MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej mundurowych na ulicach Krakowa

Marcin Warszawski
Nowi strażnicy rozpoczną służbę na ulicy w połowie wakacji
Nowi strażnicy rozpoczną służbę na ulicy w połowie wakacji FOT. WOJCIECH MATUSIK
O tym się mówi. Trwa nabór do straży miejskiej. W komendzie ma znaleźć pracę 35 osób. W połowie wakacji rozpoczną służbę w referatach rejonowych i patrolowo-interwencyjnych.

Trzeba mieć minimum 21 lat, wykształcenie co najmniej średnie, nienaganną opinię oraz żadnych wyroków na koncie. Tyle teoretycznie wystarczy, by móc ubiegać się o pracę w straży miejskiej.

Jednak myli się ten, kto myśli, że służbowe atrybuty w postaci bloczka mandatowego i blokady na koła może dostać każdy.

Przed kandydatami bowiem jeszcze m.in. test sprawnościowy. Kto nie rzuci wystarczająco daleko pięciokilogramową piłką, nie podciągnie się na drążku czy nie przebiegnie dystansu stu metrów – na pracę w szeregach straży nie ma co liczyć. Normy czasowe, punktacja, technika i sposób wykonywania ćwiczeń będą tu brane pod uwagę.

Ponadto od przyszłych strażników wymaga się wiedzy z zakresy postępowania karnego, prawa administracyjnego oraz zasad działania samorządu terytorialnego.

Obecnie w krakowskiej straży miejskiej łącznie zatrudnionych jest 435 osób, z czego 368 nosi mundury. Pozostałe 67 to pracownicy administracyjni.

Nowy nabór, w wyniku którego na krakowskie ulice wyjdzie dodatkowych 35 strażników, potrwa do piątku, 11 kwietnia. Po wyłonieniu najlepszych kandydaci trafią na trwające niemal kwartał szkolenie. Przyszli funkcjonariusze będą się uczyć sposobów podejmowania interwencji, wezmą również udział w szkoleniu psychologicznym, którego celem będzie umiejętność zachowania się w ekstremalnych sytuacjach, takich jak: agresja tłumu, stres czy inne, wymagające twardego charakteru.

Na przełomie lipca i sierpnia nowo przyjęci strażnicy rozpoczną służbę na krakowskich ulicach. Trafią do wszystkich oddziałów – przede wszystkim do referatów rejonowych i patrolowo-interwencyjnych.

W trakcie ubiegłorocznego naboru o jedno stanowisko w straży ubiegało się ponad sześciu kandydatów. Co ciekawe, było bardzo duże zainteresowanie pracą w straży wśród krakowianek. Warto podkreślić, że to właśnie kobiety były w czołówce, jeśli chodzi o spełnianie kryteriów.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski