Więcej pieniędzy na miejski monitoring

Więcej pieniędzy na miejski monitoring

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Fot. Piotr Kędzierski

Fot. Piotr Kędzierski

Wzorem Kurdwanowa, gdzie ulice obserwuje już 19 kamer, których zakup współfinansowała spółdzielnia mieszkaniowa, teraz o montaż monitoringu wystąpiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Piaski Nowe: - Mieszkańcy osiedla czują się mało bezpiecznie i sami zgłaszają takie zapotrzebowanie. Dwie uchwały w tej sprawie podjęła też Rada Dzielnicy XI - mówi prezes spółdzielni Krzysztof Stanek.
Fot. Piotr Kędzierski

Fot. Piotr Kędzierski

Fot. Piotr Kędzierski

BEZPIECZEŃSTWO. Jest pół miliona złotych na rozbudowę i modernizację monitoringu. Skorzystają na tym m.in. Piaski Nowe.

Docelowo na Piaskach ma być 20 kamer. Koszty poniosą w połowie spółdzielnia mieszkaniowa i gmina.
Kamery mają być zlokalizowane w najbardziej newralgicznych miejscach osiedla, które wskażą policja i Straż Miejska. Będą prawdopodobnie spięte z tymi z Kurdwanowa i nadzorowane przez strażników miejskich.


- Ponieważ dotarły kolejne prośby od spółdzielni mieszkaniowych oraz od dłuższego czasu nie było pieniędzy na rozbudowę monitoringu, w budżecie miasta jest teraz 500 tysięcy na ten cel. Dodatkowo 250 tysięcy zostanie przeznaczonych na strategię rozwoju monitoringu - mówi radny miasta Jerzy Woźniakiewicz.


W tym celu przy Komisji Praworządności powołano specjalny zespół, który zastanowi się, jaki jest docelowy model monitoringu w Krakowie i jak go można osiągnąć. Rozważane będzie wprowadzenie komputerowej analizy obrazu (komputer sam wychwytuje zachowania, które odbiegają od normy, np. szarpaninę na ulicy), co odciąży operatorów i obniży koszty użytkowania.


- Zastanowimy się również, czy lepiej utworzyć jedno wielkie centrum odbioru monitoringu, czy raczej podzielić miasto na mniejsze obszary - mówi Jerzy Woźniakiewicz.


W Krakowie jako pierwsze zainstalowano kamery w Nowej Hucie. Obecnie są tu 23 kamery, na osiedlu Kurdwanów - 19. Nad nimi sprawuje pieczę Straż Miejska.


Są też kamery, które podlegają policji. Zostały one rozmieszczone w centrum miasta w lokalizacjach: ul. Szewska/Rynek, Sukiennice (wschód i zachód), Floriańska (Rynek, św. Tomasza, Pijarska), Basztowa 22, teatr Bagatela, ul. Sienna/Stolarska, Rynek 11, ul. Stradomska/Gertrudy, plac Wszystkich Świętych, Bożego Ciała 3, ul. Starowiślna (Poczta Główna), ul. Długa 29, ul. Westerplatte/Basztowa, ul. Targowa, plac Inwalidów, Kleparz (pętla autobusowa), DS Piast, ul. Kalwaryjska (nr 12, nr 34, Smolki), ul. Józefińska/Węgierska, Rynek Podgórski, rondo Matecznego. W sumie 26 kamer. Obraz ze śródmieścia trafia do posterunku policji w Rynku, a pozostałe do komisariatów II, IV i V.


Lokalne społeczności, które nie mogły się doczekać na miejski monitoring, przejęły sprawy w swoje ręce. I tak w Bieńczycach na mocy porozumienia miedzy spółdzielniami mieszkaniowymi Bieńczyce i Jutrzenka oraz wspólnotami mieszkaniowymi i radą dzielnicy ulice obserwuje dziś około 400 kamer.


- Jedne z pierwszych zamontowano w ogródku jordanowskim na osiedlu Kazimierzowskim. Można powiedzieć, że od tej pory jest o 80 procent mniej chętnych do spożywania tutaj alkoholu - mówi przewodniczący Bieńczyc Sławomir Góra. I zapowiada, że w 2011 r. będzie zakupionych jeszcze co najmniej pięć nowoczesnych kamer. Koszt jednej z nich to 3-3,5 tysiąca zł.


(PP)


paulina.polak@dziennik.krakow.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom