Więcej w noclegowniach

SYP
POWIAT. Chłody panujące od kilku dni sprawiają, że do noclegowni dla bezdomnych zgłaszają się nowe osoby.

Kluczewskie stowarzyszenie się rozbudowuje. Fot. Jacek Sypień

W przytulisku dla bezdomnych "Dom Nadziei" w Kluczach są jeszcze wolne miejsca. Podobnie w noclegowni w Gorenicach w gminie Olkusz. Obydwie placówki prowadzi Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz.

- W ostatnich dniach trafiło do nas kilka nowych osób, ale są jeszcze wolne miejsca. Nawet, jeśli w naszych noclegowniach będzie komplet, nikomu nie odmówimy pomocy. Podobnie, jak w ubiegłych latach będziemy ustawiali łóżka na korytarzach. Jeśli ktoś ma niepotrzebne ciepłe ubrania, koce i kołdry, to może przywieźć je do nas. Na pewno przydadzą się naszym podopiecznym. Można też przynosić niepotrzebne książki, które wzbogacą naszą biblioteczkę - mówi Aleksandra Czeladzka, pracownica kluczewskiego Stowarzyszenia.

Największa, bo dysponująca obecnie 70 miejscami noclegownia działa od dziesięciu lat w dawnym budynku kluczewskiej podstawówki. Od prawie czterech lat funkcjonuje noclegownia dla bezdomnych w Gorenicach. Obecnie noclegownia ma 36 miejsc, ale kiedy zakończy się remont, ilość miejsc się zwiększy. Obecnie kluczewskie stowarzyszenie ma ponad 20 oddziałów w całym kraju i prowadzi 19 noclegowni. Stowarzyszenie prowadzi także świetlice socjoterapeutyczne, hostele, hospicja, ośrodki dla osób uzależnionych, jadłodajnie i stołówki, domy dla ofiar przemocy w rodzinie i matek samotnie wychowujących dzieci.

Jak co roku, wraz z nadejściem zimy policjanci i strażnicy miejscy będą sprawdzać miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni, czyli klatki schodowe, piwnice bloków, dworce, czy ogródki działkowe. - W miniony wtorek po godzinie 22 zgłosił się do nas bezdomny mężczyzna z prośbą o udzielenie pomocy. Obawiał się, że zamarznie w nocy, W porozumieniu z pastorem Wołkiewiczem, prezesem kluczewskiego Stowarzyszenia zawieźliśmy tego mężczyznę do schroniska. Jeśli ktoś zauważy osoby bezdomne niech zadzwoni do nas, na policję, czy bezpośrednio do schroniska - apeluje Waldemar Choczaj, komendant olkuskiej Straży Miejskiej.

Szacuje się, że w całej Małopolsce jest ponad 5 tys. osób bezdomnych. Na terenie województwa przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w 14 noclegowniach i 29 schroniskach dla bezdomnych. Na terenie województwa jest także 9 łaźni i tyle samo punktów medycznych, gdzie osoby ubogie i bezdomne mogą skorzystać z pomocy medycznej, a w niektórych otrzymać bezpłatne leki. Ponad 40 kuchni i jadłodajni zapewnia codziennie ponad 6 tys. gorących posiłków.

Od roku taka jadłodajnia dla osób ubogich działa w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Żuradzkiej w Olkuszu. W placówce, którą prowadzi sosnowiecki Caritas można jednorazowo wydać 120 ciepłych posiłków.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie