Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większy optymizm pracodawców

Dorota Dejmek
Fot. Archiwum
Zatrudnienie. W województwach małopolskim oraz śląskim poszukiwani są m.in. operatorzy CNC, spawacze, ślusarze, kontrolerzy jakości, konsultanci, przedstawiciele handlowi, osoby znające języki obce. Pracownicy z doświadczeniem, a także dopiero wkraczający na rynek pracy.

Prognozy dotyczące zatrudnienia w regionie południowym w nadchodzącym kwartale są optymistyczne – wskazują na to wyniki 27. edycji raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia. Ostatnie miesiące 2014 roku będą więc sprzyjać poszukującym pracy w województwach małopolskim i śląskim.

Pracodawcy w Polsce

Jak wynika z opublikowanego we wrześniu przez agencję doradztwa personalnego Manpo­werGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +6 proc.

Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe. Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców 13 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 8 proc. zamierza redukować etaty, a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

– Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Niepewna sytuacja na Ukrainie nie spowolniła naszego tempa rozwoju – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower­Group w Polsce.

– Pracodawcy coraz częściej podejmują decyzje o powiększaniu swoich zespołów. Teraz możemy się wprawdzie spodziewać zmniejszenia liczby ofert sezonowych, jednak nie wpłynie to na ogólny kształt rynku pracy, którego kondycję możemy ocenić jako umiarkowanie optymistyczną.

W IV kwartale br. w 7 z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektorów transport/logistyka/komunikacja: +15 proc., a także handel detaliczny i hurtowy: +14 proc.

Wysokie prognozy uzyskano również dla branż produkcja przemysłowa oraz restauracje/hotele: +10 proc. dla obu. Pozytywny trend widać też w sektorze budownictwo, który uzyskał wynik +7 proc., a także rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo: +6 proc.

Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla trzech sektorów. Najniższy wynik uzyskano dla sektora kopalnie/przemysł wydobywczy: -10 proc., natomiast prognozy dla branż instytucje sektora publicznego oraz energetyka/gazownictwo/wodociągi wynoszą -1 proc. dla obu.

Pracodawcy w regionie

Region południowy (zgodnie z podziałem Eurostatu, obejmuje województwa małopolskie i śląskie) jest jednym z tych, w których nastroje pracodawców utrzymują się na zauważalnie dobrym poziomie. Jak wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, prognoza netto zatrudnienia dla tego terenu wynosi +8 proc.

Wynik wzrósł zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym, odpowiednio o 5 i o 3 punkty procentowe. Należy się zatem spodziewać, że IV kwartał br. przyniesie pomyślną sytuację dla szukających pracy w województwach małopolskim oraz śląskim.

– Jak wynika z naszych obserwacji, od kilku miesięcy pracodawcy odczuwają większe trudności w znalezieniu kandydatów, zarówno na stanowiska specjalistyczne, jak i podstawowe. Coraz chętniej zwracają się do nas, poszukując wsparcia w pozyskaniu pracowników – komentuje Luiza Luranc, kierowniczka w agencji zatrudnienia Manpower, odpowiedzialna za region południowy.

– To dobry sygnał dla tych, którzy pracy szukają, ale z racji dużej konkurencji napotykali dotychczas problemy w jej znalezieniu. Wzrost popytu na pracowników oraz trudności pracodawców w ich pozyskaniu sprawiają, że o pracę jest łatwiej. Obecnie mamy do zaoferowania około 300 miejsc pracy u naszych klientów na terenie regionu południowego.

Poszukiwani pracownicy

Poszukiwani są zarówno pracownicy z doświadczeniem, jak i osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Warunkiem jest posiadanie określonych kompetencji. Pośród poszukiwanych przez agencję zatrudnienia Manpower stanowisk znajdują się m.in. operatorzy CNC, spawacze, ślusarze, kontrolerzy jakości, konsultanci, przedstawiciele handlowi, pracownicy ze znajomością języków obcych.

To tylko przykłady, bowiem pośród dostępnych ofert dla regionu południowego znaleźć można stanowiska z różnych branż i na różnych szczeblach hierarchii. Sektorami, do których najczęściej odbywa się rekrutacja, są: produkcja przemysłowa, transport, spedycja, logistyka oraz centra usług. Wyniki raportu wskazują na utrzymujący się w tych sektorach optymizm pracodawców, miejsc pracy w firmach z tych branż będzie zatem przybywać.

– Rynek pracy staje się coraz bardziej przychylny kandydatom. Zmiana ta jest stałym trendem, który w ostatnich tygodniach uległ jeszcze nasileniu – komentuje Luiza Luranc. – Trudności w pozyskaniu pracowników skłaniają pracodawców do obniżania stawianych wymagań oraz rewizji stawek wynagrodzeń. Płace są podnoszone, stając się narzędziem walki o kandydata z firmami konkurencyjnymi.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski