Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Większy ruch, łatwiej o wypadek?

SYP
POWIAT OLKUSKI. Czy coraz większe natężenie ruchu na trasie 94 i drogach wojewódzkich w powiecie olkuskim przekłada się na większą ilość tragicznych wypadków na tych drogach? Okazuje się, że nie.

Najtragiczniejszy w ub. roku wypadek drogowy w powiecie olkuskim wydarzył się na drodze powiatowej w Łobzowie. Fot. arch. KPP

Ostatnio ogłoszono wyniki ubiegłorocznego Generalnego Pomiaru Ruchu, jaki był prowadzony na drogach krajowych i wojewódzkich. W całym powiecie olkuskim największe natężenie ruchu jest na trasie 94 w Olkuszu, gdzie przejeżdża 26 tys. 890 pojazdów w ciągu doby. W ciągu ostatniej dekady ruch wzrósł niemal dwukrotnie. W 2000 roku przez Olkusz przejeżdżały "dziewięć czwórką" 15 tys. 743 pojazdy na dobę. Trasą 94 na odcinku Olkusz - Sieniczno przejeżdża obecnie 19 tys. 961 pojazdów na dobę, a na odcinku Olkusz - Bolesław 19 tys. 945 pojazdów. Odcinkami dróg o największym natężeniu ruchu w powiecie olkuskim są także; ulica Kościuszki w Olkuszu (17 tys. 137 aut), która jest najbardziej zatłoczonym odcinkiem dróg wojewódzkich w Małopolsce, ulica Krakowska w Wolbromiu, która jest częścią drogi 783 (10 tys. 570 aut) oraz droga 783 łącząca Olkusz i Wolbrom. Na punkcie pomiarowym w Rabsztynie naliczono 8858 pojazdów na dobę. Przez cały ubiegły rok na terenie powiatu doszło do 98 wypadków drogowych, w których zginęło 12 osób. Rok wcześniej, w 114 wypadkach zginęło pięć osób, a 138 zostało rannych. Najtragiczniejszy wypadek, jaki miał miejsce w ub. roku na drogach powiatu olkuskiego wydarzył się na drodze powiatowej przebiegającej przez wieś Łobzów w gminie Wolbrom. Rozpędzona mazda, w której podróżowało trzech młodych mężczyzn wypadła z drogi, wpadła do rowu i dachowała. Dwie osoby zginęły na miejscu.

- Coraz rzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na tych odcinkach dróg, gdzie jest największy ruch. W ubiegłym roku do najbardziej tragicznych w skutkach wypadków doszło na drogach powiatowych i gminnych. Miejsca wypadków rozsiane są po całym powiecie. O ile parę lat temu pod względem ilości wypadków dominowała droga krajowa 94, to teraz już tak nie jest. Plany patrolowe Zespołu Ruchu Drogowego są opracowywane nie tylko w oparciu o zdarzenia drogowe, ale również natężenie ruchu i wnioski mieszkańców. Jeśli mieszkańcy zgłaszają, że na jakiejś konkretnej ulicy kierowcy jeżdżą zbyt szybko, kierujemy tam patrol. Co miesiąc takie miejsca są aktualizowane - wyjaśnia mł. asp. Łukasz Czyż, rzecznik prasowy olkuskiej KPP.

Mniejsza ilość wypadków na "krajówce" może być efektem ustawienia nowych radarów. Na niespełna 50 km odcinku drogi 94 od Krakowa do granic Małopolski jest łącznie 11 masztów pod fotoradary (nie wszystkie sprawne). Inny powód, to większa liczb policyjnych patroli, w tym nieoznakowaną skodą z wideorejestratorem. Przez cały ub. rok policjanci, którzy patrolują nią drogi powiatu ujawnili prawie 1400 wykroczeń drogowych, z tego 1200 za przekroczenie prędkości.

Co ciekawe, powiat olkuski jest na odległym 15 miejscu w Małopolsce, pod względem ilości wypadków drogowych. Najwięcej, bo 1199 wypadków miało miejsce w ub. roku w samym Krakowie, a 386 w powiecie nowosądeckim. W ubiegłym roku w Małopolsce zachodniej najwięcej wypadków było w powiecie chrzanowskim (174), następnie wadowickim (99), olkuskim i oświęcimskim (po 98) oraz suskim (82). Co ciekawe na autostradzie miało miejsce zaledwie 45 wypadków przez cały rok.
W całej Małopolsce jest 27 tys. 512 km dróg. Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w ub. roku na ponad 25 tys. km dróg powiatowych i gminnych doszło do 683 wypadków, czyli 17 proc. wszystkich, jakie miały miejsce w województwie. Na 1399 km dróg wojewódzkich doszło do 645 wypadków (16 proc.), a na drogach krajowych, których jest 1055 km miało miejsce 880 wypadków (22 proc.). Jednak biorąc pod uwagę natężenie ruchu, drogi krajowe są w miarę bezpieczne.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski