Większość Polaków chce dużych zmian w programie "500 plus"

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Udostępnij:
Przyznanie “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom, wprowadzenie zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje oraz odebranie “500 plus” najbogatszym - to zmiany, które są najbardziej oczekiwane przez Polaków. Dodatkowo, większość badanych jest za ograniczeniem lub o.debraniem zasiłków i świadczeń dla osób, które uchylają się od pracy.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Większość badanych dorosłych Polaków popiera pomysł przyznania “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom (73 proc.), wprowadzenie zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70 proc.) oraz odebranie “500 plus” osobom najbogatszym (66 proc.).

Większość Polaków chce dużych zmian w programie

Popularnością cieszy się też pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że dzieci podlegają obowiązkowym szczepieniom (52 proc.) oraz propozycja zastąpienia “500 plus” bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci (51 proc.). Najmniejszy entuzjazm wzbudza pomysł ewentualnego odebrania “500 plus” w sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje (48 proc.).

Większość Polaków chce dużych zmian w programie

Wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej na pierwszą pozycję wysuwa się pomysł odebrania “500 plus” najbogatszym (81 proc.), wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości ten pomysł zajmuje trzecie miejsce (53 proc.). Więcej wyborców PO popiera pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (75 proc.), ale i wśród elektoratu PiS ta propozycja zyskuje znaczne uznanie (66 proc.). Podobny odsetek badanych sympatyków PiS i PO jest za przyznaniem “500 plus” dla wszystkich samotnych rodziców (79 i 78 proc.).

Większość Polaków chce dużych zmian w programie

- Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Większość Polaków chce dużych zmian w programie

W badaniu zapytano także Polaków, jak powinien postąpić polski rząd wobec osób, które unikają pracy, bo wolą utrzymywać się wyłącznie z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków z budżetu państwa. Tylko co piąty dorosły Polak (21 proc.) jest zdania, że nic nie należy z tym robić i powinno zostać tak, jak jest. Pozostali zaś uważają, że należy ograniczyć (50 proc.) lub odebrać (29 proc.) zasiłki i świadczenia, by zachęcić lub zmusić takie osoby do pracy. Zarówno zwolennicy rządzących, jak i głównej partii opozycyjnej są stosunkowo zgodni w tym zakresie.

Większość Polaków chce dużych zmian w programie

Podobny odsetek sympatyków PiS i PO (43 i 41 proc.) przyznaje się, że zna choć jedną osobą, która w ciągu ostatniego roku „naciągała” budżet państwa, pobierając różne zasiłki i inne świadczenia pieniężne. Wśród wszystkich badanych 43 proc. przyznało, że zna choć jednego „naciągacza”.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
z palca wyssane
bzdury !
P
Profesor
pseudo wyniki
o
olo
Żadne dawanie kasy do ręki. 500+ na wszystkie dzieci, ale wyłącznie w formie zwrotu podatku. Najpierw wypracować tą kasę, a dopiero później ją brać.
g
gość
Może zrobisz coś dla Krakowa, który wg ciebie jest tak przeludniony i wraz ze swoją rodziną, wyprowadzisz się do jednego z wyludniających się miast?! Do Łodzi, albo gdzieś dalej...
Byłoby to działanie z pożytkiem dla mieszkańców Krakowa i nie musielibyśmy może już czytać niemądrych uwag typu - "zarabiają po 12 tysięcy i doją państwo" - pomyśl, ci ludzie z podatków płacą nie tylko na swoje 500 plus, ale jeszcze na paru nierobów...
G
Gość
1. Jeśli jest już 500+, to powinno być sprawiedliwe, a nie jest, gdyż 1-sze dziecko lub jedynak sa dyskryminowane (w ich przypadku świadczenie jest zależne od dochodu). Dlatego też jeśli jest, to na każde dziecko (bez dyskryminacji jedynaków). Raczej należałoby je ograniczyć dzieciorobom (rodzinom wielodzietnym) zamieszkującym w Krakowie (jest jedynym w Polsce przeludnionym miastem).
2. Rodziny zamożne powinny być pozbawione tego świadczenia. Nie może być tak, że mąż zarabia np. 12 tys. miesięcznie lub więcej, do tego żona - też 12 tysięcy, "narobili"
7 dzieci, czyli biorą 500+ na sześcioro, co oznacza, że doją państwo na 3 tys. co miesiąc. A są tacy, co mają po dziesięcioro dzieci (w ogóle to przeludnione miasta - np. Kraków - powinny takie rodziny przesiedlać do wyludniających się miejscowości, np. do Katowic czy Łodzi). Rodziny zamożne absolutnie nie powinny otrzymywać 500+ a Kraków powinien też być traktowany szczególnie (miasto przeludnione) i w Krakowie ten dodatek nie powinien przysługiwać rodzinom mającym troje lub więcej dzieci (miasto się kiedyś udusi).
R
Roksana
1000+ dadzą sobie w kieszeń podatki wysokie podwyżki po 30% i co tam A potem ludzi od patologii i biedaków wyzywać e każdy ma możliwość podjęcia pracy i żyć jak przystało na te czasy bo ktoś oko dużo gada i ić e obi A pomóżcie ludziom mac na nogi i zabierajcie wtedy wszystko
K
Klops
przebadał swoich pracowników i sąsiadów ...
Litości
k
kraqus
Dziennik Polski czyli niemiecka gazeta dla Polaków może mnie w zakresie programu 500 plus w doope pocałować. Ma być tak jest jest i wra powcom do tego.
K
Krakus
W sytuacji kiedy wiele par nie decyduje się na małżeństwo jak ustalić kto jest rzeczywiście "samotnie wychowujący", a komu się świetnie powodzi w konkubinacie.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie