Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej rekompensat dla Zabużan

(GEG)
Prawo. Kilkadziesiąt tysięcy osób przymusowo wysiedlonych w latach 1944-1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski będzie mogło starać się o rekompensaty za nieruchomości pozostawione poza granicami kraju.

Pod koniec lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Zmiana przepisów była konieczna, bo dotychczasowe regulacje zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Chodziło o obowiązek zamieszkiwania w dniu 1 września 1939 r. na byłym terytorium RP. TK uznał, że takie ograniczenie narusza konstytucyjną gwarancję ochrony prawa własności. Obecnie warunek zamieszkiwania w Polsce w dniu wybuchu II wojny nie jest już konieczny.

Z nowych regulacji będzie mogło skorzystać wielu Zabużan, którym do tej pory odmawiano wypłaty rekompensat. Szacuje się, że tylko dzięki zmianom budżet państwa wypłaci do 160 mln zł. Zgodnie z ostatnim komunikatem Ministerstwa Skarbu Państwa, w lutym możliwa była wypłata 547 rekompensat na łączną kwotę 34,76 mln zł. Najwięcej było ich na Śląsku (119), Pomorzu Zachodnim (88). W Małopolsce rekompensaty za mienie zabużańskie przyznano 37 osobom.

– _Pomimo korzystnej zmiany, dochodzenie rekompensat wciąż jest skomplikowane. Osoby ubiegające się o rekompensaty powinny korzystać z profesjonalnych pełnomocników _– radzi Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki z firmy HILLS LTS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski