Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej niż połowa Polaków spodziewa się w tym roku poprawy swojej sytuacji w pracy

Zbigniew Biskupski AIP
Dariusz Bloch
Polacy w zakresie oceny sytuacji zawodowej należą do największych optymistów w Europie; ustępujemy pod tym względem od dawna Niemcom i Szwedom. Niestety ostatnio większymi optymistami od nas okazali się także Holendrzy.

Optymizm polskich kandydatów wyhamowuje, ale nadal optymistów jest w naszym kraju więcej niż pesymistów – tak wynika z badania Confidence Index za czwarty kwartał 2016 r., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną PageGroup. 55 proc. ankietowanych z Polski sądzi, że w kolejnych miesiącach ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy ulegną poprawie.
Ten poziom optymizmu dał Polakom czwarte miejsce w Europie – oprócz tradycyjnie optymistycznych Niemców (65 proc.) i Szwedów (64 proc.) wyprzedzili nas tym razem także Holendrzy (56 proc.).

Im młodszy, tym więcej wiary

Wartość wskaźnika dla Polski okazała się nieznacznie niższa niż w poprzednich okresach (spadek odpowiednio o ok. 1 i 2 p.p. w porównaniu z trzecim i drugim kwartałem 2016 roku). Po raz kolejny największymi optymistami okazali się respondenci, którzy nie ukończyli 30 lat (65 proc., wzrost o ok. 2 p.p.). Mniej optymizmu wykazują osoby w wieku 30-49 lat (spadek o ok. 3 p.p., do 53 proc.) i ankietowani powyżej 49 roku życia (43 proc., spadek o ok. 1 p.p.).
66 proc. badanych z Polski pozytywnie ocenia sytuację na rynku pracy. Poprawy spodziewa się 64 proc. ankietowanych i to wynik nieco gorszy niż w poprzednim kwartale (o 3 p.p.).

Czytaj też:
Ostrzeżenia ekspertów znów się sprawdziły. Banki i firmy ubezpieczeniowe pieniądze na nowy podatek biorą prosto z kieszeni konsumentów

– Confidence Index pokazuje, że wahania poziomu optymizmu polskich kandydatów nie są duże. Wśród osób poszukujących pracy nadal dominują pozytywne emocje. To nie może dziwić w kontekście danych z rynku pracy. Z informacji GUS wynika, że w grudniu stopa bezrobocia osiągnęła poziom 8,3 proc., co oznacza spadek o 1,4 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku – zauważa Piotr Dziedzic, dyrektor w PageGroup Polska.

Chcemy się rozwijać i więcej zarabiać

Nie zmieniają się główne powody poszukiwania pracy przez Polaków. Nadal ponad połowa polskich kandydatów deklaruje, że do poszukiwań motywuje ich przede wszystkim chęć rozwijania umiejętności (50,6 proc.). Drugi najczęściej podawany powód (36,8 proc.) to zarobki. W obu przypadkach to najwyższe wskaźniki dla wszystkich krajów, w których było realizowane badanie. Podwyżki w ciągu kolejnych 12 miesięcy oczekuje połowa ankietowanych Polaków. To o 4 p.p. mniej niż jeszcze w trzecim kwartale 2016 roku.

Badanie prowadzone przez PageGroup ujawnia wyraźny podział na optymistyczną północ i pesymistyczne południe. Od kilku miesięcy w czołówce zestawienia są takie kraje jak Szwecja, Niemcy, Polska czy Holandia. Na drugim biegunie plasują się Włochy, Portugalia i Hiszpania. Z Hiszpanii i Portugalii zaczynają jednak docierać pozytywne sygnały. Wartość indeksu wyniosła w nich odpowiednio 45 proc. i 42 proc.. To oznacza niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału (w obu przypadkach o 2 p.p.), ale hiszpański wynik jest aż o 5 p.p. lepszy niż jeszcze na początku ubiegłego roku.

Obejrzyj:
Polska gospodarka hamuje, bo przedsiębiorcy boją się inwestować. Dlaczego i czy są szanse na zmianę trendu na pozytywny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej niż połowa Polaków spodziewa się w tym roku poprawy swojej sytuacji w pracy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski