Zatrważające dane z NIK
O fundamentalnym znaczeniu dla kondycji polskiego społeczeństwa edukacji zdrowotnej, prowadzonej już od najmłodszych lat nie trzeba nikogo przekonywać. Równie oczywiste są ogromne w tym zakresie zaniedbania.
NIK w swym raporcie z 2019 roku pt. „System Ochrony Zdrowia w Polsce – Stan Obecny i Pożądane Kierunki Zmian” – przedstawił zatrważające dane. Wynika z nich, że na edukację prozdrowotną i kształtowanie stylu życia przeznaczamy zaledwie 1,5 proc. podczas gdy ich wpływ na redukcję umieralności sięga 43 proc! A największy wpływ na nasz stan zdrowia, sięgający 53 procent, ma właśnie styl życia. W dalszej kolejności środowisko, w którym żyjemy - 21 proc. oraz czynniki genetyczne - 16 proc.
Narodowa Strategia Onkologiczna
Próbę poprawy tych dramatycznych statystyk podjęli twórcy Narodowej Strategii Onkologicznej(NSO), którzy uzgodnili, że od września 2020 roku, w ramach m.inn. lekcji wychowawczych, będzie w szkołach realizowany blok tematyczny poświęcony nauczaniu o zdrowiu. W odpowiedzi Ośrodek Rozwoju Edukacji już w 2019 roku wydał podręcznik pt. „Edukacja zdrowotna w szkole. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli” . I to, jak się zdaje, jedyny, jak dotąd konkret, bo brak precyzyjnych danych, w jaki sposób wychowawcy zadanie to realizują.
- Program edukacji zdrowotnej jest prowadzony na różnych przedmiotach, np.: wychowanie fizyczne, biologia, zajęcia z wychowawcą – w ramach realizowania podstawy programowej oraz programu profilaktyczno-wychowawczego danej szkoły – tyle przekazało nam krakowskie kuratorium.
Eksperci nie kryli satysfakcji
Bardziej konkretną i dającą większe szanse weryfikacji przekazywanych uczniom treści jest koncepcja wprowadzenia odrębnego przedmiotu pt. „Wiedza o zdrowiu”. W NSO zapisano, że zostanie on wprowadzony od września 2022 roku. Lobbujący za takim rozwiązaniem eksperci nie kryli satysfakcji. - Tylko skoordynowanie przekazywanych uczniom informacji może przynieść zamierzony efekt. Obecnie wiedza, rozproszona na różne lekcje, podawana przez nieprzygotowanych do tego nauczycieli jest niespójna i chaotyczna – komentuje dr. hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ.
Niestety, ten długo wyczekiwany zapis wciąż pozostaje na papierze. Dlaczego? Nie wiadomo, bo w przekazanym nam mailu MEiN nie podaje przyczyn.
Iwona Kowalska-Bobko przypuszcza, że wdrożenie od tego roku szkolnego przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” okazało się na tyle trudne, że na drugi nie starczyło już sił i środków. Uważa jednak, że temat edukacji zdrowotnej wkrótce wróci na agendę prac resortu, który - jak zaznacza - dotąd traktował ją jako doskonałą inwestycję w kondycję społeczeństwa. Dodaje, że studenci oraz absolwenci kierowanego przez kierunku są zainteresowani prowadzeniem takich zajęć w szkołach, zatem problemu z brakiem kadr być nie powinno. Nie mają oni, co prawda przygotowania nauczycielskiego, ale Instytut Pedagogiki UJ wyraził wstępną zgodę na ich przeszkolenie.
O wsparcie proszę Agatę Kornhauser-Dudę
Również Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który od dawna zabiega o prozdrowotne kształcenie dzieci i młodzieży, tematu bynajmniej nie zamknął. W przesłanym nam stanowisku podkreśla, że zakres zagadnień dotyczących zdrowia, poruszanych obecnie w ramach godzin wychowawczych oraz innych przedmiotów jest zdecydowanie niewystarczający. - Taki model organizacji zajęć nie zapewni uczniom wystarczającej wiedzy – puentuje rzecznik. O współpracę poprosił Rzecznika Praw Dziecka oraz Naczelną Radę Lekarską.
W 2021 roku Chmielowiec podpisał w tej sprawie porozumienie z ówczesnym prezesem NIL, prof. Andrzejem Matyją z Collegium Medicum UJ.
- Podkreślamy potrzebę rozwoju wszechstronnej edukacji zdrowotnej obywateli od najmłodszych lat, co powinno być wspólnym zadaniem dla różnych organów administracji publicznej – rządowej i samorządowej, w szczególności z obszaru zdrowia, edukacji, polityki społecznej. Właśnie temu mają również służyć szkolne zajęcia z „Wiedzy o Zdrowiu” - czytamy w oświadczeniu samorządu lekarskiego.
RPO o wsparcie poprosił także Agatę Kornhauser-Dudę, nauczycielkę, żonę prezydenta RP.
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tanie mieszkania od komornika. Te licytacje komornicze odbędą się w lutym
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii