roku na rok coraz atrakcyjniejsze. Przede wszystkim coraz częściej bierze się pod uwagę fakt, że choć osoby w starszym wieku pragną podróżować i zwiedzać świat, często ich po prostu na to nie stać. Dlatego też oferuje się więcej wakacyjnych zniżek i ulg dla seniorów, z których warto skorzystać.
Fot. THETA

Fot. THETA

Fot. THETA

AKTYWNOŚĆ. Przewoźnicy, biura podróży i instytucje kultury kuszą osoby starsze, obniżając ceny biletów

Dużo interesujących rabatów proponują przewoźnicy. Warto brać przede wszystkim pod uwagę Kartę Seniora, którą oferują zarówno PKP InterCity, jak i Przewozy Regionalne dla osób, które przekroczyły 60.
rok życia. Karta Seniora PKP InterCity zapewnia 50 proc. zniżki na wszystkie bilety w swoich pociągach, czyli w ekspresach intercity oraz składach Tanich Linii Kolejowych. Karta ta obecnie kosztuje rocznie 150 złotych (niestety, podrożała). Karta Seniora w Przewozach Regionalnych, gwarantująca tak samą zniżkę w pociągach tego przewoźnika, kosztuje 75 złotych. Aby mieć zniżkę na wszystkich liniach kolejowych w Polsce, trzeba wykupić obie karty, co już kosztuje 225 złotych rocznie. Niezależnie jednak od Karty Seniora, emeryci i renciści mają prawo do dwukrotnej w ciągu roku podróży ze zniżką 37 proc. pociągami Regio, InterRegio, Express InterCity i EuroCity oraz Tanich Linii Kolejowych.

W niektórych krajach europejskich wszyscy seniorzy mają ustawowe zniżki na bilety kolejowe, bez żadnych dodatkowych opłat (w Hiszpanii 40 proc., na Węgrzech 20 proc.), w innych zaś zniżki takie otrzymuje się po wykupieniu stosunkowo niedrogiej karty (np. w Czechach czy w Austrii).

Sporą zniżkę dla seniorów oferują linie autokarowe oraz samolotowe. Nie są to jednak rabaty stałe, zależą one za każdym razem od przewoźnika oraz od trasy. W liniach autobusowych osoby po 60. roku życia mogą przeciętnie liczyć na rabat od 20 do 35 procent ceny biletu. Podobne zniżki oferują autokarowe linie międzynarodowe. Na przykład w przypadku wyjazdów do Londynu jest to około 29 proc. mniej niż za zwykły bilet. Rabaty w liniach lotniczych dla seniorów są nieco mniejsze, ale istotne, zwykle oscylują około 10 proc. ceny. Ponieważ jednak te bilety są drogie, więc i oszczędność znaczna. Informacje o zniżkach zawsze warto wcześniej sprawdzić na stronach internetowych przewoźników.

Coraz częściej liczące się w emeryckim budżecie ulgi przyznają seniorom także biura podróży, ośrodki wczasowe i ośrodki Spa. Jedno z najbardziej znanych biur podróży, Neckerman, w bieżącym sezonie oferuje rabaty dla osób starszych w granicach 20-30 procent. Pisaliśmy już na tych łamach o bardzo atrakcyjnej ofercie wakacji w Hiszpanii dla osób po 55. roku życia, współfinansowanych przez Unię Europejską.

Atrakcyjne rabaty dla osób starszych oferują także liczne muzea, kina, teatry, ośrodki kultury. Jak zwykle, najbardziej przyjazna osobom starszym jest Hiszpania. Cudowne muzeum Prado w Madrycie, jedno z największych i najpiękniejszych muzeów świata, oferuje darmowe wejścia dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej powyżej 65. roku życia. Ale i w Polsce liczne (w tym te najważniejsze) muzea oferują emerytom niższe ceny biletów (jak na przykład Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski Muzeum Narodowe, Panorama Racławicka, Muzeum Powstania Warszawskiego).

Coraz życzliwsze są dla seniorów także teatry, a palmę pierwszeństwa dzierży w tej dziedzinie nasz krakowski Teatr Stary, oferując na niektóre spektakle prawie 50 procent niższe ceny (w innych tatrach na ogół w granicach 10 proc.). Wreszcie o osobach starszych zaczynają myśleć także kina. Sieć Multikno proponuje znaczące zniżki dla osób powyżej 55. roku życia, choć różnią się one zwykle w poszczególnych kinach.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo