Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więckowice. Pełnomocnik rządu na Farmie Życia. Zapowiada rozwiązania dotyczące mieszkalnictwa wspomaganego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Farma Życia dla ludzi z autyzmem. Odwiedził ją Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych - niewidomy poruszający się z pomocą psa przewodnika
Farma Życia dla ludzi z autyzmem. Odwiedził ją Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych - niewidomy poruszający się z pomocą psa przewodnika Fot. Barbara Ciryt
Farmę Życia, pierwszy w Polsce ośrodek dla ludzi chorych z autyzmem w Więckowicach w gminie Zabierzów, odwiedził sekretarz stanu Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Wizyta zbiega się z obchodami Tygodnia Autyzmu. Władze Fundacji Wspólnota Nadziei, która prowadzi ośrodek i rodzice osób z autyzmem zaprezentowali placówkę i rozmawiali o problemach, chcieli też zwrócić uwagę na brak odpowiednich rozwiązań prawnych i systemowych do funkcjonowania takich placówek. A sekretarz stanu zapewnił, że rozpoczynają się prace związane z rozwiązaniem kwestii mieszkalnictwa wspomaganego.

FLESZ - Niebezpieczne antybiotyki

od 16 lat

Brak ośrodków dla osób dorosłych z autyzmem to ogromny problem dla rodziców osób niepełnosprawnych.

Na takie placówki jest ogromne zapotrzebowanie, ale nikt nie chce ich zakładać, bo są ogromne kłopoty z ich utrzymaniem. Nasza placówka w tej kwestii jest wzorcowa, a funkcjonujemy na granicy upadłości - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei, która prowadzi ośrodek Farma Życia.

Edward Bolak, inny przedstawiciel Fundacja Wspólnota Nadziei podkreśla, że mało jest miejsc, które mogą sprostać wyzwaniu jakim jest autyzm w tych postaciach nasilonych. - My jesteśmy nastawieni na to, żeby zadbać o jakość życia osób z autyzmem zamieszkujących ośrodek i biorących udział w zajęciach dziennych - mówił Bolak i zaznaczał, że placówka czeka na systemowe rozwiązania.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Wdówik przyznał, że istniejące rozwiązania są niewystarczające.

Wiem, że polityka społeczna wymaga zmian. Dlatego podjęliśmy decyzję, że rozpoczynamy prace nad rozwiązaniem kwestii mieszkalnictwa wspomaganego. Robimy to wspólnie z departamentem pomocy społecznej, żeby te kwestię uporządkować. To ważny krok zaczyna się proces tworzenia standardów dotyczących wspomaganych społeczności mieszkaniowych. Od przyszłego roku zaczniemy tworzyć takie wspomagane społeczności. Pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi ich finansowania - zapowiedział Na Farmie Życia Paweł Wdówik.

Na Farmie Życia mieszka obecnie na stałe 10 osób, a 40 czeka w kolejne. Ponadto są tu zajęcia dzienne dla osób dojeżdżających. Jednak oczekiwania są o wiele większe. Ale placówka ma tez problemy kadrowe, bo w związku z brakami finansowymi, terapeuci zarabiają mało i odchodzą.

Bogusława Kandzia, mama Łukasza podopiecznego ośrodka, rozmawiając Pawłem Wdówikiem, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślała, że bez uregulowań prawnych, na jakie placówka czeka, sytuacja się nie poprawi, a największym problemem rodziców jest ciągła obawa, co będzie z ich dorosłymi dziećmi, gdy rodziców zabraknie.

Syn w tej placówce ma świetne warunki, opiekunów, którzy rozumieją go. Ale żeby mógł tutaj przebywać ja muszę sporo dopłacać. Nie stać mnie na to, a zrezygnować z tej opieki nie mogę i nie chcę. Dlatego muszę żebrać wszędzie, gdzie to możliwe, prosić ludzi o wsparcie o jeden procent - mówi Bogusława Kandzia.

Wicestarosta Powiatu krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk mówił w Więckowicach, że rozwiązania systemowe są potrzebne kompleksowe, żeby rodzice dzieci z autyzmem już od przedszkola wiedzieli gdzie dziecko posłać, jaka szkoła może je przyjąć i jako ośrodek. Tu potrzebne jest kompleksowe działania Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Przystań dla ludzi z autyzmem, którą trzeba chronić i wspier...

Kwesta dla Leny z Michałem Wiśniewskim z Ich Troje oraz uczniami z krzeszowickiej Szkoły Podstawowej nr 1

Krzeszowice. Michał Wiśniewski z Ich Troje kwestował dla Len...

Mieszkańcy gminy Kocmyrzów-Luborzyca przebierali się w stroje sprzed wieków i odgrywali scenki z życia chłopów, mieszczan, dam we dworze i żołnierzy

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów-Lubor...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski