Więcej pieniędzy na zabytki

WT
Prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący komitetu, zwrócił uwagę, że w tym roku prace koncentrować się będą w ważnych obiektach zabytkowych. - Na 12 obiektów zaplanowaliśmy 16,2 mln zł, 47 otrzyma dotacje od 300 do 750 tys. zł, 61 obiektom przydzielono dotacje mniejsze, co zamyka się w kwocie łącznej 10 mln zł.

45,5 mln zł, prace w 120 obiektach - to plan pracy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na ten rok. Wczoraj odbyło się posiedzenie komitetu, na którym zatwierdzono plan. W tym roku komitet dysponuje kwotą o prawie 8 mln większą niż w roku ubiegłym.

Do SKOZK-u wpłynęło 188 wniosków o udzielenie dotacji, z czego 121 zostało uwzględnionych. Nie znalazły się pieniądze na prace w Dworze Czeczów, odnowienie kaplicy w Szpitalu im. Jana Pawła II, prace w I LO, kościele św. Mikołaja, klasztorze w Łagiewnikach (prace zostały rozpoczęte w ubiegłym roku, umowa przewidziana była na trzy lata, tymczasem SKOZK nie znalazł pieniędzy na kontynuację).
Największe kwoty przypadną Zamkowi Królewskiemu na Wawelu (2,9 mln zł), gdzie kontynuowane będą prace przy odnowie budynku nr 7, murów kleszczowych, murów obwodowych, 2 mln zł zostanie wydane na remont konserwatorski Krzysztoforów, 1,9 mln zł na prace w opactwie benedyktynów w Tyńcu, 1,5 mln zł na remont Sukiennic, 1,25 mln zł dla katedry wawelskiej (zakończone zostaną prace w kaplicy Batorego, a rozpoczęte w kaplicy Hińczy z Rogowa) i Muzeum Katedralnego i 1,2 mln zł na prace w opactwie kamedułów na Bielanach.
Prace prowadzone będą w 34 obiektach kościelnych, m.in. w kościele bernardynów (kontynuacja rewaloryzacji wnętrza świątyni), franciszkanów, karmelitów, augustianów, dominikanów, kościele św. Krzyża (początek konserwacji średniowiecznej plebanii). Po przerwie prace wznowione zostaną w kościele św. Marka, gdzie konserwowane będą barokowe ołtarze. Pieniądze otrzyma też parafia prawosławna na remont dachu kamienicy (w której mieści się świątynia), kościół grekokatolicki przy ul. Wiślnej, gmina wyznaniowa żydowska na konserwację zabytkowych nagrobków na cmentarzach.
Jak co roku znaczne kwoty pójdą na odnawianie zabytkowych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, m.in. Collegium Maius, Collegium Novum (remont wnętrza), Collegium Olszewskiego, Collegium Witkowskiego. W sumie na budynki uniwersyteckie wydane zostanie ponad 3,5 mln zł, natomiast na kliniki szpitala uniwersyteckiego ponad 3 mln zł.
Istotne będzie kontynuowanie prac przy miejskich murach obronnych, które mają zostać przystosowane do zorganizowania trasy turystycznej. W planie znalazło się też pięć obiektów prywatnych właścicieli, m.in. Rydlówka oraz kamienica Długoszowska przy ul. Grodzkiej 33.
Członkowie komitetu zgłosili w trakcie dyskusji kilka postulatów. Janusz Gawor podtrzymał swoje, wcześniej zgłaszane już postulaty, by w komitecie nie zasiadali wykonawcy robót konserwatorskich, władze miasta i województwa. Zwrócił uwagę, że w składzie komitetu - to około 120 osób - są członkowi, którzy nie uczestniczą w pracach, a są jedynie "ozdobnikami". Ucieszył się z zapowiedzi przewodniczącego SKOZK-u, który chce odmłodzić komitet i zachęcić do rezygnacji wszystkie "martwe dusze".
Prof. Władysław Stróżewski apelował, by zadbać o "kontekst" zabytków, bowiem niejednokrotnie nowa architektura szkodzi zabytkom. Zwrócił też uwagę, na wciąż nierozwiązany problem reklam, które szpecą najcenniejsze obiekty. Zbigniew Beiersdorf apelował, by wiadomości o odnowie zabytków propagować za pomocą Internetu.
\\\*
Dyrektor biura SKOZK Tadeusz Prokopiuk odszedł na emeryturę. 22 lata pełnił on tę funkcję, zajmując się sprawami odnowy krakowskich zabytków. Jego miejsce zajął Maciej Wilamowski.
(WT)

Oficyna do remontu

Wczorajsze posiedzenie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa odbyło się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25.
Kamienica, w której od 1991 roku mieści się MCK, powstała w wyniku scalenia w XIX wieku dwóch średniowiecznych domów: "Pod Krukami" oraz kamienicy Kłosowiczowskiej. W XIX wieku została przebudowana przez Tomasza Prylińskiego (z tego czasu pochodzi fasada). Ciekawostką jest to, że był to pierwszy dom w Krakowie iluminowany światłem elektrycznym. W 20-leciu międzywojennym nabudowano III piętro i dodano oficynę. W czasie II wojny światowej mieściła się tu siedziba NSDAP.
Od 1998 roku trwa modernizacja obiektu. Do ubiegłego roku kosztowała ona 15 mln zł, a w jej ramach powstała nowoczesna sala konferencyjna, odnowiono zabytkowe piwnice, dokonano adaptacji strychów. W tym roku ma rozpocząć się drugi etap remontu; odnowiona zostanie oficyna budynku, przez co MCK uzyska nowe pomieszczenia. Zadanie to ma być finansowane przy udziale środków europejskich, w ramach tzw. funduszu norweskiego (wartość całego projektu to ponad 2,1 mln euro, wkład własny centrum 313 tys. euro). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace powinny zakończyć się w przyszłym roku. (WT)

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie