Więcej policjantów na ulicach Krakowa

  • Dziennik Polski

Marcin Warszawski

Bezpieczeństwo. Rada Miasta jednogłośnie zdecydowała, że z budżetu Krakowa zostanie sfinansowanych aż pięć tysięcy dodatkowych patroli. Na ten cel mają zostać przeznaczone aż dwa miliony złotych. Więcej mundurowych ma pojawić się przede wszystkim na terenie Starego Miasta.

Fundusze przekazywane przez władze Krakowa na wsparcie policji i kwestie bezpieczeństwa z każdym rokiem były drastycznie zmniejszane. Jeszcze pięć lat temu mundurowi otrzymali z kasy miejskiej niemal 10 mln zł, w ubiegłym roku już tylko 400 tys. zł.

W tym roku sytuacja ma się jednak zmienić.

- W ramach tzw. krakowskiego pakietu bezpieczeństwa z budżetu miasta za 2 miliony złotych zostaną sfinansowane dodatkowe patrole policyjne - potwierdził radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności.

Wczoraj Rada Miasta jednogłośnie przegłosowała uchwałę w tej sprawie. Pieniądze wystarczą na wysłanie w teren do końca roku pięciu tysięcy dwuosobowych patroli policyjnych.

W pierwszej kolejności funkcjonariusze mają być bardziej widoczni w centrum, a dokładnie w obrębie pierwszej obwodnicy. - Chcemy również, by policjanci byli kierowani w rejony wskazywane przez rady dzielnic oraz okolice punktów sprzedaży alkoholu, gdzie często dochodzi do różnych przestępstw - sugeruje radny Woźniakiewicz.

Obecnie każdego dnia bezpieczeństwa na krakowskich ulicach strzeże średnio 376 policjantów mundurowych, 78 policjantów z oddziału prewencji oraz 144 funkcjonariuszy po cywilnemu.

Większe fundusze dla policji będą wymagały jednak pewnych zmian w organizacji służby. Krakowski garnizon, mimo likwidacji wszystkich wakatów, mógłby sobie nie poradzić z realizacją do końca roku aż tak dużej liczby dodatkowych patroli.

- Otrzymaliśmy jednak zapewnienie od komendanta wojewódzkiego, że wsparcie będą stanowić funkcjonariusze z sąsiednich powiatów: wielickiego czy myślenickiego - twierdzi radny Jerzy Woźniakiewicz.

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.04.2014, 22:19

no aż mi cię szkoda biedny przestraszony człowieku

13.04.2014, 22:17

paru kierowników znowu dorobi a chłopaki z OPP na ulice nie wyjdą bo przepisy nie pozwalają

11.04.2014, 17:14

2,5 tysiąca strażników ! Wyobrażasz to sobie ?! na razie jest ich może z 300 a głośno o nich jakby ich tysiąc było. Opamiętaj się , przy tej ilości co proponujesz Kraków będzie jak zmilitaryzowany wyglądał. Społeczeństwo tego nie wytrzyma.....Przecież braknie ludzi do karania przez nich. Każdy Krakus będzie miał mandat z przydziału nieunikniony, oni ścigają za wszystko co kodeksie wykroczeń jest...

11.04.2014, 17:09

Żadne zamknięcie sklepów nie pomoże , będą meliny jak za PRLu.

11.04.2014, 14:53

Sprawa sklepów alkoholowych pełna zgoda. Ale jeśli chodzi o policjanta z bronią to przeciętny obywatel nie ma się czego bać. Natomiast ten który podnosi rękę na innego człowieka czy sięga po czyjąś własność powinien być świadom tego, że może zostać nawet zabity. I o ile drobne przepychanki czy nawet bitki na pięści mogą(!) w jakiś sposób na ulicy być tłumaczone np. wpływem alkoholu czy sprzeczkami to jeśli ktoś wyciąga nóż czy inne narzędzia których normalny człowiek nie nosi to automatycznie powinien być klasyfikowany jako bandyta przed którym pobocznych ludzi trzeba ochraniać, choćby z użyciem broni przez policjanta.

11.04.2014, 14:44

Dziwne myślenie co poniektórych.. Nie zwiększajmy liczby patroli bo Policja ma przy sobie broń i się przechodnie boją? Dobre :) Ale jak się komuś krzywda dzieje to pierwsze woła o Policję.. I tak jak tutaj wspomniano.. Przeciętnemu policjantowi rzuca się drobniaki za chodzenie po ulicach bo przecież to tylko chodzenie po ulicy więc jakie pieniądze taki porządek. Jak kogoś napadają na ulicy to nie ma chętnych do pomocy bo przecież mogłoby się wam coś stać. Policjant też ma rodzinę i ma się heroicznie narażać za drobniaki tylko dlatego, że może w coś wierzy i ma jakieś ideały? Na koniec jeszcze wszyscy Policjanta oplują i poniżą bo przecież on nic zrobić za to nie może. Do agresywnych i pijanych nieletnich już nikt nie jest taki odważny. I prawda, zdarzają się psychiczni także w służbach mundurowych jak wszędzie. Pozdrawiam wszystkich którzy "wiedzą lepiej".

11.04.2014, 10:23

za 160zl niech sami łażą po nocach w piatki , soboty czy niedziele.

11.04.2014, 08:59

Komenda Miejska jest tylko jedna - na ul. Siemiradzkiego 24. Chodzi Ci chyba o Komisariat VI. Więc Ty też nie wprowadzaj ludzi w błąd ;)

11.04.2014, 08:57

Taaa. Garnizon krakowski jest zapełniony dlatego wysyłają policjantów na wolne bo nie ma na tyle radiowozów żeby jeździli. Albo w pieszy puszczają. Z********** tylko wiadomo jak taka służba wygląda. Trochę sobie pochodzić, większość przesiedzieć na posterunku w rynku, obiadek zjeść i do domku. Gdzie tu logika?

11.04.2014, 00:37

Typowo populistyczne zagranie przed wyborami. Ryba psuje się od głowy, gdzie indziej trzeba wprowadzać zmiany. To że na ulice wyjdzie więcej umundurowanych policjantów nie oznacza poprawy bezpieczeństwa, przestępcy w tym mieście czują się bezkarni. Sądy są zbyt pobłażliwe w wielu sytuacjach, zwłaszcza wobec pseudokibiców. Tu potrzeba inteligentnych ludzi z wizją na odpowiednich stanowiskach a nie pseudopolityków i słabych dowódców, którzy za nieefektywne działania jeszcze będą zgarniać wysokie premie....

10.04.2014, 21:08

ze policjant cie stresuje a nie bandziora. Ja osobiscie czuje sie o wiele lepiej gdy widze policjanta , a widok to rzadki na ulicach Krakowa. Moze byc i bron i elegancki mundur , a nie kominiarski , wygladaja zalosnie , nie wiadomo czy to policja czy ochroniarze. Co do alkoholu masz racje.

10.04.2014, 18:53

Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!! Te 10 milionów z lat poprzednich to współfinansowanie z budżetem ministerstwa do budowy komendy miejskiej na osiedlu Bieżanów! To był wyjątkowy czas dlatego stąd ta kwota. Po za tym rządzący krajem finansują POLICJE, dlaczego ma to iść z miejskiego budżetu a nie centralnego??

10.04.2014, 18:48

Policyjne miasto, policyjne struktury. Teraz za psią kupę moherze dostaniesz mandat. Hehe durni...

10.04.2014, 16:41

Wybory samorządowe się zbliżają... główny z nich pożytek jest taki, że niektórzy biorą się do roboty, żeby się przypodobać wyborcom.

10.04.2014, 13:48

Myślę, że raczej trzeba nie ilość patroli, ale właściwe rozmieszczenie i by przeciętny obywatel nie był narażany na stres - widok policjanta uzbrojonego "po zbęby". Tak więc, nie broń, ale elegancki mundur. Może lepiej byłoby nie 5 ty. patroli policji więcej, ale 2,5 tys. + 2,5 tys straży miejskie (przynajmniej SM nie nosi broni, a więc nie ma lęku, że strażnik zabije człowieka). Najlepiej byłoby zlikwidować przyczynę przestępczości, czyli pijaństwo, stąd też raczej nie więcej patroli, ale mniej sklepów z alkoholem (powinny być one zamykane nocą).